Postapokaliptyczna wizja według Waletowa w książce –„Ziemia niczyja”

Anna Bugajna
Anna Bugajna
Kategoria książka · 5 kwietnia 2016

Świat, w którym runęły zapory i miliony ludzi straciło życie w ciągu zaledwie kilku dni. Strefa

klęski żywiołowej, skażona na całe wieki, w której nie działają ni prawa natury, ani prawa ludzkie. Dawna Ukraina, rozerwana na części przez Zachodnią Konfederację i Rosyjskie Imperium. Więzienie dla opozycjonistów i kryminalistów, poligon niehumanitarnych eksperymentów na ludziach, punkt przerzutowy dla handlarzy bronią i narkotykami, pole walki między spec służbami różnych krajów, strefa buforowa między Wschodem a Zachodem, chroniona przez wojska ONZ, pola minowe i tysiące kilometrów zapór z drutu kolczastego.

 

Ta zatruta, krwawiąca ziemia jest ojczyzną dla wielu, którzy przeżyli katastrofę. Ojczyzną, której są gotowi bronić do ostatniego tchu. Jedyny dom odważnych ludzi, dawno umarłych dla całego pozostałego świata. Ich ziemia. Ziemia Niczyja.

 

Jan Waletow – pierwsza powieść Lewy brzeg Styksu została napisana i wydana w 2005 roku. Od tego czasu powstało 10 książek, z których jedną zekranizowano.

Cykl Ziemia niczyja zdobył kilka nagród i ukazał się w Rosji w łącznym nakładzie ponad 130000 egzemplarzy – w ciągu trzech lat, trzy wznowienia. Cykl Przeklęty był wydawany równocześnie w Rosji i na Ukrainie.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat Jan Waletow został publicystą mimo woli – ta część jego działalności związana jest z aneksją Krymu i wojną w Donbasie. Napisał ponad 250 artykułów na temat rosyjsko-ukraińskiego konfliktu, w którym zajął proeuropejskie i proukraińskie stanowisko.

 

Obecnie autor współpracuje z ukraińskimi producentami nad scenariuszem serialu historycznego na podstawie własnej powieści o działaczu politycznym z czasów rewolucji lutowej Michaile Tereszczenkoi równocześnie pisze dwie nowe powieści – obie w gatunku post-apo.

 

Premiera: 30 marca 2016 r.