SK 2011 Katowice Street Art Festival

Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska
Kategoria kultura · 9 kwietnia 2011

Street art to umiejętność współtworzenia: przestrzeni, miasta i sztuki właśnie. Sztuka ulicy jest emanacją naturalnej energii, która nadaje miastu zupełnie nowy charakter. To przejaw konstruktywnej niezgody. Działania streetartowe są próbą wyrwania miasta i jego mieszkańców z codziennej rutyny. Zmuszają nas do zachowania czujności, zachęcają do ponownego odkrywania tego, co ...pozornie oswojone.

 

9 kwietnia rozpoczyna się pierwsza edycja SK 2011 Katowice Street Art Festival. Najbardziej spektakularna część imprezy to tworzenie nowych murali i graffiti. Ich autorami będą nie tylko znakomici artyści, ale także dzieci, osoby starsze czy wykluczone. Na zaproszenie

Biura ESK Katowice 2016 na Górny Śląsk przyjadą między innymi: lider hiszpańskich streetartowców – Aryz, jeden z pionierów całego ruchu - nowojorczyk Dan Witz czy znany włoski artysta 108. Oprócz nich swoje dzieła stworzą w Katowicach także m.in. Chazme 718, Ciah-Ciah, Foxy&Wiur, Otecki, Rey59, Sepe i Taki Myk Studio.

 

Jednym z ciekawszych festiwalowych projektów jest Bitwa o Kluski Śląskie, pojedynek na graffiti. Wyjątkowym dialogiem sztuki z marketingiem będzie przejęcie przez artystów kilku miejskich billboardów i ich nowa aranżacja. Festiwalowi towarzyszy przegląd filmów poświęconych sztuce ulicy. W Kinoteatrze Rialto zobaczymy: Bomb It, Sprayowców, Wyjście przez sklep z pamiątkami, Grafficiarzy.

 

Katowice to miasto, w którym 17 lat temu powstały legendarne grupy Kaliber 44 oraz Paktofonika. Inspirując się przeszłością tego miejsca, kwietniowy festiwal postara się na nowo pokazać postać Magika, tragicznie zmarłego współzałożyciela obu formacji. Posłużą temu specjalne instalacje inspirowane tekstami artysty oraz muzyczna oprawa imprezy. W Katowicach wystąpią międz yinnymi: L.U.C., Molesta Ewenement, Rahim, Fokus oraz O.S.T.R. Zaplanowano także specjalne spotkanie z twórcami powstającego właśnie filmu poświęconego historii Paktofoniki.

 

SK 2011 Katowice Street Art Festival to szansa dla miasta, by zyskać zupełnie nowy wymiar i kolory, a dla mieszkańców - pretekst, by wyjść z domu i dobrze się bawić. Katowice staną się żywą galerią sztuki, otwartą i dostępną dla każdego.

 

Szczegółowy program imprezy


9-16 kwietnia 2011

09.04.2011, godz. 19.00
L.U.C – PyyKyCyKyTyPff
Miejsce: Kinoteatr Rialto
ul. Św. Jana 24, Katowice
www.rialto.katowice.pl
Bilety: 30 zł

PyyKyCyKyTyPff to pionierski projekt konceptualnego artysty Łukasza L.U.C Rostkowskiego, laureata wielu prestiżowych nagród kulturalnych m.in. Paszportu Polityki 2010. Artyście po wielu latach zdobywania doświadczeń sceniczno-produkcyjnych udało się nagrać wyjątkowy album, stworzony wyłącznie za pomocą własnego głosu, który to zapętlany i modulowany przez liczne urządzenia analogowo-cyfrowe zbudował pełnozakresowe utwory. 
www.eluce.pl

 

 

12.04.2011, godz. 13.00
Konferencja prasowa, spotkanie z Danem Witzem, malowanie autobusu na żywo, wypożyczalnia rowerów Yeloow Bike
Miejsce: ul. Mariacka, Katowice

Dodatkowo, w czasie trwania Festiwalu funkcjonować będzie wypożyczalnia aparatów LOMO oraz ścianka graffiti dostępna dla mieszkańców.

Dan Witz: artysta z Nowego Yorku (urodzony w 1957 w Chicago) zajmujący się od ponad 30 lat malarstwem realistycznym i street artem. Jest jednym z pionierów ruchu streetartowego. Swoimi pracami podejmuje dialog z przestrzenią miejską, nadając nowe znaczenia zastanym miejscom i przedmiotom. Jego obrazy pokazywane są w galeriach na całym świecie: Jonathan LeVine Gallery i DFN Gallery w Nowym Jorku, StolenSpace Gallery w Londynie, Carmichael Gallery w Los Angeles, Addict Galley w Paryżu, White Walls w San Francisco. Prace Witza można oglądać m.in. w filmie Banksy'ego Wyjście przez sklep z pamiątkami. W swoich dziełach porusza tematy dehumanizacji, wyalienowania, szaleństwa. Jego obrazy często dotykają kategorii tożsamości ludzi we współczesnym społeczeństwie.
www.danwitz.com

 

 

12 – 13.04.2011
Przegląd filmów o tematyce street art
Miejsce: Kinoteatr Rialto
ul. Św. Jana 24, Katowice
www.rialto.katowice.pl
Bilety: 10 zł (bilet na pojedynczy seans), 25 zł (karnet na cały przegląd)

 

 

12.04.2011, godz. 16.45
Prezentacja multimedialna 
Dziękujemy Ci, Andy – pop art, street art, Warhol, Basquiat i inni surferzy
Prowadzenie: dr Anita Skwara
Bilety: wstęp wolny

 

 

12.04.2011, pokaz filmów
godz. 18.00 – Sprayowcy
godz. 20.00 – Bomb it

Sprayowcy / Quality Of Life
USA 2004, 85 min.
Reżyseria: Benjamin Morgan 
Występują: Lane Garrison, Brian Burnam, Luis Saguar, Tajai Massey, Fred Pitts, Andy Rolfes, Fred Salvallon

Berlin, Sztokholm, Seattle to zaledwie kilka punktów w festiwalowym tournée Sprayowców, na które niestety nie załapała się Polska. Dopiero teraz, w siedem lat po światowej premierze, ten brak nadrabia katowicki przegląd, który jako pierwszy pokaże w kinie film Benjamina Morgana. Sprayowcy to fabularna opowieść o ciemnej stronie subkultury graffiti, której członków czeka dotkliwa kara za swoje hobby. W Sprayowcach oprócz gwiazdy graffiti Briana Burnama zobaczymy również Lane’a Garrisona, znanego z serialu Skazany na śmierć.

 

Bomb It
USA 2007, 93 min.
Reżyseria: Jon Reiss
Występują: Cope 2, Kid Acne, Antonio, Arofish, Augor, Chris Broms, Bob, Boleta

Ten film nie miał oficjalnej premiery w polskich kinach, nigdy też nie był dystrybuowany na dvd, a jednak rzesze polskich streetartowców nie tylko go znają, ale darzą wręcz bezgranicznym uwielbieniem. Bomb It to sztandarowe dzieło street artu. Filmowy podarunek dla subkultury dla której uliczne malunki stały się sensem i fundamentem życia.

 

 

13.04.2011, pokaz filmów
godz. 18.00 – Grafficiarze
godz. 20.00 – Wyjście przez sklep z pamiątkami

Grafficiarze / Wholetrain
Niemcy / Polska 2006, 82 min.
Reżyseria: Florian Gaag
Występują: Mike Adler, Florian Renner, Elyas M’Barek, Jacob Matschenz, Kristina Karst

Polsko-niemiecka produkcja z 2006 roku przeszła przez polskie kina niemal całkowicie niezauważona. Zdecydowanie lepiej radziła sobie na świecie, gdzie zbierała kolejno nagrody za najlepszy film m.in. na Festiwalu Filmowym Urban World Vibe New York, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bostonie, Festiwalu Filmowym Hip Hop Odyssey New York. Dziś, po sukcesie filmu Banksy’ego, warto do niej wrócić.
W portrecie środowiska grafficiarzy w filmie Floriana Gaaga widać doskonałą znajomość pokazywanej subkultury. Jego autorowi udało się stworzyć film, który, jak określiła go krytyka, jest jak uderzenie w twarz, nie możesz zamknąć przed nim oczu, uszu, zmysłów...

 

Wyjście przez sklep z pamiątkami / Exit throught the gift shop
USA / UK 2010, 87 min.
Reżyseria: Banksy
Występują: Banksy, Thierry Guetta, Space Invader, Andre, Wendy Asher, Jay Leno, Zeus

Mimo, ze od premiery debiutu Banksy’ego upłynęło zaledwie kilka miesięcy to zdążył on już sięgnąć po status kultowego. Wyjście przez sklep z pamiątkami nie tylko wyszło poza wąski krąg streetartowców otwierając polskiej publiczności oczy na samo zjawisko i jego słynnego reprezentanta, lecz także dokonało rewolucji w obrębie kina dokumentalnego.
Film Banksy’ego zrobiony jest z pasją, nerwem, wyczuciem i... z jajem. Nie wiadomo jednak kto się bawi bardziej. Czy widz wyśmiewający antytalent Thierry'ego czy sam Banksy, który, co całkiem możliwe, robi nas po prostu w balona.

 

 

14.04.2011, godz. 17.30 
Spotkanie z autorami albumu Polski Street Art
Miejsce: Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice
Prowadzenie: Stanisław Ruksza
Bilety: wstęp wolny 
http://www.facebook.com/event.php?eid=205724236113694

Elżbieta Dymna i Marcin Rutkiewicz, są założycielami Fundacji Sztuki Zewnętrznej, której celem jest promowanie i upowszechnianie sztuki w przestrzeni publicznej. Współtworzą także stowarzyszenie Moje Miasto A w Nim zabiegające o estetykę przestrzeni miejskich. Autorzy albumu Polski Outdoor, ukazującego funkcjonowanie reklamy zewnętrznej i Polski Street Art, będącego prezentacją najważniejszych polskich twórców tej dziedziny. 
www.polskistreetart.blogspot.com

 

 

14.04.2011, godz. 19.00
Spotkanie z aktorami i reżyserem filmu Jesteś Bogiem
Miejsce: ul. Mariacka
Bilety: wstęp wolny

Film jest przeniesieniem na duży ekran książki, a właściwie scenariusza Macieja Pisuka Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej, poświęconej jednej z kluczowych w latach dziewięćdziesiątych formacji hip-hopowych. Jego twórcy pragną stworzyć prawdziwy obraz zespołu oraz kultowej postaci Magika, wcześniej związanego z zespołem Kaliber 44, współzałożyciela Paktofoniki. Będzie to pierwsza pełnometrażowa fabuła w reżyserii Leszka Dawida. Realizacja filmu rozpoczęła się w lutym br. W role Magika, Fokusa i Rahima wcielą się studenci i absolwenci krakowskiej PWST: Marcin Kowalczyk Tomasz Schuchardt oraz Dawid Ogrodnik. Biuro ESK 2016 Katowice zaprasza na spotkanie z aktorami i reżyserem, które odbędzie się tuż przed koncertami Rahima i Fokusa.

 

 

14.04.2011, godz. 20.00 
Rahim
Fokus+Aes
Miejsce: Okno KATObaru 
ul. Mariacka 13, Katowice
Bilety: wstęp wolny

Fokus czyli Wojciech Alszer to urodzony w Katowicach polski raper i producent muzyczny. Początkowo występował i nagrywał jako niezależny twórca. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, z jego inicjatywy powstała legendarna Paktofonika. Współtworzył projekt Pijani Powietrzem, skład Pokahontaz, nagrywa także albumy solowe. Nominowany do Paszportu Polityki, laureat Fryderyka i złotej płyty za album Paktofoniki Kinematografia. W swojej karierze współpracował z takimi artystami jak: Pezet, Fisz, HST, DonGURALesko, O.S.T.R., Ras Luta oraz PIH.
www.fokusspace.com

Sebastian Salbert (Rahim) to polski artysta i producent hip-hopowy, urodzony w Mikołowie. To tam rozpoczął swoją karierę, współtworząc 3-X-Klan. Członek zespołów Paktofonika i Pokahontaz. Producent m.in albumu Miraż składu Projektor czy płyty DynamoL. Współpracował z AbradAbem, Lilu, Śliwką, Tuitam, Reno czy GrubSonem. Nominowany do Paszportu Polityki, nagrodzony Fryderykiem za najlepszy album (Kinematografia). W 2010 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Rahima Podróże po amplitudzie.
www.rahim.pl

 

 

15.04.2011, godz. 20.00 
Koncert Molesta Ewenement
Bitwa o Kluski Śląskie 
Miejsce: MDK Bogucice
ul. Markiefki 44a, Katowice
Bilety: 15 zł www.ticketportal.pl

Molesta Ewenement: (początkowo Mistic Molesta, Molesta) to polska grupa hip-hopowa, powstała w 1994 w Warszawie z inicjatywy raperów Piotra Więcławskiego (pseud. Vienio) i Pawła Włodkowskiego (pseud. Włodi). W1999 roku do zespołu dołącza Władysław Peloński (pseud. Pele). Skład ma na swoim koncie siedem albumów, na których wystąpili gościnnie m.in. Eldo, O.S.T.R., Pezet czy Fisz. Albumy zespołu nominowane były do nagrody Fryderyka i Asów Empiku.
www. molesta.w.of.pl

 

Bitwa o Kluski Śląskie 
Uczestnicy: Tempzey, Over, Ogryz, Malik, Enzo, Ile
Prowadzenie: Jeżmirski, Kot i Mysz
Jury: Manson, Impas

Bitwa na flamastry, w której dwie ekipy artystów graffiti, walczą ze sobą “mazakami”, malując na wybrany przez prowadzącego temat. W pierwszej edycji tego typu imprezy na Śląsku zmierzą się ze sobą artyści sceny warszawskiej i śląskiej. Jury, w skład którego wejdą legendy polskiego graffiti, wspólnie z publicznością, wskaże zwycięzcę tej potyczki. Nad całością czuwał będzie DJ Feel-X, i Jaroz Beatz, którzy postarają się porwać publiczność do wspólnej zabawy w rytmach hip-hop, funk i soul.
DJ Falcon: gra i uczestniczy w zawodach od 2003 roku. Jeden z najlepszych polskich DJ-ów i turntablistów, ma na koncie kilkanaście wygranych bitew DJ'skich na terenie całego kraju (w tym 5 tytułów Mistrza Polski IDA) oraz brązowy medal w Mistrzostwach Świata DJ’ów IDA w 2008 roku. Gra razem z The Spacebumz. Jest też członkiem kolektywu 21gram.

Jaroz Beatz: rozpoczął jako 14 latek grając amatorsko na perkusji w garażowych zespołach w Nowym Sączu. Brał udział w przeglądach muzycznych i festiwalach młodzieżowych.
www.myspace.com/jarozbeatz

 

DJ Feel-X: postać, która na scenie muzycznej jest już od 1995 roku. Założył Mad Crew, które od ’95 roku mocno zaznaczyło swoją obecność na parkietach i scenach festiwali oraz klubów w kraju i na świecie. Grywa imprezy soundsystemowe i DJ’skie ale przed wszystkim jest producentem, realizatorem, animatorem. Prowadzi w internetowym Radiu Rewers autorską audycję pt Rezydencja X’a.
www.djfeelx.pl

 

Kot i Mysz (NIETAK): firma NIETAK to grupa młodych artystów działających na Śląsku. Ich barwne prace, niejednokrotnie będące satyrycznym komentarzem do rzeczywistości, zmieniają krajobraz Katowic i regionu. Zaangażowanie grupy zaowocowało współpracą z Biurem ESK 2016 Katowice przy organizacji i koordynacji SK 2011 Katowice Street Art Festival.
http://nietak.pl/
http://www.facebook.com/event.php?eid=205056899514317

 

 

16.04.2011, godz. 21.00 
O.S.T.R. – Jazz, Dwa, Trzy (O.S.T.R., Kochan, DJ Haem, ŁDZ Orkiestra)
Miejsce: MegaClub
ul. Żelazna 9, Katowice
www.megaclub.pl
Bilety: 30 zł i 35 zł (w dniu koncertu), 
dostępne w przedsprzedaży na portalu www.ticketpro.pl, w sieci EMPIK, Saturn, MediaMarkt

Koncert promujący najnowszy dwupłytowy album Jazz, Dwa, Trzy. Najnowsza propozycja, to coś nowego, świeżego, coś czego nikt wcześniej nie słyszał. O.S.T.R. pozwolił sobie na pełen przelot nad winylowym królestwem płyt wzbogaconym o żywe basy, Rhodesy, trąbki, flugelhorny i gitary. Płyta została nagrana w przeciągu miesiąca poprzedzającego premierę, ale przygotowania do jej nagrania trwały ponad pół roku.
www.ostr.net

 

MURALE / GRAFFITI 
Będą powstawały w dniach od 11 do 17 kwietnia w różnych częściach miasta

 

 

10.04 – 13.04.2011
108: włoski artysta streetartowy. Początkowo tworzył tradycyjne graffiti, z czasem jego prace zaczęły przybierać kształty tajemniczych figur w rozmaity sposób ingerujących w publiczną przestrzeń. Jego dzieła pojawiły się na ulicach Mediolanu, Paryża, Londynu, Berlina i Nowego Jorku. Uczestniczył w wielu międzynarodowych wystawach. Charakterystycznymi elementami jego twórczości są labirynty, martwe drzewa, ciemne i mroczne kształty. Działalność 108 i jego prace w znaczącym stopniu inspirowały innych twórców abstrakcyjnych graffiti.
www.108nero.com
Miejsce: przejście podziemne ul. Dębowa, Katowice

 

 

11.04 – 15.04.2011
Aryz: twórca streetartowy z Barcelony, ikona hiszpańskiej sztuki graffiti. W jego pracach zdumiewają ogromne rozmiary i kolorystyka. Tworząc na ulicach Barcelony, skupiającej wyjątkowo aktywną grupę twórców Street artu, wypracował swój charakterystyczny i niepowtarzalny styl. Jego prace są znane w całej Europie. Tworząc olbrzymie murale używa zarówno sprayów, pędzli i wałków. 
Miejsce: ul. Mariacka Tylna 23, Katowice

 

 

11.04 – 14.04.2011
Dan Witz: artysta z Nowego Yorku (urodzony w 1957 w Chicago) zajmujący się od ponad 30 lat malarstwem realistycznym i street artem. Jest jednym z pionierów ruchu streetartowego. Swoimi pracami podejmuje dialog z przestrzenią miejską, nadając nowe znaczenia zastanym miejscom i przedmiotom. Jego obrazy pokazywane są w galeriach na całym świecie: Jonathan LeVine Gallery i DFN Gallery w Nowym Jorku, StolenSpace Gallery w Londynie, Carmichael Gallery w Los Angeles, Addict Galley w Paryżu, White Walls w San Francisco. Prace Witza można oglądać m.in. w filmie Banksy'ego Wyjście przez sklep z pamiątkami. W swoich dziełach porusza tematy dehumanizacji, wyalienowania, szaleństwa. Jego obrazy często dotykają kategorii tożsamości ludzi we współczesnym społeczeństwie.
www.danwitz.com
Miejsce: przejścia podziemne, ul. Tylna Mariacka, ul. Warszawska, Katowice

 

 

12.04 – 16.04.2011
Otecki: Artysta z Wrocławia. Jego twórczość, pomimo że jest zakorzeniona we współczesnym nurcie street artu, odwołuję się do tradycjnej sztuki ludowej, ma korzenie w tradycyjnej ikonografii jak i w graffiti, gdzie należy upatrywać się jej początków. Posługuje się takimi metodami, jak: tradycyjne techniki graficzne,malarstwo, murale rzeźba czy współczesne rękodzieło. 
www.otecki.com
Miejsce: przejście podziemne przy Stadionie Śląskim, Katowice

 

 

12.04 – 16.04.2011
Sepe / Chazme 718: polscy artyści streetartowi pochodzący z Warszawy. Działają niezależnie, czasami wykonując wspólne prace. Obaj zdobyli już uznanie na streetartowej scenie, nawet poza granicami Polski. Zapraszani są np. do Berlina czy Genewy.

Sepe / Pan Sepeusz: absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. W jego rysunkach, ilustracjach, obrazach i muralach baśniowe postaci przenikają się z patologią zapyziałych kamienic, alkoholowych wizji i wszędzie pojawiających symboli. W jego prace wnikają przedmioty codziennego użytku, namacalne fragmenty życia nie tylko do oglądania, ale też do dotknięcia.
http://www.sepeusz.blogspot.com/

 

Chazme 718: absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Od 1996 roku związany jest ze street artem, zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. 
www.chazme718.blogspot.com
Miejsce: ul. Warszawska 35, Katowice

 

 

12.04 – 15.04.2011
Foxy&Wiur / Taki Myk Studio

Foxy&Wiur: artyści streetartowi, działający w Trójmieście. Para zarówno w życiu, jak i „na ścianie”. Ich odmienne style i charaktery łączą się tworząc niecodzienną jakość. Działając na zróżnicowanych powierzchniach, podejmują rozmaite style.
www.flickr.com/photos/foxy-wiur

 

Taki Myk Studio: grupa zajmująca się dekoracją wnętrz. Bazując na świeżym swoich pomysłach oraz wiedzy projektowej malują murale, elewacje, witryny. Prowadzą warsztaty i szkolenia dla różnych grup wiekowych według indywidualnych scenariuszy.
Wojciech Wiśniewski Wx2: zajmuje się graffiti i street artem od piętnastu lat, od sześciu lat zafascynowany techniką szablonu. Organizator imprez, w tym corocznego Szablon Dżemu. 
Jan Pawlik / Jans1: maluje od piętnastu lat. Nie ogranicza się do jednej techniki - interesuje go wszystko, co związane ze street artem: od graffiti przez szablony po aerografię. Zajmuje się również szeroko pojętą architekturą oraz grafiką komputerową.
www.takimyk.com.pl 
Miejsce: ul. Dudy-Gracza, Katowice

 

 

12.04 – 17.04.2011
Etam Cru: łódzki duet, w którego skład wchodzą dwaj studenci IV roku Grafiki i Malarstwa na łódzkiej ASP Bezt i Sainer malują ze sobą już prawie 4 lata, a efektem ich kooperacji są prace, obok których nie można przejść obojętnie.
www.etamcru.com
Miejsce: ul. Dębowa 3

 

 

15.04 – 17.04.2011
Wers / Ciah-Ciah

Wers: polski malarz, fotografik, artysta streetartowy. Głównym obszarem jego zainteresowań są opuszczone przestrzenie, którym malując dostarcza „nowych mieszkańców”. W swoich pracach często wykorzystuje znalezione w danym miejscu przedmioty.

Ciah-Ciah: fetyszysta piramid i czaszek. Jest zainteresowany wszystkimi formami projektowania graficznego, ale najlepiej odnajduje się w sztuce ulicznej - od vlepek po murale. Jego prace można znaleźć głównie w Polsce, ale nie tylko.
www.ciahciah.com
Miejsce: przejście podziemne ul. Olimpijska, Katowice

 

 

15 – 17.04.2011
Śląski Mural
O700team / Cfntx crew / Onte / Jeżmirski art/ Terry Grand / Dast / Impact / Malik / Turbos
Śląski Mural to inicjatywa znanej lokalnej grupy 0700team. Grupa zaprosiła do wspólnej pracy najbardziej interesujących twórców z regionu. Wspólna praca, której hasłem będzie Future, podejmie tematykę zmian, jakie zachodzą i będą zachodzić w mieście. 
Miejsce: Mur przy ulicy Brackiej

 

 

INSTALACJE

11 – 17.04.2011
Koło Naukowe Projektowania Graficznego KILO z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Miejsce: skwer przed Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Instalacja artystyczna poświęcona jest Magikowi, wybitnemu śląskiemu raperowi, członkowi takich legendarnych grup jak Paktofonika, czy Kaliber 44.

 

13 – 17.04.2011
Ixi Color: prywatnie Adam Jastrzębski, znany też jako Adam-x i Ixi Color. Projekty tego ostatniego skutkowały zarówno wystawami zbiorowymi jak i indywidualnymi (m.in. w Berlinie, Warszawie, Łodzi, Płocku i Elblągu). Poza street artem zajmuje się także malarstwem, tworzeniem naklejek dekoracyjnych. Realizował się w stylu ośmiornicowym (opartym na budowaniu całości z samoprzylepnych elementów), a także w vinylowcach.
http://ixicolor.bzzz.net/

 

 

14.04.2011
Nespoon: Warszawska artystka zajmująca się tworzeniem biżuterii przestrzenii publicznych. Swoje prace pokazywała zarówno w kraju, jak i zagranicą m.in. w Berlinie i Mumbaju. W Katowicach zaprezentuje jedną ze swoich instalacji koronkowych.

 

 

15 – 16.04.2011
Goro: rodzimy twórca, którego inspiracją i narzędziem ulicznych interwencji są odpryski wielkiego miasta, odpadki cywilizacji. Tworzy z nich frapujące, a jednocześnie dyskretne dzieła spod znaku „postprzydatności”.

Instalacja składa się z kilkudziesięciu plastikowych kanistrów, wypełnionych chemicznym światłem. Ustawione przez artystę w pewnej konfiguracji tworzą kompozycję, którą mieszkańcy i przechodnie mogą dowolnie przesuwać, zmieniając jej ułożenie. Każdy z uczestników zostaje dodatkowo wyposażony w plastikową świecącą bransoletkę, dzięki czemu światło wędruje wraz z nim po mieście.
Miejsce: plac Andrzeja, Katowice

 

 

WARSZTATY

11 – 14.04.2011
Warsztaty PODAJ DALEJ, MaxFloRec (Beatbox, Rap i Freestyle, Dj’ing)
Miejsce: Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie
ul. Markiefki 44 a, Katowice
Bilety: 20 i 25 zł (cena poszczególnych zajęć), 60 zł (karnet na poszczególne bloki warsztatów)
Więcej informacji na stronie www.mdkbogucice-zawodzie.pl
http://www.facebook.com/event.php?eid=200064463350992

 

 

11 – 13.04. 2011
Warsztaty graffiti dla dzieci 
Miejsce: Dom Aniołów Stróżów,
ul. Gliwicka 148, Katowice
Prowadzenie: Raspazjan i Mona Tusz

Mona Tusz: artystka urodzona na Górnym Śląsku, ukończyła m.in. Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej zakres działalności to: malarstwo na płótnach, deskach, ścianach; rzeźba; 
czasem scenografia, kostiumy, performance oraz foto i grafika. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i zagranicą.
http://www.monatusz.blogspot.com/

 

Raspazjan: oniryczny artysta śląski zdobiący przestrzeń publiczną przy pomocy własnego mocno rozpoznawalnego stylu. Prace Raspazjana opierają się na ezoterycznej estetyce snu. Postacie pojawiające się w jego dziełach to zaczarowane kobiety-koty, kobiety-nimfy, kobiety-anioły wydłubane z odmętów sennych mar. Szersze spektrum tego co u Raspazjana najlepsze, możecie obserwować zarówno na jego stronach jak i w galeriach.
http://www.raspazjan.com/

 

 

12.04.2011
Warsztaty Dada Art
Miejsce: Świetlica Nikisz
Pl. Wyzwolenia 18
Godz. 15.00 - 17.00

Warsztaty Kids of Banksy mają na celu uświadomienie dzieciom granicy między street artem a wandalizmem poprzez dyskusję i tworzenie własnych przykładów sztuki ulicznej. 
Prowadzący DADA Art.

DADA Art: nietypowa świetlica, której celem jest stworzenie przyjaznego i twórczego środowiska dla swoich podopiecznych. DADA Art organizuje warsztaty rozwijające kreatywność podczas których dzieci pró­bują swo­ich sił m.in. jako sze­fo­wie kuchni, ar­chi­tekci, czy pro­jek­tanci. 
www.dada-art.pl

 

 

12.04.2011
Warsztaty tworzenia latawców
Miejsce: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Krakowska 138, Katowice
Godz.: 17.00

Warsztaty z tworzenia latawców zorganizowane są z myślą o dzieciach będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W czasie zajęć dzieci same będą robić latawce. W drugiej części trwania warsztatów przewidziane jest puszczenie wykonanych latawców w przestrzeni niedaleko ośrodka. 
Prowadzenie: Stowarzyszenie Kuklok.

Stowarzyszenie Kuklok: powstało w styczniu 2007 roku w Piekarach Śląskich jako odpowiedź na kulturalne zapotrzebowanie środowiska młodych mieszkańców miasta i jego okolic. KUKLOK tworzy grupa ludzi reprezentująca szerokie spektrum poglądów i zainteresowań. do najważniejszych celów stowarzyszenie zalicza między innymi rozwój i promocję kultury na Górnym Śląsku, promocję ludzi aktywnie działających w sferze muzyki oraz sztuki, a także prowadzenie działań uświadamiających o potencjale regionu.

 

 

14 – 15.04.2011
Warsztaty dla seniorów
Miejsce: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, 
ul. Mikołowska 72 A, Katowice

W tych nietypowych warsztatach wezmą udział seniorzy z Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Katowicach oraz panie z Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” w Świętochłowicach. Grupa stworzy dzieło techniką graffiti na terenie boiska Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Prowadzenie: Raspazjan i Mona Tusz

Mona Tusz: artystka urodzona na Górnym Śląsku, ukończyła m.in. Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej zakres działalności to: malarstwo na płótnach, deskach, ścianach; rzeźba; 
czasem scenografia, kostiumy, performance oraz foto i grafika. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i zagranicą.
http://www.monatusz.blogspot.com/

 

Raspazjan: oniryczny artysta śląski zdobiący przestrzeń publiczną przy pomocy własnego mocno rozpoznawalnego stylu. Prace Raspazjana opierają się na ezoterycznej estetyce snu. Postacie pojawiające się w jego dziełach to zaczarowane kobiety-koty, kobiety-nimfy, kobiety-anioły wydłubane z odmętów sennych mar. Szersze spektrum tego co u Raspazjana najlepsze, możecie obserwować zarówno na jego stronach jak i w galeriach.
http://www.raspazjan.com/

 

 

14.04.2011
Warsztaty frisbee
Miejsce: boisko MOSiR „Hetman”
ul. Siwka 2, Katowice
godz.: 18.00-20.00
http://www.facebook.com/event.php?eid=148807055181515

W ramach tego wydarzenia uczestnikom zostanie zaprezentowane frisbee, jako dziedzina sportowa, odbędzie się również mecz pokazowy, po którym uczestnicy warsztatów sami będą mogli spróbować swoich sił w rzucie frisbee. 
Prowadzenie: Śląskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate

 

 

Wydarzenia towarzyszące:

17.03.2011, godz. 17.30 
Finisaż wystawy fotografii Śladami Magika z Bogucic oraz koncert Fokusa i PomaU
Miejsce: Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie
ul. Markiefki 44 a
Bilety: wstęp wolny

Wystawa fotografii ukazuje postać legendarnego Magika i jego działalność w zespołach Kaliber 44 oraz Paktofonika. Wystawę można będzie oglądać w Domu Kultury przez miesiąc.
Atrakcją tego wieczoru będzie spotkanie z Fokusem (Paktofonika) oraz jego krótki występ promujący nową płytę Prewersje. Spotkanie zakończy koncert zespołu PomaU, łączącego w swej twórczości hip-hop, funk i jazz. Grupa ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w przeglądach muzycznych, występy na dużych scenach oraz nominację w plebiscycie 7 nadziei Śląska i Zagłębia.
www.mdkbogucice-zawodzie.pl

 

 

 

30.03 – 1.04.2011
Bogucicki mural Tajemniczy Ogród

Grupa 0700team - czyli znani Mysz i Kot - będą pracować nad graffiti w przejściu podziemnym między Gwiazdami a Bogucicami (pod al. Roździeńskiego). Praca, zatytułowana Bogucice – Tajemniczy Ogród nawiązujące do hasła kandydatury Katowic do tytułu ESK – Miasto Ogrodów. Znajdziemy na nim największe skarby dzielnicy: postać Magika, Kukuczki czy zabytki architektury. Bogucice zapraszają do przekroczenia symbolicznej bramy i odkrycia swoich tajemnic! W ramach akcji - na dzień 1 kwietnia - przewidziano występy grupy tanecznej hip-hop YouCanDoIt, zespołu PoYutsze oraz pokaz parkour.

 

 

25.04.2011
Dzień Latawca
Miejsce: Piekary Śląskie- Kopiec Wyzwolenia
Już po raz kolejny w swej historii Stowarzyszenie Kuklok zaprasza na Święto Latawca, które tradycyjnie będzie miało miejsce na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.
W programie jak zwykle swobodna i nieograniczona zabawa w puszczanie wszelakich obiektów latających. W każdym z nas, bez względu na wiek tkwi jeszcze coś z dziecka. Warto czasami dać dojść mu do głosu. Zapraszamy wszystkich, dorosłych i dzieci... Będzie na co popatrzeć... 
Prowadzenie: Stowarzyszenie Kuklok.

 

 

 

 

 

Organizator: 
Biuro ESK 2016 Katowice, Miasto Katowice