Powieść „Dzielnym będzie przebaczone” jest literacką fikcją, zainspirowaną losami dziadka autora. Wojna, przyjaźń i miłość to dominujące problemy, z jakimi muszą zmagać się bohaterowie.
Chris Cleave twierdzi, że nigdy nie napisałby tej książki, gdyby nie rodzinne historie i wspomnienia bliskich, którzy przeżyli drugą wojnę światową. Niektóre wydarzenia i postaci stały się inspiracją do stworzenia interesującej fabuły, która trzyma czytelnika w napięciu do ostatnich stron.
Główni bohaterowie są młodymi ludźmi, którym wybuch wojny przewraca życie do góry nogami.
Mary North pochodzi z tzw. dobrej rodziny z licznymi koneksjami. Jej decyzja o wstąpieniu do organizacji niosącej pomoc dzieciom jest dla bliskich szokiem, tym bardziej, że młoda kobieta zajmuje się uczniami upośledzonymi umysłowo lub z innych przyczyn uznanymi za wyrzutki.
Tom Shaw to mężczyzna, który pomaga Mary zdobyć pracę. Początkowo nie zamierza wikłać się w wojnę, gdyż uważa, że potrwa ona niedługo, zaledwie kilka tygodni lub miesięcy.
Gdy jego przyjaciel, Alistair Heath, zgłasza się do wojska na ochotnika, Tom uważa tę decyzję za absurdalną. Wkrótce jednak zmieni zdanie, gdy dowie się, jak wygląda bezpośrednia walka z wrogiem.
Losy tej trójki przeplatają się nieustannie. Wojenna rzeczywistość zmienia ich życie i całkowicie je przewartościowuje. Bohaterowie zaczynają doceniać uroki codzienności, jaką wiedli. Żyją w nieustającym lęku o siebie i innych, zaczynają doceniać drobne przyjemności, a przede wszystkim uczucia, nad którymi wcześniej głębiej się nie zastanawiali.
Jednocześnie dochodzą do wniosku, że trzeba korzystać z życia, które w każdej chwili może być przerwane.
„Dzielnym będzie przebaczone” to nie tylko złożona historia miłosna. To przede wszystkim powieść o wojennym koszmarze, który rozgrywa się na europejskich frontach i w bombardowanym Londynie. W tym zdegradowanym świecie niektóre wartości przestają się liczyć, więc trzeba wiele wysiłku, by je utrzymać i nie poddawać się psychicznie.
Dla części bohaterów to równie ważne jak fizyczne istnienie.
Powieść Chrisa Cleave podejmuje jeszcze inną, równie ważną kwestię społecznych uprzedzeń i absurdalnych konwenansów, których część Anglików nie chce odrzucić. Do ich wyobraźni nie przemawiają argumenty bardzo wrażliwej, ale i zdeterminowanej Mary.
Nawet w bombardowanym Londynie niektórzy codziennie pijają popołudniową herbatkę, zajadają się ciasteczkami i organizują rauty.
Z takim podejściem do życia Mary nie potrafi się pogodzić. Dlatego wyprowadza się z domu, dojrzewając szybko do roli silnej, odpowiedzialnej i zbuntowanej kobiety, co w jej kręgach uznane zostaje za skandal.
Na życie młodej kobiety mają wpływ także losy Toma i Alistaira.
Chris Cleave zwraca uwagę na kwestię moralnych wyborów, jakich muszą dokonywać ludzie żyjący podczas wojny. Nieraz jedna decyzja zmienia wszystko i jest nieodwracalna.
Pisarz udowadnia również że wojna nie jest przygodą. Tak na przykład traktował ją Alistair, zgłaszając się na ochotnika. Podobnie jak inni młodzi ludzie, szybko musiał zweryfikować swoje idealistyczne wyobrażenia z brutalną rzeczywistością.
Dużym plusem fabuły jest jej nieprzewidywalność. I decyzje bohaterów, i ich losy niezmiennie zaskakują czytelnika, kierując akcję na różne tory.
Dzięki temu trudno oderwać się od tej powieści, która na długo pozostaje w pamięci.
Całość napisana jest lekko, ale z literackim zacięciem. Zaletą są też naturalnie wypadające dialogi i rozmowy o wojnie.
Polecam z czystym sumieniem!
BEATA IGIELSKA
Książka "Dzielnym będzie przebaczone" ukaże się 14 czerwca 2017 r. nakładem wydawnictwa Świat Książki