Program Polsko-Niemieckiego Weekendu Literackiego

Redakcja
Redakcja
Kategoria kultura · 20 listopada 2009

4 POLSKO-NIEMIECKI WEEKEND LITERACKI

27-29.11.2009

DOM EDYTY STEIN | ul. Nowowiejska 38 
 

 

27.11.2009 (piątek)

godz.19:00

„ Czekając na Godotka” – spotkanie z ANDRZEJEM FICOWSKIM, zdjęcia: Marcin Maziej

Andrzej Ficowski, rocznik 1971. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Swoje teksty publikuje m.in w „Tygodniku Powszechnym” oraz „Ricie Baum”. Organizator festiwali teatralnych. Współzałożyciel Stowarzyszenia „Nikt” Ruch Kulturotwórczy. Mieszka we Wrocławiu.

Reportaż  multimedialny „Czekając na Godotka” opowiada o fenomenie Frankfurtu nad Menem. Andrzej Ficowski przedstawia eksperyment powojennej Europy z polskiej perspektywy. Jego tekst to eseistyczny reportaż, to podróż po „Nowym Jorku Europy”. Emigracyjny wycinek polskiej rzeczywistości ukazany jest w jej niespotykanym i mało znanym wydaniu, czyli w wersji „stójkowej”. Polacy czekający na ulicy za pracą.

„Czekając na Godotka” to rodzaj słuchowiska ze zdjęciami Marcina Mazieja, które komentują tekst.

Czas projekcji ok. 30 minut.

godz. 20:00

spotkanie z ROBERTEM IDE

Urodzony w 1975 w Saksonii Robert Ide dorastał w Berlinie, gdzie po przemianach 89 roku studiował nauki polityczne i badał historię NRD. Jego książka „Podzielone marzenia – moi rodzice, przełom i ja“, która ukazała sie w 2007 roku, traktuje o konflikcie pokoleniowym, między młodym pokoleniem, które przełom i zjednoczenie Niemiec potraktowało jako szansę, do którego zalicza się sam autor, a pokoleniem rodziców, które zareagowało na przełom rezygnacją. Autor mieszka w Berlinie i jest redaktorem działu sportowego gazety „Tagesspiegel”. Za swoje dokonania został uhonorowany m.in. nagrodą za reportaż Akademii Publicystyki nagrodą Axela Springera.

godz. 21:00

koncert zespołu Miki Mousoleum

MIKI MOUSOLEUM jest jednym z pierwszych zespołów reggae w Polsce. Reggae - ale nie w jego słodko-radiowej odmianie. Dzięki twardemu oglądowi rzeczywistości, od lat lider Miki - Krzysztof „Kaman” Kłosowicz Uzbecki Szaman realizuje ideę bezkompromisowego grania rebel music. Bez rozmycia treści i wygładzania brzmienia. Mimo drugoobiegowego funkcjonowania nagrań wrocławskiego Miki Mousoleum każdy świadomy fan polskiej muzyki zna takie piosenki jak Polityka Kulturalna, Ruski Ketchup czy Zomo na Legnickiej. Kaman znowu gra koncerty, których nie warto przegapić.

 

 

 

28.11.2009 (sobota) 

godz. 18:00

spotkanie z NATASZĄ GOERKE

Natasza Goerke - (ur. 1960 w Poznaniu) specjalizuje się w krótkich groteskowo-surrealistycznych, podszytych ironią i czarnym humorem utworach. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie w Poznaniu i indianistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od połowy lat 80. przebywa poza granicami Polski, obecnie mieszka w Niemczech. Jest autorką m.in. Fractale. Sklepy prześcieradłowe (1994), Księga pasztetów (1997), Pożegnania plazmy (1999), 47 na odlew (2002). 
 
 

godz. 19:00

spotkanie z FRANZISKĄ GERSTENBERG

Urodzona w 1979 roku w Dreźnie autorka, studiowała od 1998 do 2002 w Instytucie Literatury w Lipsku, na kierunku proza, liryka i dramaturgia/nowe media. Po studiach przez dwa lata była współwydawcą czasopisma literackiego „EDIT – Papier für neue Texte“. W 2004 roku ukazała się jej pierwsza książka „Ile ptaków“. Druga publikacja to, podobnie jak pierwsza książka, zbiór opowiadań „Takie prezenty”, wydany w 2007. Za każdą z nich została uhonorowana nagrodami, w przypadku pierwszej była to Dolnosaksońska Nagroda Literacka (Niedersächsischen Förderpreis für Literatur) a za drugą otrzymała Nagrodę Herrmanna Hesse. Była stypendystką Villi Concordia w Bambergu. Dziś autorka mieszka w Berlinie i pisze swoją pierwsza powieść oraz scenariusz. 
 

godz. 20:00

Koncert zespołu Indigo Tree

Indigo Tree –  niesamowity wrocławski duet, który tworzą Filip Zawada, niegdyś grający w Pustkach i AGD oraz bard gitarowy Peve Lety. Ich pierwszy album “Lullabies Of Love And Death” ukazał się 5 października. To w większości akustyczne piosenki, w których słychać avant-folkowe echa niesione od Appalachów w stronę Karpat, melancholijnego bluesa północnych wiatrów i słonecznie obłąkany słowiański liryzm, piękne popowe harmonie o zapachu truskawkowych pól i magiczną aurę księżycowych pełni w czasie żniw. Poświęćcie im chwilę skupionej uwagi. Muzyka Indigo Tree to przygoda nie mniej emocjonująca niż egzotyczne, podwodne, kosmiczne podróże bohaterów Julesa Verne’a! 
 

 
 

29.11.2009 (niedziela)

godz. 17:00

Czytanie w Ciemnościach – Natasza Goerke, muzyka: Mateusz Stuczyński

miejsce: Kalaczakra Gallery and Coffee ul. Kuźnicza 29 
 
 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny

Zapraszamy!