Epicka saga rozpisana na siedem pokoleń - "Droga do domu" Yaa Gyasi

Anna Bugajna
Anna Bugajna
Kategoria książka · 18 maja 2016

Mroczna epoka niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, europejska kolonizacja Afryki, walka Afroamerykanów o równouprawnienie, marzenie o awansie społecznym, rodzinne tragedie, zawiść, zazdrość, chwile szczęścia i w końcu miłość. Droga do domu to wciągająca historia i prawdziwa eksplozja emocji. Powieść bardzo amerykańska, a jednocześnie pełna afrykańskiej magii.


XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w

odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu. Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i  żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.
 
Yaa Gyasi, nowa gwiazda literatury amerykańskiej, z ogromnym wyczuciem i talentem opowiada dalsze losy bohaterek i ich potomków. Efektem jest niezwykła saga, rozciągnięta w czasie na niemal 300 lat. Droga do domu to debiut literacki Yaa Gyasi. Na pomysł napisania książki wpadła, gdy szukała swych korzeni w Afryce. Podczas podróży po Ghanie odwiedziła Cape Coast Castle i jak później wyznała, od razu wiedziała, że to złowrogie miejsce stanie się centrum jej opowieści.

Gyasi jest bardzo wrażliwą pisarką i każdy z czternastu rozdziałów jej powieści zawiera inteligentnie nakreślony portret odsłaniający wpływ rasizmu z rozszerzonej perspektywy. Obiecujący debiut, ze świadomością emocjonalnych, politycznych i kulturowych napięć w czasie i przestrzeni między kontynentami.
„Kirkus Reviews”, Marzec 2016

 

Droga do domu jest epicką opowieścią w każdym sensie tego słowa – obejmuje trzy stulecia, przedstawiając losy dwóch przyrodnich sióstr w osiemnastowiecznej Ghanie i życie wielu pokoleń ich potomków w Ameryce. Olśniewające, niezapomniane świadectwo rodzinnej historii i rasizmu. Droga do domu to ambitna książka, warta całego tego reklamowego szumu.
Jarry Lee, „Buzzfeed”

Postaci w powieści Gyasi są tak wyraziste, a zarazem tak subtelnie zarysowane, iż często czytelnik pragnie się dowiedzieć o nich czegoś więcej. Sztuka jest podstawą zadania, które wyznacza sobie Gyasi – nakreślając nie tylko rodowód dwóch sióstr, lecz także dwóch pokrewnych plemion. Gyasi z głębokim bólem przypisuje grzech handlu ludźmi Afrykanom, nie Europejczykom. Nikogo jednak nie gromi. Nie usprawiedliwia. I nie idealizuje. Czarni Amerykanie, których śladami podąża, nie są szlachetnymi ofiarami. Grzech przybiera różne postaci, od handlu ludźmi po porzucanie dzieci. Chyba warto przeczytać taką książkę, żeby zapamiętać, co można zrobić. I chyba warto pamiętać, co się dzieje, gdy połączysz dar literacki z epickim przedsięwzięciem. Droga do domu to inspiracja.


Ta-Nehisi Coates, laureat National Book Award, autor Between the World and Me

Yaa Gyasi, Droga do domu

Tłumaczenie: Michał Ronikier

Wydawnictwo Literackie

Premiera: 2.06.2016