Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudski, Lech Wałęsa, Jan Paweł II... to nazwiska, które zna chyba każdy Polak.
I nie ma w tym nic dziwnego, wszak to ludzie, którzy zapisali się na kartach historii w sposób szczególny. Każdy, przypadkowo zapytany na ulicy przechodzień potrafiłby powiązać z daną osobą choćby jedno wielkie wydarzenie, które bezprecedensowo wpłynęło na losy naszego kraju. Pragnąc zgłębić wiedzę na temat życia i działalności wybitnych osób można odwołać się do źródeł naukowych, różnego rodzaju encyklopedii, słowników, czy leksykonów. Nie podważając oczywiście przydatności tego rodzaju źródeł, trzeba jednak stwierdzić, że nie wszystko można z nich wyczytać. W żadnej bowiem encyklopedii nie znajdziemy tego, co wielką postać, słusznie otoczoną czcią i szacunkiem, sprowadzało do poziomu zwykłego, przeciętnego człowieka. Próżno szukać w leksykonach anegdot z życia wielkich Polaków – nie ma tam na nie miejsca ze względu na rangę tego typu źródła. Można czasem gdzieś zasłyszeć ciekawostkę z życia wielkiej osobistości, ale są to przeważnie wyrwane z kontekstu krótkie opowiastki, które za moment ulatują z pamięci.
Wydawnictwo Demart zebrało wiele takich historyjek i złożyło w jedną publikację „Znani {nie}znani”, w której oprócz popularnych faktów można znaleźć te mniej znane, aczkolwiek nie pozostające bez wpływu na życiową ścieżkę danej osoby, a tym samym na dzieje Polski i Polaków. Autorami „Znanych {nie}znanych” są wybitni współcześni profesorowie, jak chociażby Tomasz Nałęcz, Jan Wimmer, Mirosław Tomaszewski, czy Maria Bogucka. Naukowcy zgłębili życiorysy piętnastu wielkich osobistości i obok istotnych faktów z ich biografii zamieścili te mniej ważne, ale za to bardzo ciekawe. Sławni Polacy zostali ukazani zatem przez pryzmat zwykłych ludzi, przytoczone przez autorów anegdoty są świetnym uzupełnieniem tego, co większość z nas zna już z lekcji historii. Książkę można z powodzeniem polecić nie tylko miłośnikom polskich dziejów. Jak już wspomniałam, autorami wszystkich tekstów są profesorowie, ale nie znaczy to, że ich artykuły utrzymane są w wysoko naukowym tonie. Wręcz przeciwnie, wszystkie teksty zostały napisane bardzo przystępnym językiem, co sprawia, że książkę czyta się niezwykle przyjemnie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oprawa graficzna publikacji. Każdy rozdział dotyczy jednej wybitnej postaci, otwiera go zawsze humorystyczna ilustracja obrazująca sedno danej historii. Do każdego rozdziału dołączone zostało krótkie, bardzo przejrzyste kalendarium, w którym wyszczególniono najważniejsze wydarzenia z życia opisywanego bohatera. Z kolei na końcu każdej opowieści zamieszczono krótką notkę dotyczącą autora tekstu oraz tytuły innych źródeł, w których można znaleźć więcej informacji na temat postaci. Wydawnictwo postarało się zatem nie tylko o bogatą zawartość merytoryczną, ale także o solidną oprawę tekstu, która dodatkowo umila czytanie. Dbałość nie tylko o treść, ale również o estetykę publikacji jest już znakiem rozpoznawczym wydawnictwa, które zdobywa wiele prestiżowych wyróżnień. Nie dziwi zatem fakt, że ukazujące się nakładem Demartu atlasy, mapy, przewodniki, czy słowniki cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród młodzieży szkolnej i nauczycieli.
Honorowym patronatem „Znanych {nie}znanych” jest Instytut Imienia Lecha Wałęsy, co dodatkowo podnosi prestiż publikacji i zachęca do jej przeczytania.
"Znani {nie}znani"
Sabak Joanna red.
wydawnictwo Demart 2008
ISBN: 978-83-7427-421-0