Zastrzelić Gazę

Redakcja
Redakcja
Kategoria kultura · 20 stycznia 2010

 

charlie.globale.doc
"ZASTRZELIĆ GAZĘ" - POKAZ FILMU I SPOTKANIE Z EWĄ JASIWICZ

25 stycznia 2010 r., g. 18.00

BILETY: 5 PLN

Kino-Galeria Charlie i Grupa Globale zapraszają na pokaz wstrząsającego dokumentu „Zastrzelić Gazę”  oraz spotkanie z bohaterką filmu, Ewą Jasiewicz.

Dokument Alberto Arce i Mohammmada Rujailaha zabiera nas wprost do serca konfliktu izraelsko-palestyńskiego, na kilka dni po wygaśnięciu rozejmu między Izraelem i Hamasem w grudniu 2008 roku.

Skupiając się na codziennym życiu Palestyńczyków pod oblężeniem, Zastrzelić bestię dekonstruuje kolonialne mity represyjnej polityki Izraela: twórcy filmu jako jedni z nielicznych cudzoziemców przedostają się do oblężonej Strefy mimo izraelskiej blokady zagranicznych mediów i organizacji humanitarnych. Tym samym ich naoczne świadectwo zdarzeń z operacji „Płynny Ołów” jawi się jako bezcenne wobec odpowiednio sfabrykowanych informacji, które świat konsumował z musu przez dwadzieścia jeden dni oblężenia.

Alberto Arce: zdecydowaliśmy, że dołączymy do ekipy karetek pogotowia, konfrontując się w wyobraźni z tymi dziennikarzami, którzy piszą raporty chroniąc się na tyłach wojsk. Każdy może wybrać stronę, z której zdaje relację.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z bohaterką filmu, Ewą Jasiewicz: dziennikarką, organizatorką społeczności i związków zawodowych oraz pracowniczką organizacji solidarnościowych. W latach 2002-2004 pracowała na Zachodnim Brzegu Jordanu i w okupowanym Iraku.

Ewa Jasiewicz - bohaterka filmu, dziennikarka, organizatorka społeczności i związków zawodowych oraz pracowniczka organizacji solidarnościowych. W latach 2002-2004 pracowała na Zachodnim Brzegu Jordanu i w okupowanym Iraku. Jako działaczka ruchu Wolna Gaza była świadkiem działań izraelskiej armii w trakcie operacji “Płynny Ołów”. Jej relacje z bombardowanej Gazy ukazywały się m.in. w Guardianie, Daily Telegraph, The Independent oraz w mediach elektronicznych (m.in. CNN, BBC). W trakcie ostatniej inwazji izraelskiej pracowała jako sanitariuszka w palestyńskiej karetce pogotowia, będąc jedną z nielicznych przedstawicielek zachodnich mediów w Strefie Gazy.  Jest redaktorką polskiej edycji miesięcznika Le Monde diplomatique oraz autorką książki „Gaza – getto nieujarzmione”, która wkrótce ukaże się w Polsce.

Spotkanie z Ewą Jasiewicz poprowadzi Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska, autor książki „Opium globalizacji” oraz redaktor serii książkowej biblioteki Le Monde diplomatique, w której ukaże się książka Ewy Jasiewicz.

Zapraszamy na stronę filmu: 
http://toshootanelephant.com

Wywiad z Ewą Jasiewicz, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, 28 listopada 2009: 
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,7299141,Tania_w_utrzymaniu.html?as=1&ias=3&startsz=x

Artykuł Ewy Jasiewicz, Le Monde diplomatique – edycja polska, sierpień 2009:
http://monde-diplomatique.pl/LMD42/index.php?id=2

 

Globale - magia kina vs. globalne iluzje


Dzisiejszy model globalizacji jawi się jako czarująco prosty: świat naprawić może tylko niewidzialna ręka rynku/nieskrępowany przepływ kapitału. Pracownikom będzie więc lepiej bez praw pracowniczych, środowisko ochroni brak norm środowiskowych, McDonalds i Nike uporają się z ubóstwem. Taka logika globalizacji, według której nietknięta wymianą towarową Amazonia warta jest mniej niż warszawskie ZOO, to dzieło światowej klasy iluzjonistów - kulisy ich pracy nie mieszczą się jednak w wąskim kadrze TVobraźni. Tymczasem szalona pogoń za iluzją grozi powikłaniami: od świńskiej grypy, przez chroniczną biedę, terroryzm, aż po ekologiczną katastrofę.

Zapraszamy do kina na radykalną kurację: 0% Westernu, 100% Globale.

Pokazy z bloku „Globale” w DKFie Muranów odbywają się w ramach międzynarodowego projektu Globale, organizującego festiwale i pokazy filmów zrywających z obrazem świata kształtowanym przez komercyjne media. Traktując film jako punkt wyjścia do dyskusji, Globale ma kształtowac debatę na temat globalnych zależności, nierówności ekonomicznych i społecznych oraz istniejących relacji władzy. Grupy Globale działają na zasadzie otwartego kolektywu dobrowolnie zaangażowanych aktywistów, dziennikarzy, filmowców i entuzjastów kina, pracujących bez formalnych hierarchii i struktur władzy. Pierwsza grupa powstała w Berlinie, obecnie festiwale i pokazy filmów organizują grupy w Peru, Urugwaju oraz w Polsce.