„Wprowadzenie do Buddyzmu”
25.10., godz 20.00; hala AZS AWF, ul Mickiewicza 98 (skrzyżowanie z ul. Godebskiego)
WYKŁADY PODRÓŻUJĄCYCH NAUCZYCIELI BUDDYZMU:
27.10, wtorek, godz 20:00, (BOM)*
Klaudia Żerebiec
"Buddyzm – wolność umysłu"
30.-31.10 piątek, sobota, godz 20:00, (BOM)*
Zsuzsa Koszegi (Węgry), absolwentka Karmapa International Buddhist Institute w New Delhi:
"Buddyzm w praktyce"
"Mądrość kobiet"
01.11, godz 20:00, (BOM)*
Peter Sauer (Austria):
"Śmierć i umieranie"
07.11 sobota, godz 20:00, (BOM)*
Holger Schmidt (Niemcy)
„Cztery rozmyślania“
08.11. niedziela, godz 20:00, (BOM)*
Wojtek Tracewski
„Lama i jego pole mocy”
(BOM)* - Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi, ul Ruska 47/48a
WYKŁADY I DYKUSJE NAUKOWE:
03.11, SWPS, godz.18-19, ul. Grunwaldzka 98
Rafał Kowalczyk, absolwent historii Uniwersytetu Opolskiego i prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, wykład połączony z prezentacją multimedialną:
"Cywilizacja tybetańska"
Artur Przybysławski, doktor filozofii, wykład: „Madhyamaka – filozofia buddyjska a filozofia Zachodu”, "Buddyjska filozofia pustki"
04.11, Mleczarnia, godz.17-19,
dr Maciej Wyszyński z Katedry Ochrony Powierzchni Ziemi na Uniwersytecie Opolskim, „Butan – Królestwo Buddyjskie Diamentowej Drogi” - pokaz slajdów i dyskusja
WYSTAWY:
Przestrzeń umysłu
21-28.10.2009, Wrocławski Rynek
Zdjęcia i cytaty z nauk wielkich buddyjskich nauczycieli, które do dziś stanowią uniwersalne źródło inspiracji dla wielu ludzi na całym świecie.
Starożytna mądrość we współczesnym świecie
30.10 - 01.11 (piątek, sobota, niedziela)
6-8.11 (piątek, sobota, niedziela) (BOM)*
Wystawa prezentuje sposób, w jaki buddyjskie nauki odnoszą się do współczesnego świata i ludzi praktykujących buddyzm na Zachodzie. Pokazuje jak, nie zmieniając swej esencji, nauki sprzed 2500 lat znajdują dzisiaj praktyczne zastosowanie, dostarczając i skutecznych metod pracy z umysłem, zarówno dla własnego rozwoju jak i dla przynoszenia pożytku innym.
Tradycyjne thanki i posążki buddyjskie
30.10 - 01.11 (piątek, sobota, niedziela)
6-8.11 (piątek, sobota, niedziela) (BOM)*
Wystawa gromadzi wizerunki Buddów, tybetańskie malowidła (thanki) i posążki o wysokiej jakości artystycznej, które w praktykach Diamentowej Drogi, jako symboliczna reprezentacja stanu umysłu buddy, wykorzystywane są jako pomoc w medytacji. Wystawa powstała dzięki współpracy z polskimi ośrodkami Buddyzmu Diamentowej Drogi.
(BOM)* - Buddyjski Ośrodek Medytacyjny Diamentowej Drogi, ul Ruska 47/48a
PRZEGLĄD FILMÓW BUDDYJSKICH
(28-29.10.09) Kino Lalka
cena biletu za 1 dzień (2 pokazy -10 zł)
28.10 (środa), godz.17-20, krótkie wprowadzenie do filmów; po pokazie komentarz oraz odpowiedzi na pytania udzieli nauczyciel Buddyzmu Diamentowej Drogi
„24-h Lama” trailer
dokument w realizacji, reż. Jędrek Sierocki, 24hLama Producer
„Buddyzm we współczesnym świecie”
dokument, reż. Bo Juul, 2007, Dania, 50 min.
Buddyzm tybetański interesował Zachód od początków zeszłego wieku. Otaczała go jednak aura tajemniczości i mity, a niefortunnie tłumaczone tybetańskie teksty spowodowały często fałszywą interpretacje tego bardzo racjonalnego i logicznego systemu filozoficznego. Po ponad czterdziestu latach obecności na Zachodzie buddyzm zakorzenił się w naszej kulturze, a także przechodzi przez próbę nauki. „Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm” – powiedział Albert Einstein. W filmie „Buddyzm w świecie współczesnym” przedstawieni są ludzie, którzy, pracując, uczestnicząc w tak zwanym „normalnym” życiu łączą nauki buddyjskie z kulturą zachodu i okazuje się, że nie ma w tym nic dziwnego, a ich praktyka pomaga w codziennym życiu i rozwoju. Bez zbędnego komentarza i oceniania, autorzy filmu pokazali buddyjską filozofię, opowiedzieli często niezwykłe historie ludzi od lat związanych z zachodnim buddyzmem.
„Transparent Lama from Bhtuan”
dokument, reż. Anna Novikova, Tibet House Moscow, rok produkcji: 2006, Rosja, 63 min.
Biografia wybitnego nauczyciela buddyzmu diamentowej drogi, tybetańskiego lamy Lopona Tseczu Rinpocze (1918 - 2003). Barwnym tłem dla tej opowieści jest sceneria klasztoru w Nepalu, w którym lama Tseczu spędził ostatnie lata swojego życia, oraz krajobrazy Bhutanu, ojczystego kraju lamy. Wspomnieniami o nim dzielą się jego pierwsi zachodni uczniowie – Ole Nydahl i jego żona Hannah.
29.10 (czwartek) godz. 17-20, krótkie wprowadzenie do filmów; po pokazie komentarz oraz odpowiedzi na pytania udzieli nauczyciel Buddyzmu Diamentowej Drogi
„24-h Lama” trailer
dokument w realizacji, reż. Jędrek Sierocki, 24hLama Producer
"Ryk Lwa"
dokument, reż. Mark Eliott, 1985, USA, 50 min.
Film skupia się na sylwetce Jego Świątobliwości XVI Karmapie – jednego z największych mistrzów medytacji XX wieku, głowie buddyzmu tybetańskiego szkoły Karma Kagyu.
XVI Gyalwa Karmapa Rangdziung Rigpe Dordże (1924 - 1981) przyczynił się w ogromnym stopniu do przeniesienia nauk buddyzmu tybetańskiego na Zachód. Zainicjował wiele świeckich ośrodków Dharmy i klasztorów na całym świecie z myślą o zachowaniu żywego przekazu nauk Buddy.
„Twórcom filmu udało się pokazać w żywy i malowniczy sposób ideę nietrwałości wszystkiego – która jest podstawą i kluczem do buddyjskiej filozofii. „Ryk Lwa” to ważny i pozostający na długo w pamięci film” – pisał Hollywood Reporter.
„17.17”
dokument, reż A.Guryanov, rok produkcji: 2009, Rosja, 63 min.
Buddyści diamentowej drogi ze wszystkich części świata przyjechali do położonego niedaleko Monachium Europe Center, aby wziąć udział w pierwszym międzynarodowym kursie organizowanym w tym nowo powstałym ośrodku. W tym specjalnym miejscu nowoczesność pełna pośpiechu i technologii spotyka pradawną buddyjską mądrość.
MUSIC UNLIMITED - koncert
29 października 2009, g. 20.00
ArtClub VERSUS, ul. Wróblewskiego 9
YeShe
Blady Kris (beatbox master)
Fiolka
Skinny Patrini
DJ Elf & DJ T-Burton (minimal trance, fly-trance)
informacje o artystach:
YeShe – znany projekt muzyczny Antoniego Gralaka, w którym występowali m.in. Justyna Steczkowska, Stanisław Sojka, Wojciech Waglewski. Projekt YeShe jest próbą adaptacji wywodzącej się z klubów drum'n'bass'owej estetyki na potrzeby szerszej widowni. Koncerty grupy to multimedialne widowisko, w którym artyści i publiczność stanowią część scenografii. Nieodłącznym elementem koncertu są pokazy multimedialne, ruchome obrazy generowane komputerowo, pokaz przygotowany przez grupę artystyczną 'jasnachmura'. Obecnie w podstawowym składzie grają:
Antoni Gralak- bas, trąbka, wokal
Marek Pospieszalski-saksofon, instrumenty klawiszowe
Jan Prościński-bębny
Piotr Pawlak-gitara
Violetta "Fiolka" Najdenowicz - polska wokalistka bułgarskiego pochodzenia. Wśród wokalistek pop wyróżnia się bardzo oryginalną barwą głosu, a także skalą i techniką, często śpiewa w rodzimym języku. Znana z zespołu Balkan Electrique, wystepowała także z Voo Voo, współpracowała z wieloma artystami, m.in. szwedzkim Army of Lovers, z zespołami Tubylcy Betonu, Closterkeller i Wilki, a takze z Leszkiem Biolikiem (autor muzyki, producent), Grzegorzem Ciechowskim i Lechem Janerką (teksty). W 2008 roku ukazał sie ostatni jej singiel "Paparuga"(projekt Balkanica)
Skinny Patrini
Ten oryginalny duet tworzy para przyjaciół: odpowiedzialna za wokal Anna Patrini i generujący na syntezatorze i miksujący dźwięki Michał 'Skinny' Skórka. Grają jazgotliwy postpunk, brudne electro, a czasami tajemnicze brzmienia cold wave. Nie ma na polskiej scenie muzyki alternatywnej drugiego tak ekscentrycznego zespołu. Każdy z koncertów Skinny Patrini to nowe przeżycie muzyczne, ale także długo zapadający w pamięć spektakl sceniczny. Nieodłączną cechą koncertów duetu jest kreowaniena scenie swoistego audiowizualnego performance'u.
Blady Kris (Smętowo/Szczecinek)
Krzysztof Kadela, znany mistrz sztuki human beatbox, zwycięzca wielu "bitew" i zawodów, zasłynął dzięki zdobyciu 4 miejsca w pierwszej edycji telewizyjnego show "Mam Talent". Prowadzi warsztaty beatboxu w wielu krajach, kształci kolejne już pokolenie mistrzów i nauczycieli, jest wielkim propagatorem sztuki "dźwiękonaśladostwa"
DJ Elf & DJ T-Burton (Trójmiasto) - muzyka klubowa: minimal trance, fly-trance
(weekend – wystawy, medytacje, wykłady w BOM*):
30.10 - 01.11 (piątek, sobota, niedziela)
6-8.11 (piątek, sobota, niedziela)
wystawy otwarte od 12:00 do 20:00
medytacje o 14:00, 16:00, 18:00
wykłady o 20:00
*Buddyjski Ośrodek Medytacyjny
Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu
ul. Ruska 47/48a
50-079 Wrocław
www.wroclaw.buddyzm.pl