Port Songwriter Festiwal

Redakcja
Redakcja
Kategoria kultura · 21 marca 2011

 

Dwa wieczory z songwriterami to zupełna nowość Portu Wrocław. Muzyka zawsze była istotną częścią najważniejszego krajowego festiwalu literackiego, ale w tym roku stanie się pełnoprawnym uczestnikiem imprezy. Na specjalnie przygotowanej scenie w sobotę i w niedzielę wystąpią Entertainment For The Braindead z Niemiec, João z Portugalii, Vuk z Finlandii oraz Indigo Tree.

 

Artur Burszta podkreśla, że debiutujący w tym roku Port Songwriter Festiwal to nie tyle muzyczny dodatek, co odrębne, w pełni autonomiczne wydarzenie. "To festiwal w ramach festiwalu. Nowa impreza, w nowym miejscu i w ciekawej scenerii". W położonym nad Odrą Studiu Na Grobli Instytutu Grotowskiego zbudowana zostanie specjalna scena, na której 9 i 10 kwietnia wystąpi międzynarodowa ekipa songwriterów.

 

Gwiazdami sobotniego wieczoru będą Entertainment For The Braindead i Indigo Tree. Pod pierwszą nazwą kryje się Julia Kotowski z Kolonii, która tworzy kompozycje… z nastroju, jaki panuje w jej własnym domu, a dokładniej - w sypialni. Za pomocą mikrofonu rejestruje to, co tylko nadaje się na muzykę. Dlatego w jej nagraniach, poza gitarą akustyczną czy fletem, słychać także kuchenne naczynia, dzwonki rowerowe i szelest kartek papieru.

 

Indigo Tree to już prawdziwa gwiazda rodzimej sceny alternatywnej. Zespół zadebiutował w 2009 roku entuzjastycznie przyjętym albumem "Lullabies of Love and Death". Rok później do sklepów trafił drugi krążek "Blanik". Trzon Indigo Tree od początku tworzą Filip Zawada (wcześniej związany m.in. z Pustkami) i Peve Lety. Jakiś czas temu do składu dołączył Michał Kubisz.

 

W niedzielę okaże się, że granice we współczesnym świecie są tylko umowne. Na Grobli pojawią się Portugalczyk z Wrocławia i Finka z Nowego Jorku. João de Sousa dał się poznać szerszej publiczności, kiedy wystąpił gościnnie na ostatniej płycie Mikromusic. Niedawno zaśpiewał również na nowym albumie Smolika. Vuk to multinstrumentalistka, która w swojej muzyce łączy skandynawskie umiłowanie do atmosfery i nowojorskie zacięcie do eksperymentu.

 

Sobotnie koncerty (9 kwietnia) rozpoczną się o godzinie 22.30. Niedzielne (10 kwietnia) o 21:00. Wstęp na wszystkie cztery występy jest bezpłatny. Wspomnianych artystów zobaczyć i posłuchać będzie można także podczas pozostałych festiwalowych spotkań i czytań, w tym w trakcie sobotniego wieczoru Michaela Longley'a z Irlandii i Briana Pattena z Anglii oraz niedzielnego występu poetów z Meksyku José Ángela Leyvy, Eduardo Lizalde i Ambar Past.   

 

Muzyka w Porcie ma wieloletnią tradycję. Od roku 1996 przez festiwalową scenę przewinęło się już kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych wykonawców. Na specjalne festiwalowe "zamówienie" powołane zostały Strachy na Lachy, a także Czarne Ciasteczka Grzegorza Dyducha i Marcina Świetlickiego. Swój pierwszy koncert zagrały w Porcie Őszibarack oraz The Chain Smokers z Andrzejem Sosnowskim i Karbido z Jurijem Andruchowyczem.

 

Więcej o Port Songwriter Festiwal 

 

http://www.biuroliterackie.pl/imprezy/festiwal.php?site=700