Dlaczego tak mało zarabiamy? Dlaczego tak wielu z nas czuje się wykorzystywanych przez swojego pracodawcę? Czy reguły polskiego rynku pracy można zmienić? Czy ta książka wywoła rewolucję?
Nowa książka znanego publicysty Rafała Wosia to opowieść o tym, co się stało z naszą pracą, co się z nią dzieje i wreszcie co się z nią stanie w przyszłości. Dlaczego w starym małżeństwie kapitału i pracy coraz częściej (w Polsce i na świecie) pojawia się przemoc domowa? Kto doprowadził do sytuacji, w której polski pracownik cierpi na przypadłość podobną do syndromu sztokholmskiego i jest gotów bronić swojego pracodawcy, nawet gdy ten ostatni odbiera mu resztki praw? Czy polski rynek pracy można zmienić? I wreszcie – czy w świecie przyszłości roboty zabiorą nam miejsca pracy? A może będzie dokładnie odwrotnie? Może wszyscy będziemy pracować przez 24 godziny na dobę na superelastycznym rynku pracodawcy hegemona?
W swoim fascynującym wywodzie Rafał Woś próbuje odpowiedzieć na te i wiele innych bardzo aktualnych pytań, prowadząc nas przez labirynty globalnego i polskiego rynku pracy.
Rafał Woś ma rzadko spotykaną dziś cechę – jest wolny od dogmatów. Jego krytycyzm wobec polskiego kapitalizmu nie wynika z ideowego zacietrzewienia. Raczej z uważnej obserwacji, a jeszcze bardziej ze zwykłej ludzkiej empatii.
– Adam "Łona" Zieliński, raper i producent muzyczny
Rafał Woś (ur. 1982) – dziennikarz i publicysta ekonomiczny, związany w latach 2009-2015 z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, a od października 2015 z tygodnikiem „Polityka”, komentator w Radiu TOK FM w TVN24. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” oraz polskim wydaniu „Bloomberg Businessweek”. Był felietonistą tygodnika „Kultura Liberalna”. Od 2015 jest także felietonistą Wirtualnej Polski. W mediach niemieckich jego teksty publikowały m.in. „Die Zeit”, „Die Tageszeitung”, „Berliner Republik” oraz stern.de. Autor książki Dziecięca choroba liberalizmu.