Pomimo unifikującej globalizacji, Japonia pozostaje jednym spośród krajów, które dalej wabią swoją egzotyką. Przesiąknięta wpływami krajów zachodnich, potrafi zachować swoją inność. Boye Lafayette De Mente i Geoff Botting, autorzy książki Etykieta japońska, wskazują na rozbudowaną etykietę, obejmującą prawie każdy aspekt życia Japończyków, jako czynnik pozwalający im utrzymać swoją odmienną kulturę.
Etykieta japońska jest niewielkich rozmiarów książką opisującą pokrótce niektóre ze zwyczajów codziennych Japończyków. Znajdują się wśród nich także zasady panujące wśród biznesmenów. Dowiecie się na przykład jak wymieniać się z japońskim biznesmenem wizytówkami, a także kiedy i gdzie najlepiej porozmawiać z nim o interesach.
Z pewnością przyjeżdżając do Japonii zadziwi Was wiele prozaicznych rzeczy, na które we własnym kraju nie zwrócilibyście uwagi. Japońska kultura skrywa w sobie dalej wiele tajemnic i absurdów. Autorzy, którzy spędzili w Japonii wiele lat dalej nie mogą zrozumieć pewnych aspektów. Jednym z nich są wciąż w powszechnym użyciu faxy, pomimo tego, że w Japonii Internet działa bez jakichkolwiek problemów.
Kluczem do zrozumienia wielu zwyczajów i zachowania Japończyków jest ich zamiłowanie do harmonii. Kultura japońska jest postawiona bardziej na świadomość zbiorową, na umacnianie społeczności, a nie na budowanie silnej jednostki. To chyba najbardziej różni nas od Japończyków.
Wiecie jak wyglądają japońskie śluby? A może chcielibyście dowiedzieć się, dlaczego Japończycy nie odpiszą Wam smsa? A może rzeczą, która najbardziej Was ciekawi jest typowy japoński ukłon i to jak go wykonać? W książce nie mogło zabraknąć także dokładnego opisu ceremonii picia herbaty. Rytuał ten jest tak mocno obwarowany licznymi zasadami, że z łatwością można wyjść na ignoranta i osobę niekulturalną, nawet po zapoznaniu się z nimi. Na szczęście Japończycy mają dla turystów nie znających ich kultury sporą dozę wyrozumiałości.
Wśród wypunktowanych zasad autorzy przemycają krótkie anegdoty z własnego doświadczenia, a także trochę historii. Etykieta japońska nie tylko przybliży Wam zasady, którymi należy się kierować w obecności Japończyków – oczywiście może tych wyżej postawionych albo starszych, bo wierzę, że zwyczaje wśród japońskiej młodzieży są o wiele bardziej rozluźnione – ale także da Wam ogólne spojrzenie na japońską kulturę i pewną podstawę, od której możecie zacząć ją poznawać. Nie znajdziecie w niej jednak pogłębionego spojrzenia na kulturę japońską, autorzy skupili się na stworzeniu raczej podręcznika savoir vivre dla turystów, którzy po raz pierwszy zawitali w kraju kwitnącej wiśni.
Boye Lafayette De Mente, Geoff Botting, Etykieta japońska
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017