Sprawiedliwość dla Meksyku - Atenco: zerwać krąg milczenia
W dniach 3-4 maja 2006 r. w miastach Texcoco i San Salvador Atenco policja stanowa i federalna przeprowadziła operacje przeciwko demonstrantom kierowanym przez miejscową organizację chłopską Front Ludów w Obronie Ziemi. Akcja policyjna była bardzo brutalna. Doszło do zamieszek. Aresztowano ponad 200 osób, zginęły dwie osoby, wiele uczestników zarówno demonstrantów, jak i funkcjonariuszy zostało rannych. Aresztowani doświadczyli tortur, maltretowania i napaści seksualnych, z gwałtem łącznie.
W programie:
Pokaz filmu: „Atenco: zerwać krąg" (45 min), reż. Carlos Nendoza/ Meksyk
Krzyk na temat nierównej walki o miejsce na ziemi.
Film analizuje wypadki, które zdarzyły się w San Salvador Atenco w stanie Meksyk w pierwszych dniach maja 2006, ukazując drastyczne sceny łamania praw człowieka przez siły policyjne stanu Meksyk i policji państwowej.
To z jednej strony rozgorączkowana, bezpośrednia relacja z wydarzeń, a drugiej analiza sytuacji, która doprowadziła do tych wydarzeń. Wiele scen przemocy w Atenco było kręconych kamerami telewizyjnymi, ale niewielu poza Meksykiem widziało te ujęcia. Dokument obnaża również sposób działania mediów masowego przekazu, odpowiedzialnych za stworzenie atmosfery strachu i za rozpowszechnianie powtarzanej w kółko informacji o wydarzeniach, jakie dokonały się w cieniu wyborów prezydenckich. Film zawiera nie tylko sceny z ulicy, gdzie pojawiają się brutalnie atakujący policjanci, ale również informacje sprawozdawców, w których dziennikarze domagają się od władz stanowych zwiekszenia represji wobec protestującej ludności .
Pokaz sfilmowanego wywiadu (20 min.) z uczestnikiem wydarzeń w San Salwador Atenco, z Filemonem Rojas Ramos, , przeprowadzony przez Barbarę Prądzyńską
Rozmowa (i dyskusja); goście: Barbara Prądzyńska, Julietta Gonzales (Amnesty International)
Miejsce: Plac Kościuszki 12, 50-028 Wrocław, www.zlewychowanie.pl
Środa, 28 maja, godz. 18:30
Współorganizator: Klub Krytyki Politycznej
Spotkanie wokół książki Krzysztofa Tomasika Homobiografie.
Spotkanie prowadzi Łukasz Andrzejewski.
Gośćmi będą Kinga Dunin, Olga Tokarczuk, Krzysztof Tomasik, Michał Zygmunt.
Homobiografie to zbiór szesnastu opowieści o najważniejszych polskich pisarzach i pisarkach XIX i XX wieku. Są to opowieści przede wszystkim o ich życiu prywatnym. Postacie, przedstawiane zazwyczaj w sposób pomnikowy, z pominięciem wielu niewygodnych kwestii, których nazwiska stały się jedynie przykrym wspomnieniem z czasów szkolnych, zostają tu zaprezentowane ze zwyczajnej, ludzkiej strony. Raczej w szlafroku niż na postumencie. Dzieje się to za sprawą wciągającej narracji autora i zastosowaniu metody Tadeusza Boya-Żeleńskiego - odbrązawiania nieskazitelnych biografii. Materiałem dowodowym są cytaty z pamiętników, listów, dzienników. W efekcie poznajemy prawdziwe życiorysy wybitnych osobistości kultury polskiej, których tożsamość przez długie dziesięciolecia była kamuflowana.
Życie najbardziej znanych twórców polskich XIX i XX wieku jest tak naprawdę nieznane. Zdanie to - sprzeczne, nielogiczne - legło u podstaw świetnej książki Krzysztofa Tomasika. Książki prawie niemożliwej, bo zagarniającej całe stulecie kultury polskiej, a zarazem jasnej, prostej i przekonującej. Niemożliwej, bo niedającej się wpasować w dotychczasowe opowieści o polskiej kulturze minionego stulecia. - Przemysław Czapliński
Miejsce: Plac Kościuszki 12, 50-028 Wrocław, www.zlewychowanie.pl
Piątek, 30 maja, godz. 17.00
Będę lizał Twoje ręce - minifestiwal herbertyczny w ramach Czterech Pory Książki
Współorganizatorzy: Fundacja Współpracy Międzynarodowej LIBERTOS, Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum", Instytut Książki
Program:
godz. 17:00 - Projekcja filmu Listy naszych czytelników Stanisława Latałły, nakręconego na podstawie słuchowiska radiowego Zbigniewa Herberta.
Wprowadzenie: Piotr Marecki
Bohater filmu jest przykładem osobnika nie przystosowanego do życia, typowego pechowca. Jest zbyt słaby, aby przeciwstawić się kolejno po sobie następującym ciosom losu. Spokój ducha i pozorną radość życia znajduje dopiero w realizacji zainteresowań filatelistycznych. Film został nakręcony na podstawie słuchowiska Zbigniewa Herberta.
godz. 18:00 - Diuna młodej literatury polskiej
Panel dyskusyjny z udziałem dr Adama Poprawy, Adama Wiedemanna, Michała Płaczka i Piotra Czerniawskiego o wpływie słowa na rzeczywistość i rzeczywistości na słowo. Czy we współczesnym świecie można być twórczym kontynuatorem herbertowskiej estetyki i filozofii?
godz. 20:00 - Aż poleje się krew - Wielki Slam Herbertowski
Wielkie czytanie z udziałem ośmiu gorących nazwisk nowej poezji polskiej, wystąpią Zofia Bałdyga, Jacek Dehnel, Konrad Góra, Kamila Janiak, Jaś Kapela, Szczepan Kopyt, Kornelia Piela i Przemysław Witkowski.
Prowadzenie: Paweł Piotrowicz i Joanna Synowiec.
godz. 22:00 - Wolny mikrofon - Zapytaj, Przeczytaj, Improwizuj - z udziałem zaproszonych gości i osób z publiczności.
Miejsce: Jazz Klub Rura, ul. Łazienna 4, Wrocław