Poruszający portret człowieka, który powoli i nieuchronnie pogrąża się w szaleństwie…Wzruszający, ani trochę sentymentalny, obraz obłędu, który nigdy nie dotyka jednej osoby. Bolesny i zabawny.
Opowiem wam co się stało, bo to dobry sposób, aby przedstawić mojego brata. Ma na imię Simon. Myślę, że go polubisz. Ja naprawdę go lubię. Ale kilka stron dalej Simon będzie martwy. A od tamtej pory nigdy już nie był taki sam.
Matthew z dużą dozą determinacji i szczerości postanawia spisać swoją historię. Czy przyczynił się do śmierci swojego brata Simona, ponieważ ten niósł go do domu po pewnym pechowym upadku? Do zdarzenia doszło letnią nocą 1999 roku, gdy obaj bracia wymknęli się ukradkiem z przyczepy kampingowej usytuowanej na malowniczym, lecz niebezpiecznym klifowym wybrzeżu półwyspu Portland. Dziewięcioletni Matthew wyciągnął Simona z łóżka, ponieważ chciał mu pokazać coś ciekawego. Ta z pozoru niewinna nocna eskapada zakończyła się tragicznie. Od tej pory w życiu dziewięcioletniego Matthew pojawił się zamęt. Czuł się odpowiedzialny za śmierć starszego brata.
Niemal dekadę później, Matthew trafia do szpitala psychiatrycznego. Od pierwszych stron spisywanej przez siebie książki, powraca do wydarzeń sprzed lat i choć o samym wypadku mówi niewiele, wiemy, że nęka go poczucie winy, a śmierć brata wywarła ogromny wpływ na całe jego późniejsze życie.
Premiera: 9 października 2015
Porywająca, ożywcza, emocjonująca… Olśniewająca powieść!
The Guardian
Nathan Filer idzie w ślady Marka Haddona i jego „Dziwnego przypadku psa nocną porą”. Obaj piszą w sposób jednocześnie zabawny i wzruszający.
Daily Mail
Poruszająca historia o rozpaczy, szaleństwie i stracie.
Filer jest szczególnie wyczulony na te momenty w życiu, które sprawiają, że zaczyna ono przypominać czarną komedię, a Matthew pozostaje charyzmatycznym bohaterem, nawet, gdy jego świat wali się w gruzy.
Observer
Nathan Filer – z wykształcenia jest opiekunem osób z problemami psychicznymi. Prowadzi badania nad zdrowiem psychicznym na uniwersytecie w Bristolu.
Swoją karierę literacką zaczynał od stand-up’u, regularnie uczestnicząc w wieczorach poetyckich i festiwalach poezji. Jego wiersze czytano w radiu BBC. W 2005 jego krótkometrażowy film poetycki „Edyp” zdobył nagrodę BBC dla najlepszego młodego filmowca oraz nagrodę Zebra, przyznawaną w Berlinie najlepszemu filmowi poetyckiemu.
Jego debiutancka powieść z 2013 roku, „The shock of the fall”, która opisuje życie młodego człowieka chorego na schizofrenię, spotkała się z uznaniem krytyki. Zdobyła nagrodę Costa dla książki roku 2013, nagrodę im. Betty Trask, National Book Award dla najlepszego utworu beletrystycznego oraz nagrodę Gildii Pisarzy dla najlepszego debiutu literackiego. Książka trafiła na listę bestsellerów Sunday Timesa i została przetłumaczona na trzydzieści różnych języków.
Filer jest autorem esejów, artykułów i recenzji drukowanych w prasie codziennej, między innymi New York Timesie, Guardianie, Independencie czy Daily Mail. Jako panelista bierze udział w programach radiowych i telewizyjnych poświęconych literaturze i zagadnieniom ludzkiej psychiki. Mieszka w Bristolu z żoną i dwójką dzieci, wykłada kreatywne pisanie na uniwersytecie w Bath Spa.
Nathan Filer,
tytuł oryginału: THE SHOCK OF THE FALL
tłumaczenie: Anna Jęczmyk
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 9 października 2015
liczba stron: 320
oprawa: miękka ze skrzydełkami