Czym Jest Sandman?

Zdziko
Zdziko
Kategoria kultura · 15 września 2006

Na pewno nie jest klonem Supermana. Jeśli szukasz czegoś o walczących gościach w rajstopach, w Sandmanie tego nie znajdziesz! Jest to komiks o ludziach widzianych z innej perspektywy, perspektywy czegoś nieskończonego i wiecznego – snu.

Neil Galman (wielokrotnie nagradzany autor komiksów, pisarz i scenarzysta) w albumach o Sandmanie prezentuje nam niezwykłą rzeczywistość odbiegającą w swym kształcie od wszystkich komiksów, jakie do tej pory ukazały się na światowym rynku. Twórca/scenarzysta serii Sandman, kultowej serii komiksowej otrzymał nagrodę Neil & Will Eisner Comic Industry Award dla najlepszego scenarzysty (1991,1992,1993 i 1994), dla najlepszej kontynuowanej serii (1991, 1992, 1993), za najlepszy album w kategorii wznowienie (1991), za najlepszy album w kategorii pierwsze wydanie (1991) i nagrodę Harrey Award dla najlepszego scenarzysty (1990,1991) oraz dla najlepszej kontynuowanej serii (1992). W 1991 r. 19 nr Sandmana zdobył World Fantasy Award w kategorii najlepsze opowiadania (i był to precedens w historii, kiedy komiks otrzymał nagrodę literacką). Neil Gaiman zdobył wiele innych nagród, włączając w to otrzymaną w 1993 r. Diamond Distributors „Gem” Award, przyznaną mu przez dystrybutorów komiksu za jego wkład w rozszerzenie rynku czytelników komiksu na świecie.

Świat Sandmana jest mieszanką literatury Janathana Carrolla i filmów Quentina Tarantino, makabra miesza się z bajką i surowym światem realnym, a bohaterowie, na pierwszy rzut oka przypominający zwykłych ludzi, skrywają tajemnice, o których sami chcieliby zapomnieć, albo już zapomnieli.

Centralną postacią cyklu jest Sandman, nazywany też Morfeuszem. Posiada on boską moc władania snami i ich światem, lecz bogiem nie jest („Bogowie umierają, gdy ludzie przestają w nich wierzyć”). Sam o sobie mówi, że jest nieskończonym, wiecznym i że nigdy nie przeminie. Sandman to nietypowy bohater, ani dobry, ani zły, niezwykle dumny i zapatrzony w siebie. On stanowi dla czytelnika okno na świat, poprzez jego wpływ na życie zwykłych ludzi, bogów i swojego rodzeństwa (z których każde utożsamia jeden z elementów rzeczywistości, np. Śmierć czy Pożądanie) poznajemy każdy zakątek świata stworzonego przez Neila Gaimana.

Sandman, uwięziony przez XX wiecznego angielskiego maga, po kilkudziesięciu latach niewoli wydostaje się, by zemścić się na swych prześladowcach, uratować swe królestwo i naprawić błędy. W czasie tej podróży odwiedza piekło, spotyka większość bogów, a nawet zjawia się na zjeździe wielbicieli płatków kukurydzianych. Ale tak naprawdę nie ma przed sobą żadnego jasnego celu, nikogo nie ratuje z opresji, nie niszczy przestępczości, dogląda tylko swego świata, śnienia. Poprzez jego podróż przeplata się wiele postaci: Barbie, Lucyfer, bogowie chaosu ..., nawet nijaki Constantine i Shakespear.

Pierwsza część serii przypomina swą wymową horror, lecz następne nabrały już charakteru fantasty z elementami współczesnej mitologii. W tym świecie padają wszystkie stereotypy: można polubić Lucyfera, poznać niezwykłe oblicze śmierci i odkryć przepiękny świat istniejący w snach kobiety o imieniu Barbie.

Każdy epizod jest tworzony w inny sposób graficzny i przez różnych rysowników, jedyną cechą wspólną serii są okładki odcinków, stworzone przez Dave'a McKeana, łączące malarstwo, rysunek, fotografię, digital art, kolaż i inne metody graficzne, dając abstrakcyjny, surrealistyczny efekt.

W Polsce Komiks ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont w zeszytach zawierających od 3 do 4 epizodów z życia Sandmana, cena waha się od 24,99 do 29,90 zł, (lecz w Internecie można kupić taniej).

Sandman jest komiksem, który wychodzi poza granice swojego gatunku. Jest tym, który obalił mity na temat komiksów jako głupkowatej rozrywki, a najlepszą reklamą dla tej serii jest fakt, że informacja o zakończeniu przez Neila Gaimana pisania scenariuszy do opowieści o Morfeuszu, ukazała się na okładce Timesa. W tamtym czasie był to najlepiej sprzedający się komiks na świecie.