Konfrontacje filozoficzne Polska – Niemcy

Redakcja
Redakcja
Kategoria kultura · 17 marca 2011

KONFRONTACJE FILOZOFICZNE POLSKA-NIEMCY

Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat,

ul. Nowy Świat 63, Warszawa

wstęp wolny

Różne kraje, różne światopoglądy, różne stanowiska - o najważniejszych kwestiach społecznych i politycznych współczesności rozmawiamy z socjologami, ekonomistami, filozofami z Polski i z Niemiec.

 

18 MARCA, PIĄTEK |18.00

POSTKOMUNIZM

BORIS BUDEN VS. ALEKSANDER SMOLAR

 

Czy postkomunizm to rzeczywiście „strefa przejścia” między komunizmem a kapitalizmem, niezbędny etap na drodze ustrojowej transformacji w kierunku normalności? A może raczej kondycja całego naszego świata po upadku komunizmu? Stan, w którym na miejsce zanikającego społeczeństwa wdziera się kultura, a religię zastępuje polityka?

 

GOŚCIE:

Boris Buden – filozof, publicysta, tłumacz, krytyk kultury. Urodzony w Chorwacji, obecnie

mieszka w Berlinie i Londynie.

 

Aleksander Smolar - publicysta, politolog, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Pełnił funkcje rzecznika KOR i KSS KOR zagranicą. Po 1989 r. doradca premierów Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej.

 

31 MARCA, CZWARTEK |19.00

PAŃSTWO


PROF. CLAUS OFFE VS. PROF. TADEUSZ KOWALIK

 

Czy nastąpił nieodwołalny kres europejskiego modelu państwa opiekuńczego? Czy procesy globalne faktycznie osłabiają państwo? Czy w nowych krajach członkowskich UE może ono być jeszcze źródłem sprawiedliwości społecznej, rozwoju, modernizacji i awansu cywilizacyjnego? I wreszcie – czy reforma państwa opiekuńczego w Europie Środkowej musi oznaczać jego demontaż?

 

GOŚCIE:
Claus Offe – niemiecki socjolog polityki, zaliczany do drugiego pokolenia myślicieli tradycji Szkoły Frankfurckiej. Wykładał na Uniwersytecie im. Humboldta i Hertie School of Governance w Berlinie

 

Tadeusz Kowalik - profesor nauk humanistycznych i ekonomicznych, działacz opozycji demokratycznej. Wykładał m.in. na uniwersytetach w Toronto, Oksfordzie, New School for Social Research w Nowym Jorku.

 

 

 

Organizator: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego / Krytyka Polityczna

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej