To, czego szukamy daleko, nierzadko okazuje się być blisko, tuż na wyciągnięcie ręki. Tytuł serii atlasów turystycznych „Polska niezwykła” wydawnictwa „Demart” potwierdza prawdziwość tej tezy.
Na rynku wydawniczym jest wiele przewodników turystycznych, map i atlasów samochodowych. Tym, co wyróżnia „Polskę niezwykłą” z pośród innych tego typu wydawnictw jest to, że wszystko, czego potrzebujemy, mamy w jednym miejscu. Nie musimy zabierać ze sobą w podróż trzech książek, wystarczy jedynie„Polska niezwykła” prezentująca określoną krainę.
Z serii „Polski Niezwykłej”, dla porównania, wybrałem „Śląsk” i Wielkopolskę”.
„De gustibus non est disputandum”- ale mnie osobiście, do gusta przypadła bardziej część poświęcona Śląskowi (poszerzona o Sudety), w której jest, czy też może tylko zaprezentowano, zdecydowanie więcej atrakcji. Amatorzy zwiedzania zabytków nie będą się nudzić na Zamku w Książu i na Zamku Czocha, miłośnicy gór odpoczną w Zieleńcu i w Szklarskiej Porębie, a Ci, którzy od spokoju wola gwar miasta, zwiedzą stolicę Dolnego Śląska -Wrocław.
Autorzy atlasu turystycznego w interesujący sposób wyjaśniają takie zagadki i fakty historyczne jak te, w jaki sposób w Karpaczu znalazła się Świątynia Wang- norweski kościół z XII wieku, albo czy w podziemiach Gór Sowich hitlerowcy produkowali rakiety V-2?
W części „Wielkopolska” najciekawsza wydaje się cześć poświęcona Pojezierzu Lubuskiemu(sic!). Wszyscy zainteresowani ciągnącymi się kilometrami trasami podziemnych bunkrów, znajdą coś dla siebie na terenie Międzyrzeckiego Terenu Umocnień. Warto także wybrać się do malowniczo położonego Łagowa, gdzie, co roku odbywa się Lubuskie Lato Filmowe”. Poza tym, na uwagę zasługuje dzika przyroda Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Zarówno„Wielkopolska”, jak i „Śląsk” i inne ksiązki z cyklu „Polska niezwykła”, choć traktują o innych rejonach Polski, mają kilka cech wspólnych.
Po pierwsze – interesujące przedstawienie atrakcji turystycznych w kolejności tematycznej i alfabetycznej. Każde miejsce, czy też obiekt, okraszony jest przykuwającymi uwagę anegdotami, przez co, przewodnik czyta się jak powieść.
Po drugie- to, na co zasługuje na pochwałę, to warstwa graficzna serii wydawniczej- dobrze wykadrowane i wydrukowane, w odpowiednich kolorach zdjęcia.
Po trzecie -atrakcje turystyczne opisywane w przewodniku, wyróżnione są również kartograficznie-szczegółowe mapy pozwolą bez problemu dojechać na miejsce podróży, dlatego „Polska niezwykła” to idealne rozwiązanie dla zmotoryzowanych turystów.
Wszystkie te atuty sprawiają, że mamy ochotę wyruszyć do…najbliższej księgarni, a potem dalej w Polskę, nie tylko palcem po mapie.
Komu w drogę, temu czas.