W ramach Wykładów otwartych Akademii Dziedzictwa 10 listopada, o godz. 12.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury (w sali Pod Kruki) odbędzie się wykład Tomoko Kakuyama zatytułowany Do Japonii, z Japonii – Wymiana międzynarodowa w Japonii w okresie międzywojennym.
Tomoko Kakuyama, przebywa w Krakowie w ramach piątej edycji programu stypendialnego Thesaurus Poloniae (http://www.mck.krakow.pl/page/thesaurus-poloniae-v). Celem przygotowywanego przez nią w ramach stypendium projektu jest przeprowadzenie badań nt. rozwoju modernizmu w polskich sztukach użytkowych początku XX w.
Tomoko Kakuyama (School of Cultural Science, Saitama University, Japonia) tak zapowiada swój wykład w MCK:
„Po roku 1854, który kończył okres odcięcia Japonii od świata, kraj ten rozpoczął starania, aby nadrobić straty i dogonić Zachód pod względem dobrobytu i potęgi militarnej. Jednakże dopiero w latach 20. XX w. szybka urbanizacja i nowa myśl modernistyczna zapoczątkowały proces modernizacji Japonii. To również w tym okresie kilku artystów i architektów europejskich i amerykańskich odwiedziło Japonię nie tylko w celach turystycznych, ale także w celu podjęcia współpracy z tutejszymi twórcami. W mojej prezentacji skupię się na skrzyżowaniu kultur, które powstało w Japonii w latach 20. i 30. XX wieku, w jednym z najbardziej produktywnych okresów wymiany międzynarodowej i otwartości w historii kraju. Na koniec omówię także więzi kulturowe istniejące pomiędzy Polską a Japonią. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie chciałabym przedstawić niektóre aspekty „międzynarodowej kultury”, która ukształtowała podstawę współczesnego japońskiego stylu życia."