Tematy Tabu..

Redakcja
Redakcja
Kategoria kultura · 1 grudnia 2010

 

2 grudnia o godz. 19:00 w ramach cyklu TEMATY TABU w  Kinie Alchemia rozpoczynamy blok: ZAGROŻENIA CYWILIZACJI. Pokażemy dwa niezwykle mocne dokumenty: „Zatokę delfinów” oraz „Zanim przeklną nas dzieci”

 

„Zatoka definów” – Zdobywca Oscara w Kategorii Film Dokumentalny!  - Kino Alchemia, 2.12 godz. 19:00

Po filmie zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Fundacji VIVA! oraz ciekawy wykład Jakuba Banasiaka, zoopsychologa specjalizującego się w psychologii delfinów. Viva walczy o przestrzeganie praw zwierząt oraz promuje zdrowy, ekologiczny i pozbawiony okrucieństwa styl życia. Fundacja zaangażowała się również w ochronę delfinów, zbierając podpisy pod petycją do rządu Japonii. Sprzeciwiła się w niej masowemu zabijaniu delfinów. Petycję będzie można podpisać po projekcji filmu.

 

 

2.12, godz.19:00 „Zatoka delfinów” reż. LouiePsihoyos, USA, 2009, 90 min.

 

Ostre skrzyżowanie Flippera i Tożsamości Bourne’a      Peter Travers, Rolling Stone Magazine        

 

W latach sześćdziesiątych Richard O'Barry był czołowym światowym autorytetem w dziedzinie tresury delfinów. Pracował na planie popularnego serialu telewizyjnego Flipper. Dzień w dzień O'Barry sprawiał, że delfiny pracowały, a widownia telewizyjna się śmiała. Pewnego dnia wszystko się skończyło. „Zatoka delfinów” w reżyserii Louie Psihoyosa opowiada prawdziwą, niewiarygodną historię tajnej misji Psihoyosa, O'Barry’ego oraz elitarnego zespołu aktywistów, filmowców i nurków. Badają oni ukrytą zatokę koło Taiji w Japonii, aby rzucić światło na śmiertelnie mroczny sekret. Odkryte przez nich tajemnice to dopiero wierzchołek góry lodowej. Z szokującym znęcaniem się nad delfinami związane jest także poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Toksyny zanieczyszczające wodę są niebezpieczne nie tylko dla delfinów, które znajdując się na szczycie łańcucha pokarmowego mogą mieć nawet milion razy więcej rtęci, niż woda wokół nich. Spożywająca mięso delfina lokalna społeczność cierpi na zatrucia rtęcią, objawiające się niedorozwojem czy porażeniem mózgowym u dzieci i demencją u dorosłych.

 

9.12 „Zanim przeklną nas dzieci” reż. Jean-Paul Jaud, Francja, 2007, 112 min

Film zdobył Warszawską Nagrodę Ekologiczną na Festiwalu Planet Doc Review 

Ołów, kadm, azotyn, nitryt, rtęć, pestycydy, wzmacniacze smaku, przeciwutleniacze, konserwanty – to nie przepis na mieszankę wybuchową, to tylko niektóre ze składników przeciętnego obiadu, składającego się z zupełnie normalnych produktów: fasolki, kiełbasek, chleba, sera, wody... Nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób i przy użyciu jakich chemikaliów produkuje się dziś żywność. Francuski rolnik uprawiający jabłka stosuje przeciętnie 32 preparaty chemiczne, zanim zbierze plon. Wśród nich są pestycydy, nawozy, środki do tępienia pasożytów i chwastów oraz wiele innych, zazwyczaj wysoce niebezpiecznych substancji.

 

TEMATY TABU

 

TEMATY TRUDNE I SZOKUJĄCE - UZNANI REŻYSERZY I AKTORZY - MOCNE SCENARIUSZE - DYSKUSJE PO KAŻDYM SEANSIE