Specjalistycznych programów telewizyjnych poświęconych tzw. kulturze wysokiej, a zwłaszcza teatrowi, jest ostatnio niewiele, a jeżeli już są, to pojawiają się raczej w nienajlepszych porach emisji. Warta odnotowania jest zatem każda próba podania informacji z tej dziedziny w jakimkolwiek programie, którego twórcy stawiają sobie za zadanie pokazanie innego obrazu rzeczywistości, niż ten który propaguje polityka i rozrywka.
Twórcy magazynu „Hranice dokořán-Rozmówki polsko-czeskie”, realizowanego wspólnie przez TVP Wrocław i ČT Ostrava, przyjmując w każdym odcinku inny temat przewodni, starają się pokazać podobieństwa i różnice w życiu Czechów i Polaków. Po omówieniu kilku interesujących zagadnień (wiara i religia, edukacja, film) nadszedł czas na teatr. W najbliższym odcinku „Rozmówek” usłyszymy m.in., co wyjątkowego w polskiej dramaturgii widzą czescy twórcy. Odwiedzimy też Teatr Arena w Ostrawie, gdzie premierę „Białego małżeństwa” Różewicza przygotowuje polska reżyserka Joanna Zdrada. O długoletniej współpracy z Teatrem Lalki i Aktora w Opolu opowie znany czeski reżyser Petr Nosálek, a Laco Adamik spróbuje porównać historyczne uwarunkowania, które spowodowały, że tradycyjne formy teatru preferowane przez widzów w Polsce i Czechach są odmienne. Tych, którzy marzą o karierze aktorskiej, powinna zainteresować wizyta w konserwatorium aktorskim im. Leoša Janačka w Ostrawie, gdzie co roku na studia wokalno-aktorskie przyjmuje się zaledwie 8 osób.
Zaletą programu jest niewątpliwie jego formuła: felietony o Polsce realizowane są przez Czechów, a o Czechach – przez Polaków. Pozwala to na dostrzeżenie wielu zjawisk, które u siebie przyjmujemy za naturalne, często w myśl zasady „cudze chwalicie...”. Czescy dziennikarze byli np. zafascynowani działaniami teatru Ocelot, któremu poświęcony będzie jeden z felietonów w programie.
„Rozmówki polsko-czeskie” są finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Przekraczamy granice, Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska-Czechy 2007–2013. Cieszy to, że Unia Europejska zdecydowała się finansować bardzo potrzebny program, w dodatku o czysto misyjnym charakterze – to są z pewnością dobrze wydane pieniądze.
Autorki programu – Kinga Wołoszyn-Świerk z TVP Wrocław oraz Šárka Bednářová z ČT Ostrava – starają się odpowiedzieć na pytania z zakresu historii, kultury i tradycji obu krajów, ze szczególnym uwzględnieniem polsko-czeskiego pogranicza. Tematyka dotyczy przede wszystkim zagadnień współpracy transgranicznej, kontaktów biznesowych oraz obyczajowości Czechów i Polaków. Twórcy „Rozmówek...” będą do zagadnień kulturalnych jeszcze nie raz powracać, bo przecież nie sposób opowiedzieć wszystkiego w 25-minutowym odcinku. Warto poznawać kraj naszych sąsiadów, o którym wbrew pozorom wiemy bardzo mało. Funkcja edukacyjna pojawia się w programie mimochodem, podana w atrakcyjnej formie materiałów naszych dziennikarzy. Może uda się również dzięki porównaniom obu krajów zmieniać na korzyść nasz polski krajobraz? Na przykład gdyby któryś z kolejnych odcinków obejrzeli polscy kolejarze. Punktualny dojazd na premierę w Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu w czystym i ogrzewanym pociągu? To naprawdę jest możliwe. Jeżeli nie wierzycie, zobaczcie, jak to robią Czesi.
Polscy widzowie mogą obejrzeć „Rozmówki polsko-czeskie” na antenie TVP Wrocław w każdą niedzielę o godz. 17:00 (powtórka w środę o godz. 18:00). Program jest też nadawany przez ośrodki regionalne TVP w Opolu i Krakowie w środy o godz. 19:30. W Czechach audycja jest pokazywana w ogólnokrajowym kanale informacyjnym ČT24 (dostępnym również drogą satelitarną) w każdą niedzielę o godz. 11:00.
TEMATY KOLEJNYCH ODCINKÓW:
28.11.2010 teatr
5.12.2010 służby ratunkowe
12.12.2010 zdrowie
19.12.2010 bajki
26.12.2010 Boże Narodzenie
Zapraszamy na oficjalne strony programu:
www.rozmowki-polsko-czeskie.pl
www.ceskatelevize.cz/hranicedokoran