Powieść Małe życie uczyniła z niej gwiazdę literatury amerykańskiej. Debiut Hanyi Yanagihary to
nie mniej porażająca książka, podejmująca trudny temat:
czy wybitne umysły mają prawo żyć ponad normami moralnymi?
Kiedy Norton Perina podejmuje studia medyczne na Harvardzie, nikt nie podejrzewa, że arogancki młodzieniec w przyszłości zatrzęsie posadami świata nauki. Tuż przed uzyskaniem dyplomu Perina dołącza do wyprawy naukowej w niezbadane rejony Pacyfiku. Jej celem jest poznanie tajemniczego plemienia Ivu’ivu żyjącego na jednej z mikronezyjskich wysp.
Podczas gdy członkowie ekspedycji pilnie obserwują życie codzienne tubylców, uwagę młodego lekarza skupiają ludzie wyrzuceni poza nawias społeczności plemiennej – fizycznie krzepcy sześćdziesięciolatkowie, których jednak cechuje daleko posunięta demencja. Ze strzępków ich wypowiedzi wynika, że każdy z nich ma ponad sto kilkadziesiąt lat. Czyżby ekspedycja była bliska odkrycia sekretu nieśmiertelności?
Po powrocie z wyprawy życie Nortona Periny nigdy nie będzie już takie samo. Za swe przełomowe dla świata nauki badania otrzyma Nagrodę Nobla, zyska sławę i uznanie. Za ten sukces przyjdzie jednak słono zapłacić zarówno mieszkańcom wyspy, jak i samemu Perinie. Jego spektakularna kariera zakończy się wielkim skandalem.
Hanya Yanagihara tworzyła swą debiutancką powieść niemal osiemnaście lat, czerpiąc inspirację z bulwersującej historii Daniela Gajduska, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1976 r. Brawurowo podjęła temat wyniszczającego wpływu człowieka na świat, w którym żyje, i problem zła czynionego w intencji dobra. Wielopłaszczyznowa, trzymająca w napięciu i tragiczna w wymowie powieść stawia pytania o granicę między altruizmem i egoizmem i o to, czy wybitne umysły mają prawo do życia ponad normami moralnymi.
Niezwykle pomysłowa i prowokacyjna opowieść, która nie przynosi rozgrzeszenia czy choćby ukojenia. Hanya Yanagihara zasługuje na najwyższy podziw.
– „The New York Times Book Review”
Trudno się jej oprzeć. Pełna misternie splecionych wątków, ale przystępnie podanych, proza Yanagihary jest czystą poezją. Błyskotliwie opowiedziana historia.
– „The Daily Mail”
Hanya Yanagihara (ur. 1975, Los Angeles) – pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka i dziennikarka, od lat mieszka w Nowym Jorku. Współpracowała z luksusowym pismem „Conde Nast Traveler”, jest redaktorką magazynu „T: The New York Times Style Magazine”. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 2013 roku powieścią Ludzie na drzewach, która zebrała znakomite recenzje (książką roku obwołały ją m.in. „The Wall Street Journal”, „Publishers Weekly” i „The Huffington Post”) i była nominowana do prestiżowych nagród (m.in. do Dylan Thomas Prize). Wydana w 2015 roku druga powieść pisarki, Małe życie, stała się międzynarodowym bestsellerem, uczyniła z autorki gwiazdę pierwszej wielkości i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i w Anglii (w Polsce nakład książki przekroczył 130 tys. egzemplarzy; otrzymała tytuł Bestsellera empiku oraz Książki Roku 2016 portalu Lubimyczytać).
Przekład: Jolanta Kozak
Premiera: 13 września 2017
Poza seriami