Premierowa recenzja bestsellerowej książki Christiana Jarretta "Mózg. 41 największych mitów"

Beata Igielska
Beata Igielska
Kategoria książka · 21 listopada 2017

Mózg. 41 największych mitów to książka dla każdego, kto jest ciekaw jak i dzięki czemu funkcjonuje człowiek. Bogata wiedza przekazana jest tu w sposób zrozumiały, interesujący i bardzo obrazowy, dzięki czemu trudno oderwać się od lektury.

 

Christian Jarrett napisał książkę w sposób jasny i przejrzysty, łącząc naukowy przekaz z przystępnością i lekkim stylem. Nic dziwnego zatem, że stała się ona bestsellerem i uważana jest za jedną z najciekawszych prac, jakie napisano ostatnio na temat mózgu.

 

Do tematu autor podszedł z pedagogicznym zacięciem, wyjaśniając najpierw, jak zbudowany jest mózg, jaką pełni rolę w organizmie człowieka oraz jak na przestrzeni wieków medycy postrzegali ten narząd.
Od razu też Christian Jarrett przypomina o odróżnianiu go od rozumu, gdyż nie są to pojęcia równoznaczne, ale wciąż bywają używane zamiennie i to nie tylko przez laików.

 

Tytułowe 41 największych mitów trudno wymienić w kilku zdaniach. Przede wszystkim autor rozprawia się ze stereotypowym myśleniem na temat budowy i funkcjonowania mózgów kobiet i mężczyzn oraz fałszywego przekonania, że wykorzystujemy zaledwie dziesięć procent możliwości mózgu.


Inne kontrowersyjne zagadnienia dotyczą między innymi: pracy lewej i prawej półkuli oraz przypisywanych im funkcji, wpływu mózgu nie tylko na myślenie, ale i na moralność, poglądy oraz upodobania, ćwiczeń, które mogą narząd rozwinąć i sprawić, że będzie lepiej i dłużej służył właścicielowi.

 

Na pewno ciekawe są też fragmenty poświęcone pracy mózgu podczas snu. Autor próbuje udowodnić, że nad snami można mieć kontrolę, można nimi sterować, oczywiście w ograniczony sposób.


Zaskakujące mogą wydać się rozdziały poświęcone tzw. higienie mózgu. Wielu ludzi jest przekonanych, że odpowiednia dieta służy mu i może mieć wpływ nie tylko na myślenie, ale i na pracę narządu. Czy istotnie tak jest i czy niektóre produkty (np. powszechnie zalecane ryby) nie są przereklamowane?

 

Na te i setki innych pytań Jarrett odpowiada wyczerpująco, podpierając się licznymi argumentami oraz wynikami badań, które nie tylko przywołuje, ale i porównuje oraz analizuje.
Właśnie ta badawcza praca autora zasługuje na uwagę, gdyż czyni z niego nie tylko wykładowcę, ale i analityka oraz poszukiwacza.

 

Książka Jarretta nie jest poświęcona tylko budowie i pracy mózgu. Stawia ona także pytania o granice i właściwe wykorzystywanie przez człowieka danych mu możliwości.

Powszechnie uważa się, że zdolność myślenia umieszcza ludzi wyżej od zwierząt, jednak jeśli spojrzymy na ogrom zła, do jakiego na przestrzeni wieków zdolny był i wciąż jest homo sapiens, można zwątpić w to twierdzenie.

 

Tego typu pytania sprawiają, że książka Christiana Jarretta nie jest jedynie kopalnią wiedzy z zakresu medycyny i biologii. To publikacja, która każe spojrzeć na człowieka także przez pryzmat etyki, religii, historii, kultury i filozofii.
Dlatego każdy z powodzeniem może znaleźć tu coś dla siebie.

 

BEATA IGIELSKA

Książka Christiana Jarretta "Mózg. 41 największych mitów" (w przekładzie Anny i Marka Binderów) ukazała się 27 października 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN