Trans_Misja_Lublin_Ukraina to inspirowanie obiegu kultury ponad granicami.
To współdziałanie środowisk Lublina i zachodniej Ukrainy na rzecz wymiany artystycznej i kulturalnej pomiędzy Polską i Ukrainą, mobilności artystów i dzieł, wzajemnego inspirowania i poznawania aktualnej rzeczywistości poprzez prezentacje sztuki współczesnej po obydwu stronach granicy.
Trans_Misja_Lublin_Ukraina jest kolejną odsłoną wciąż pogłębianej współpracy pomiędzy Lublinem i Lwowem, zredefiniowanej w 2008 roku projektem L² [el kwadrat] czyli wymianą ponad 100 artystów polskich i 100 ukraińskich oraz wzajemną prezentacją ich dzieł.
Trans_Misja_Lublin_Ukraina to posłannictwo kulturowe ponad granicami, przekazywanie idei i doświadczeń oraz wspólne budowanie tożsamości Europy Wschodniej poprzez „miękką siłę”, to tworzenie Partnerstwa Kulturowego inspirującego Partnerstwo Wschodnie.
Trans_Misja_Lublin_Ukraina prezentuje cztery projekty/festiwale tworzone w partnerskiej kooperacji Lubelsko - Ukraińskiej:
FortMissia - Międzynarodowy Festiwal Sztuki
02 – 04 lipca 2010
Ukraina, Popovyhi - Forty obronne blisko granicy Medyka/Shehyni
Ideą Festiwalu jest wspólna międzynarodowa praca artystyczna na ruinach wojny. W programie: Terytorium Land Art - instalacje/obiekty tworzone na żywo; dwie sceny muzyczne: jazzowe i elektroniczne eksperymenty, rock, folk. Prezentacje ukraińskiej sztuki współczesnej, spektakle teatralne, ukraińska poezja, występy sztukmistrzów.
Land Art, czyli „sztuki ziemi” zdefiniować można jako działalność artystyczną, której obszarem, tłem, kontekstem czy tworzywem jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Działania tego typu często są harmonijną ingerencją artysty w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu, lub wykorzystaniem naturalnych procesów, takich jak erozja, czy czynniki atmosferyczne.
Siła Sztuki - wystawa sztuki współczesnej z kolekcji Lubelskiej Zachęty
16 lipca – 15 sierpnia 2010
Ukraina, Lwów - Lwowski Pałac Sztuki
Idea: Projekt Siła Sztuki składa się z dwóch współzależnych części: wystawy dzieł z kolekcji sztuki współczesnej Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (46 artystów ponad 90 dzieł na 3000 m2) oraz sympozjum poświęconego kolekcjonowaniu sztuki współczesnej i ochronie dziedzictwa kulturowego w Polsce i na Ukrainie. „Siła Sztuki” zawarta w tytule projektu uświadamia, jak istotne i wręcz niezbędne jest stymulowanie i katalizowanie poprzez sztukę wszelkich przemian i przewartościowań. Wykorzystanie sprawczej i ożywczej siły sztuki do budowania tożsamości społecznej, kształtowania wyobraźni i wzmacniania hierarchii wartości.
Zriz Ukrainy - wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej
23 lipca - 25 sierpnia 2010
Lublin - Warsztaty Kultury
Idea: „Ukraiński Zriz” [Ukraiński Przekrój] to swoista retrospekcja współczesnej sztuki ukraińskiej. Wystawa ukazuje polskiemu odbiorcy przekrój nurtów, problemów i form ukraińskiej sztuki współczesnej w autorskim wyborze kuratora Vlodko Kaufmana.
Wystawa prezentuje artystów wielu pokoleń pracujących na gruncie sztuki współczesnej - od najstarszych, których można nazwać „klasykami”, po przedstawicieli najmłodszej generacji. W wystawie udział weźmie około 40 artystów z Charkowa, Zaporoża, Chersonia, Mikołajowa, Lwowa, Iwano-Frankowska, Użhorodu.
TydzieńSztuki Aktualnej - prezentacja sztuki aktualnej
22 sierpnia – 29 sierpnia 2010
Lwów – galerie, teatry, przestrzenie publiczne i industrialne
Idea: Tydzień Sztuki Aktualnej staje się obszarem dla tworzenia, poszukiwania i generacji nowych tendencji w sztuce aktualnej i transmisji sztuki współczesnej do ukraińskiego widza. To próba zebrania na jednym terytorium i w jednym czasie artystów, którzy tworzą w obszarze sztuki współczesnej z różnych krajów i pokoleń. Celem Festiwalu jest pokonanie przeszkód w międzykulturowej komunikacji, bariery artysta - społeczeństwo, rozwijanie międzydyscyplinarnej współpracy, regenerowanie ś