Agencja Promocji Mañana zaprasza na pokaz prasowy indyjskiego filmu
"4 KOBIETY"
(NAALU PENNUNGAL / FOUR WOMEN)
reż. Adoor Gopalakrishnan;
21 maja (ŚRODA) godz. 10:00
Kino Muranów
103 min.
w kinach od 4 lipca 2008
uwaga!... TO NIE JEST BOLLYWOOD
-----------------------------------------------------------------------------------------------
4 KOBIETY / NAALU PENNUNGAL / FOUR WOMEN
reż. Adoor Gopalakrishnan;
Indie 2007, 103 min.
MFF Toronto 2007
FILMY ŚWIATA ALE KINO! 2007
"4 KOBIETY" to przykład filmu, który dowodzi, że kino indyjskie to nie tylko kolorowe roztańczone Bollywood. Głęboko zakorzeniony w realiach Kerali (południowe Indie) opowiada o różnych rolach, do których muszą dostosować się kobiety w społeczeństwie indyjskim.
Prezentowany na festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO! (tuż po swojej światowej premierze na festiwalu w Toronto) był jednym z tytułów cieszących się największym zainteresowaniem publiczności.
Film składa się z czterech opowieści o kobietach z różnych warstw społecznych: prostytutki w małym miasteczku, młodej mężatki, bezdzietnej gospodyni domowej i należącej do klasy średniej starej panny. Te cztery niezależne od siebie historie razem tworzą przekrój poprzeczny społeczeństwa dawnego stanu Travancore (południowa część dzisiejszej Kerali) tuż przed i po odzyskaniu niepodległości.
„Prostytutka", to historia młodej dziewczyny, która porzuca dotychczasową pracę, aby zacząć nowe życie u boku poczciwego i troskliwego robotnika. „Żona" skupia się na postaci młodej dziewczyny, którą przykuty do łóżka ojciec zmusza do wzięcia na siebie odpowiedzialności za rodzinne gospodarstwo. Z czasem rodziców zaczyna niepokoić widmo staropanieństwa córki, i wydają ją za mąż za zaprzyjaźnionego sąsiada, który w ich mniemaniu jest dobrą partią. „Gospodyni domowa" opowiada historię bezdzietnej niepracującej kobiety, która pogodzona z losem wiedzie ze swoim mężem całkiem zadowalające życie. Ostatnia opowieść, „Stara panna", to historia dziewczyny z wyższej klasy średniej, zmuszonej do zmierzenia się z ciężarem społecznie narzuconych norm moralnych.
W matriarchalnej Kerali kobiety zajmowały zaszczytne miejsce zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie. W pewnych sprawach były niezależne, lecz w innych - związane konwenansami.
Adoor Gopalakrishnan
WIĘCEJ NA STRONIE: http://www.adoorgopalakrishnan.in/