Co ludzi od wieków ciągnie do zbrodni? Żądza bogactwa, frustracje, wewnętrzne głosy? Czy człowiek popełniający zbrodnię stawia się ponad prawem ludzkim i boskim? Czy wykonuje moralny imperatyw? Czy też jest ślepym narzędziem zdegenerowanego umysłu?
Na podstawie kilkudziesięciu casusów opisanych w książce Historie kryminalne. Wiek XIX każdy może wyrobić sobie własne zdanie na powyższe pytania. Dzięki ogólnoludzkim rozważaniom i pytaniom zadawanym sprawcom przez autorów możemy próbować zrozumieć motywy i cele działania sprawców.
A spektrum spraw, nad którymi pochylają się autorzy, jest bardzo szerokie, od motywowanych zazdrością morderstw, poprzez sąsiedzkie waśnie, po polityczne niesnaski... bogactwo materiału jest imponujące. Piotr i Karol Ryttlowie, autorzy znani z internetowej aktywności popularnonaukowej, sumiennie podeszli do tematu i oferują czytelnikom wartościową publikację. Książkę wartą uwagi zarówno zorientowanych w tematyce, jak i sięgających po nią po raz pierwszy. Czytelnik w akcie lektury zostaje przeniesiony bez reszty w realia dziewiętnastowieczne. Tekst napisany jest językiem jednocześnie nawiązującym do epoki, o której traktuje książka, i zarazem przystępnym dla współczesnego odbiorcy.
Historie, które przedstawiają Piotr i Karol Ryttlowie, zaskakują swoim bogactwem. Część wprawia w rozbawienie, część – w osłupienie, inne mrożą krew w żyłach. Jest to pozycja godna polecenia dla osób czytających kryminały, interesujących się marginesem społecznym czy lubiących wejrzeć w głąb ludzkiej duszy w poszukiwaniu prawdy o naszej naturze. Czasem – jak pokazują opisane historie – dość mrocznej.
Książkę poleca Wydawnictwo Psychoskok
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ciekawe-historie-kryminalne-o-ktorych-wiedziales
Więcej ciekawostek o książce na stronie https://www.facebook.com/Historie-kryminalne-Wiek-XIX-339960253140915