Tydzień w Fabryce Sztuki

Redakcja
Redakcja
Kategoria kultura · 18 maja 2009

 

W tym tygodniu Fabryka Sztuki zaprasza na:

 

WTOREK, CZWARTEK, dwa spektakle z cyklu


SCENA FABRYKA oraz wernisaż w ZONIE


SZTUKI AKTUALNEJ.


19 maja 2009 (wtorek), godz. 18.00, wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona


WTOREK w Fabryce Sztuki


WARSZTATY TAŃCZĄCA LINIA. Prowadzenie:

Elżbieta Rojek

Cel warsztatu: poszukiwanie więzi pomiędzy tańcem i rysunkiem poprzez notatki Eisensteina na temat ekstasis.

E X STA SIS to tytuł rysunku z 1931 roku.

Ekstaza jest jedną z najbardziej ulotnych idei Eisensteina. Utrzymuje on, iż ekstaza oznacza "poza hipostazą, zastojem". Jest to stan uniesienia, szaleństwa. W uniesieniu, ten, kto go doświadcza, traci jakiekolwiek poczucie granicy między podmiotem i przedmiotem.

Ekstaza zespala "mnie" z "innym", tworząc "uczucie ogólnej jednomyślności" (Eisenstein, 1947). Ekstaza przypomina to, co Lévy- Brühl nazwał prymitywną "obecnością": proces, w którym konkretność myśli przedlogicznej zamazuje różnice między częścią i całością, sobą i innym.

W trakcie warsztatu uczestnicy będą mieli możliwość wypróbowania pewnych idei w praktyce.

Ilość miejsc ograniczona - prosimy o wcześniejsze zapisy telefoniczne: 042 646 88 65 lub e-mailowe: pola.amber@fabrykasztuki.org

 

20 maja 2009 (środa), godz. 19.00, wstęp 5 i 10 zł.


SCENA FABRYKA "Końcówka" Becketta -


Teaterforeningen SLUTSPIL/ Dania

"Końcówka" Samuela Becketta
na 4 aktorów ze stwardnieniem rozsianym.

Hamm................................Niels-Christian Bredholt
Clov........................................Jakob Vejleskov
Nell.....................................Charlotte Ellehoj
Nagg........................................Martin Borre
konsultacje aktorskie..........................Uta Motz


Historia poznania:
W dziwny sposób "Końcówka" Becketta przypomina nam naszą własną sytuację jako ludzi ze stwardnieniem rozsianym.
Gdy przypadkiem, dwa lata temu spotkaliśmy się w szpitalu, niedługo później rozpoczęliśmy naszą produkcję, przy współpracy z profesjonalną aktorką Utą Motz. Wkrótce potem założyliśmy teatralną fundację SLUTSPIL.
Planujemy teraz trasę po Danii i Europie. Chcemy grać, wzbudzać dyskusje i inspirować ludzi, by chwytali los w swoje ręce.

 

21 maja 2009 (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny


CZWARTEK w Fabryce Sztuki – Obraz w Kadrze


Taśma filmowa jak płótno - awangarda

Zajęcia poświęcone będą filmowi abstrakcyjnemu. Jego początki sięgają czasów Wielkiej Awangardy, kiedy malarze poszukujący możliwości pokazania ruchu sięgają po film. Początkowo ograniczony do formalnych eksperymentów, po wojnie film abstrakcyjny w praktyce niektórych artystów nabiera cech personalności. Ważnym polem zainteresowania są także eksperymenty z taśmą, materialną podstawą filmu.

Prowadzenie: Dagmara Rode

 

21 maja 2009 (czwartek), godz. 19.00, wstęp 5 i 10 zł.


SCENA FABRYKA "Monolog " - projekt Anna


Planeta wykonanie: Elżbieta Rojek/ reżyseria:


Daniel Bird

MONOLOG to elektro-akustyczny mimo-dramat, oparty na monologu Medei z "Medei" Eurypidesa. Kiedy dzieci Medei śpią w domu Jazona, a ich zabawki rozsypują się po podłodze, Medea chodzi pośpiesznie w tą i z powrotem, z nożem w ręku i zmaga się z własnym sumieniem. 'Zabić czy nie zabijać?'

Nota reżyserska: W Monologu chciałem zbadać jedno: wewnętrzny konflikt. Skupiłem się więc tylko na monologu Medei. Chciałem wiedzieć, skąd pochodzą jej słowa. Odwróciłem więc "to co wewnątrz - na zewnątrz". Próbowałem pokazać, jak rodzą się czarne myśli. W rezultacie nie powstała historia a raczej eskalacja uczuć.

Spektakl realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

22 maja 2009 (piątek), godz. 18.00


Wernisaż wystawy Karoliny Kowalskiej


RELOAD w Zonie Sztuki Aktualnej


Wystawa trwa do 20 czerwca 2009

Godziny otwarcia Zony: wtorek – piątek 10 – 17, sobota 12 – 17.

Wystawa towarzysząca 8. Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.

Projekt RELOAD jest połączeniem starszych prac z lat 2005-2008 z dwoma nowymi pracami wyprodukowanymi specjalnie na tę wystawę. Wszystkie prace zostały wykonane w oparciu o materiały znalezione, fotografie, wideo i teksty.

Reload - przeładowanie, naładowanie od nowa; to ponowne wykorzystanie już istniejących zdjęć i informacji. Jest to również próba zestawienia starszych i nowych prac w kolejną całość, która będzie kontynuacją poprzednich projektów. Tworzenie wystawy i nowych prac odbywać może się na podobnej zasadzie jak działanie muzyka, dj’a, który ze znalezionych utworów tworzy nowe połączenia.

Drugim wątkiem wiążącym wybrane prace jest element złudzenia, manipulacji.

W pracy "Stock", fotografie z banku zdjęć wykorzystywanych do reklam zostały minimalnie przetworzone, tak że w wyidealizowanych portretach ludzi pojawiają się ślady przemęczenia. Seria fotografii "Bloody Reaction" przedstawia zwierzeta, które broniąc się przed atakiem wroga wytwarzają obronne zachowania, np. mdlejące kozy. Zdjęcia wybrane i przefotografowane zostały z książki Hidden Power of Animals dr Karla P.N. Shukera. W fotografiach samochodów wykorzystano zdjęcia przefotografowane z magazynu motoryzacyjnego. Z kolei projekt "JPG/TXT" jest archiwum zdjęć i tekstów znalezionych w Internecie, w którym prace artystów i fotografie nie będące uznane za sztukę zostają pokazane jako zbiór, w którym taki podział nie ma znaczenia.

kurator: Kamil Kuskowski


 

Fabryka Sztuki w Łodzi
ul. Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
tel. + 48 42 646 88 65
info@fabrykasztuki.org
www.fabrykasztuki.org