2. edycja Nagrody Historycznej im. Moczarskiego rozstrzygnięta!

Redakcja
Redakcja
Kategoria kultura · 19 listopada 2010

2. EDYCJA NAGRODY HISTORYCZNEJ
IM. MOCZARSKIEGO ROZSTRZYGNIĘTA

 

Fundacja Agory po raz drugi przyznała nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki historycznej roku – w tej edycji po raz pierwszy wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Laureatem został Bogdan Gadomski nagrodzony za biografię Joska-Józefa Mützenmachera, agenta polskiej policji politycznej w Komunistycznej Partii Polski.

Konspiracje, agenci, walka tajnych służb, sfingowana śmierć - na podstawie historii życia Józefa-Joska Mützenmachera można nakręcić nie jeden, ale kilka politycznych kryminałów. Biografię tego niezwykłego człowieka napisał historyk dr Bogdan Gadomski z Warszawy. Wiele lat mozolnie śledził rozproszone po różnych archiwach ślady Mützenmachera. Jego książka „Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP. Józef-Josek Mützenmacher (1903-1947)" to przykład ogromnej staranności i precyzji. Publikację wydało wydawnictwo Telson.


Laureat konkursu otrzymał czek na kwotę 30 tys. zł – nagrodę ufundowały Fundacja Agory i Narodowe Centrum Kultury. Ogłoszenie werdyktu jury odbyło się 9 listopada

„Gazeta Wyborcza” opublikowała rozmowę z Bogdanem Gadomskim - można ją też przeczytać na stronie: O tym, który podłożył bombę pod KPP. Więcej informacji o książce

W jury konkursu zasiadają: Władysław Bartoszewski, Krzysztof Dudek, Andrzej Friszke, Andrzej Garlicki, Andrzej Krzysztof Kunert, Tomasz Łubieński, Daria Nałęcz, Juliusz Rawicz, Henryk Samsonowicz, Teresa Torańska.

 

W ubiegłym roku nagrodę im. Moczarskiego otrzymał Gunnar S. Paulsson za przełomową i nowatorską książkę o Żydach ukrywających się „po aryjskiej stronie" w okupowanej Warszawie.

Konkurs im. Kazimierza Moczarskiego został zorganizowany w tym roku po raz drugi, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Do nagrody były zgłaszane tytuły wydane w Polsce w 2009 - autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Zgodnie z regulaminem konkursu, zakres tematyczny i czasowy książek obejmował historię Polski od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów obecnych. Konkurs dotyczy tylko prac autorów żyjących.


Zgłoszenia do konkursu nadsyłali wydawcy, autorzy i jurorzy nagrody. Zwycięzca został wybrany w dwóch etapach: pierwszy to 10 nominacji wybranych spośród wszystkich zgłoszeń, a drugi - wybór zwycięzcy z listy 10 nominowanych.
 

Więcej informacji - http://wyborcza.pl/moczarski