Dziś o używaniu narkotyków opowiadają mainstreamowe komedie, piosenki, czy książki. W powszechnej opinii same narkotyki pozostają jednak tematem tabu, są jednoznacznie złe. Jak dragi funkcjonują w popkulturze?
Używanie substancji psychoaktywnych często jest przypisywane członkom pewnych grup społecznych, subkultur, osób propagujących pewien styl życia. Hipisów, rastafarian i hiphopowców od razu posądzamy o palenie marihuany, miłośnicy głośnego techno i klubowego stroboskopu na pewno muszą zażywać pigułki ecstasy. Dziś o używaniu narkotyków opowiadają mainstreamowe komedie, piosenki, czy książki. W powszechnej opinii same narkotyki pozostają jednak tematem tabu, są jednoznacznie złe. Jak dragi funkcjonują w popkulturze?
Narkotyki to w Polsce temat zakłamany, który obrósł mitami, stereotypami, myśleniem magicznym - czasem śmiesznym, częściej groźnym. Politycy, ideolodzy i rodzice próbują bowiem zaklinać rzeczywistość, przynosząc zwykle więcej szkód niż pożytku sobie, swym dzieciom, okazjonalnym użytkownikom, a zwłaszcza uzależnionym.
Jan Smoleński pyta znanych artystów o ich doświadczenia, o zagrożenia, o prywatne dramaty i publiczne opinie. Aktorka Renata Dancewicz, filmowcy: Grzegorz Lipiec i Magdalena Łazarkiewicz, muzycy: Łona, Krzysztof Jaryczewski, Pablopavo, Maciej Maleńczuk - odczarowują problem narkotyków. Piętnują hipokryzję populistycznych zwolenników ścigania i zamykania w więzieniu za gram marihuany. Pokazują, że największe szkody przynosi karna represja i „panika moralna” w mediach, a nie tabletka „dopalacza” czy skręt z haszyszu. Potępienie i więzienie zamiast empatii i terapii - oto, co spotyka uzależnionych i co spycha ich na społeczny margines.
- zbiór wywiadów Jana Smoleńskiego to nie tylko opowieści o „grzaniu po bramach” i narkotycznych uniesieniach aktorek i gwiazd rocka czy hip-hopu to przede wszystkim ostra krytyka obecnego prawa, szkodliwych stereotypów i społecznych przesądów. Odczarowanie
Łona, właściwie Adam Zieliński – polski muzyk hip-hopowy, z wykształcenia prawnik i polonista. Rapować zaczynał w szczecińskiej audycji radiowej „WuDoo” autorstwa Joanny Tyszkiewicz (członkini grupy Snuz, wtedy jeszcze Snooz), najczęściej kojarzony jest z nieistniejącą już szczecińską grupą muzyczną Wiele C.T. (wtedy jeszcze jako Do You Wanna, z którego wyewoluował jego dzisiejszy pseudonim artystyczny), wraz z którą wydał nielegal zatytułowany Owoce miasta (1999). Szerszemu gronu zaprezentował się na albumie O$ki Kompilacja K2, gdzie wykonał utwór Złota rybka. Następnie we współpracy z Webberem (Andrzej Mikosz), który pomagał już przy produkcji Owoców miasta (jeszcze jako członek Wiele C.T.), nagrał płytę Koniec żartów.
W 2004 roku ukazał się drugi album Łony Nic dziwnego. W roku 2007 z Webberem wydał album Absurd i nonsens. W wersji na płycie winylowej uzupełnia go także druga płyta z instrumentalnymi wersjami wszystkich utworów oraz utworem Rzuć To z gościnnym udziałem Afro Jaxa.
Jan Smoleński - absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz, lewicowiec, feminista. Zainteresowany radykalną myślą społeczno-polityczną. Przekonany, że zadaniem żurnalisty jest użyczanie swego głosu i pióra wszystkim wykluczonym, by ich głos mógł stać się słyszalny. Uczulony na wszystkie przejawy rasizmu, mizoginii, seksizmu, antysemityzmu, nacjonalizmu, homofobii, faszyzmu i ogólnie pojętej nietolerancji w przestrzeni publicznej. Współredaguje witrynę internetową KP. Autor wywiadów z książki Odczarowanie oraz redaktor przygotowywanej w Wydawnictwie KP książki Wojny narkotykowe. Doniesienia z pola walki.