Jaki rower wybrać?

Redakcja
Redakcja
Kategoria lifestyle · 1 lutego 2024

Dostępne na rynku rowery różnią się między sobą przeznaczeniem, funkcjonalnością oraz estetyką wykonania. Przed zakupem odpowiedniego modelu, należy przede wszystkim zastanowić się, do czego ten sprzęt ma służyć. Rower przeznaczony do jazdy na trudnym terenie nie będzie dobrym wyborem dla osoby, która pragnie jeździć szybko, po mało wymagających trasach. Który rower warto zatem kupić?

Rowery miejskie

Jeśli szukasz wygodnego sprzętu do jazdy po prostym terenie, przy zachowaniu stabilnej, niskiej prędkości, zdecyduj się na rower miejski. To idealny model do aktywności na świeżym powietrzu. Jednoślady miejskie dzieli się na rowery damskie oraz rowery męskie. Z łatwością wybierzesz zatem sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb. Klasyczny rower miejski to holender. Zbudowany z 28-calowychh kół, o giętkiej kierownicy i krótkiej ramie umożliwia przyjemną jazdę w wyprostowanej pozycji. Pojazd ma oświetlenie zasilane dynamo, zestaw błotników oraz bagażnik, a dodatkowe akcesoria rowerowe to koszyk, dzwonek i osłona na tylne koło.

Rowery elektryczne

 

Alternatywą dla modeli miejskich są rowery elektryczne. Tego typu sprzęt cieszy się największą popularnością w Holandii. W Polsce coraz częściej można jednak spotkać na drogach e-rowery. Napędzane są siłą mięśni oraz silnikiem elektrycznym. Ich waga jest większa od tradycyjnych jednośladów i wynosi mniej więcej 20-25 kg. Wysokiej jakości rowery elektryczne wyposażone są w akumulatory, gwarantujące pracę przez ok. 1000 cykli. Maksymalny zasięg zależy oczywiście od konkretnego modelu, a wpływ na jego obniżenie mogą mieć warunki pogodowe. Rowery z dodatkowym napędem przeznaczone są głównie do jazdy po mieście. Tani rower to dobra inwestycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem i nie mają wyrobionej kondycji fizycznej niezbędnej do pokonywania długich tras. Jazda na rowerze jest łatwa, przyjemna i bezpieczna. 

Rowery szosowe

 

Rowery szosowe przystosowane są do jazdy po asfalcie. Ich charakterystyczne cechy to prosta, sztywna konstrukcja oraz niewielkiej grubości koła. Współczesne, profesjonalne rowery szosowe, których używają kolarze, wykonane są z włókna węglowego, karbonu, tytanu oraz włókna aramidowego. Lekkie, wytrzymałe materiały zapewniają szybką jazdę i minimalne opory powietrza. Rowery szosowe produkuje się w taki sposób, by uzyskać wysoką sztywność boczną w celu maksymalnego wykorzystywania energii. Sprzęt ma dużą liczbą przełożeń, dzięki czemu bez problemu można dostosowywać układ napędowy do ukształtowania terenu. Rowery szosowe to modele o najlepszej aerodynamice, przy czym ich waga nie może być mniejsza od 4,5 kg. Dla kogo zatem jest taki sprzęt? W pierwszej kolejności są to profesjonalni kolarze. Nie oznacza to jednak, że pasjonaci i amatorzy jazdy na rowerze omijają oferty z rowerami szosowymi. Jest to idealny sprzęt dla osób, które regularnie przemierzają kilku lub kilkunastometrowe trasy po asfalcie i chcą zapewnić sobie maksymalną przyjemność z aktywności fizycznej. Lekkie prowadzenie i łatwość w osiąganiu dużych prędkości to największe atuty tego sprzętu

Rower górski

 

Rowery MTB przystosowane są do jazdy w najtrudniejszych warunkach. Posiadają solidną, wytrzymałą konstrukcję, która zapewnia dobrą przyczepność do podłoża, komfort i bezpieczeństwo prowadzenia. Bardzo często rowery górskie posiadają w widelcu i ramie dodatkowe amortyzatory, a grube opony wpływają na zwiększenie trakcji. Szerokie zastosowanie wpływa na liczbę stosowanych przełożeń. Standardowe modele MTB pozwalają na używanie od 21 do 27 biegów. Droższe rowery posiadają natomiast 9-12 przełożeń. Jednoślady MTB dzieli się na: Cross-country, Enduro, Downhill, Freeride i Trail.

 

Jeśli chcesz zostać rowerzystą, kup sprzęt dostosowany do swoich potrzeb i upodobań. Dzięki temu aktywność na świeżym powietrzu dostarczy Ci mnóstwo frajdy, a Twoja kondycja znacząco się poprawi.