O polityce, wojnie i religii - recenzja książki "Korzenie nienawiści" Oriany Fallaci

Beata Igielska
Beata Igielska
Kategoria książka · 26 lipca 2017

"Korzenie nienawiści" to obszerny zbiór tekstów Oriany Fallaci na temat islamu i jego roli we współczesnym świecie.
Gdy czyta się je teraz (większość powstała kilkadziesiąt lat temu), nie można wyjść ze zdumienia, jak bardzo prorocze się okazały.


Książka obejmuje artykuły, reportaże i słynne wywiady (m.in. z Arafatem, Kadafim, Husajnem, Szaronem).
Większość tych tekstów była już drukowana w Polsce, na przykład w kontrowersyjnej "Wściekłości i dumie", która powstała po zamachach z 11 września 2001 roku. To na pewno najbardziej emocjonalna część zbioru, która go zamyka.
Z kolei rozmowy z wielkimi przywódcami mogą być znane czytelnikom "Wywiadu z władzą" i "Wywiadu z historią".

Szczególną perełką na tym tle jest rozmowa z samą Orian Fallaci ("Wojna widziana z bliska"). Przeprowadził ją na gorąco Livio Caputo. Reporterka przebywała wówczas na Dalekim Wschodzie, śledząc z bliska agresję Iraku na Kuwejt i późniejszą wojnę w Zatoce Perskiej.

Całość czyta się jednym tchem, z wielkim zainteresowaniem i przerwami na refleksje.
Autorka jawi się tu jako dociekliwa dziennikarka, niepokorna i bezkompromisowa - czyli taka, jaką zawsze była.

Sporo miejsca Oriana Fallaci poświęca sytuacji kobiet w islamie, nie rezygnuje z trudnych pytań na ten temat i nie pozwala swoim rozmówcom od nich uciekać.
W pierwszych rozdziałach mamy okazję przeczytać i relacje, i rozmowy z kobietami islamskiego świata. Są wśród nich bohaterki sprowadzone przez mężczyzn do roli przedmiotu, z którym można zrobić wszystko, są jednak i kobiety odważne, wyzwolone, walczące o swoje prawa, nawet z narażeniem życia.

Ciekawy jest układ tekstów w książce. Poznajemy je przede wszystkim w kolejności chronologicznej i właśnie tak najlepiej je czytać, gdyż widać wówczas, jak zmieniał się świat pod wpływem islamskich przywódców.
Jednocześnie mamy okazję śledzić stosunek autorki do wojen, terroryzmu, przemocy i poszczególnych osób, które miała okazję poznać w swoim niezwykle dynamicznym, burzliwym i niepoprawnym politycznie reporterskim życiu.

Polecam z czystym sumieniem - nie tylko adeptom dziennikarstwa i  fanom twórczości Oriany.

BEATA IGIELSKA

Oriana Fallaci: Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie. Wydawnictwo Cyklady, październik 2016, str. 568