Uwaga! W maju rządzą Wywrotą czereśnie i po majowemu urządzają dla Wywrotowców KONKURS LITERACKI.
Z okazji głośnego już debiutu
jednego z bywalców naszego portalu – Karola Ketzera,
Redakcja Wywroty ogłasza konkurs
na prozę poetycką stylizowaną na bizzaro.
Czym jest bizzaro?
Bizzaro fiction, bo tak brzmi pełna nazwa tego gatunku, to proza, która powstała w późnych latach 90. i wydawana była przez niszową oficynę Eraserhead Orfice. Gatunek ten obejmuje absurdalne opowiadania z pogranicza horroru, fantasty i groteski, w zasadzie wszystko jest w nich możliwe: pies pali fajkę, ekspedientkę z monopolowego gonią opróżnione przez nią butelki, a lodówce odbija się po włożeniu każdego produktu. Bizzaro bywa straszne, obrzydliwe, zabawne, lecz nie mniej błyskotliwe.
Aby nieco przybliżyć Wam, jak bizzaro może przejawiać się w literaturze, poniżej przedstawiamy przykłady z książki Karola Ketzera, Czereśnie prosto z drzewa:
Niepotrzebnie kupowała tę whiskey. Naprawdę nie było takiej potrzeby, ale kanciasta litrowa butelka uśmiechała się do niej przez całe pół godziny, jakie spędziła w kolejce do kasy (klientów nie było dużo, jednak emeryci bywają bardzo wybredni, zwłaszcza kupując ciastka lub cukierki, często też dochodzą do wniosku, że najrozsądniej będzie kupić po kilka sztuk z każdego rodzaju. Sytuacja występuje szczególnie często upalnym latem, w ciasnych osiedlowych marketach bez klimatyzacji). Kanciasta butelka wypełniona, ciemnobursztynowym płynem, na dodatek przeceniona, śpiewała cicho ponad głowami czekających, w myślach których kłębiły się obłoki przekleństw. „Dorotko, doroootko” – nuciła kojąco butelka, a Dorota Drim postanowiła posłuchać, ponieważ, bądź co bądź, niecodziennie spotyka się śpiewające butelki whiskey, na dodatek w przecenie.
[Tylne drzwi]
Krystian eksperymentuje z nadzieją. Wiesza się nadziei na szyję. Obraża się na nią. Kłóci się z nadzieją. Kiedy indziej robi nadziei herbatę i kanapki. Daje witaminę C, kiedy nadzieja wydaje się chora. Często włóczy się bez celu z nadzieją. Kiedy indziej zostawia ją w domu i wychodzi, zastanawiając się, czy na niego czeka. Krystian zaczyna nieśmiało wierzyć, że jego los w końcu się odmieni.
[Kamienie]
Nad ranem woda porywa ich dom. Mieszkalna łódź podwodna podąża w nieznanym kierunku, chociaż już po chwili staje się oczywiste, że płyną w stronę morza.
[Do dnia]
Więcej informacji na temat bizzaro fiction znajdziecie na: http://www.wysokieobcasy.pl
Regulamin
I Organizatorem Konkursu Czereśniada w bizzaro jest Redakcja Portalu Wywrota.pl.
II Konkurs skierowany jest do wszystkich osób posiadających konto na Portalu Wywrota.pl.
III Jurorami konkursu jest autor książki – Karol Ketzer – oraz członkowie Redakcji – Paulina Wielbicka i Justyna Barańska.
IV Zasady:
– rodzaj tekstu: proza poetycka stylizowana na bizzaro
– objętość: 3000 – 5000 znaków (w tym spacje i znaki interpunkcyjne), Times New Roman, rozmiar 12.
– teksty konkursowe nie mogą być wcześniej publikowane na papierze, w Internecie ani brać udziału w innych konkursach
– każdy użytkownik może przysłać tylko jedną pracę
V Gdzie i jak przesłać
Teksty opatrzone godłem (pseudonimiem, nie podpisujemy się w tym pliku imieniem i nazwiskiem) słownym należy nadsyłać drogą elektroniczną w plikach doc – załącznik o nazwie: teksty_godło (np. teksty_maksymilian.doc) na adres redakcji Wywroty.pl: redakcja@wywrota.pl w temacie listu wpisując: KETZER.
W drugim załączniku powinny znaleźć się dane rozkodowujące godło: załącznik – doc o nazwie: dane_godło.doc (np.dane_maksymilian.doc), a w nim: imię i nazwisko, data urodzenia, adres korespondencyjny, e-mail, WywrotoweID (nazwa użytkownika) i zgoda na publikację w celach związanych z realizacją konkursu.
VI Terminy:
1. Konkurs rozpoczynamy 20 maja 2013.
2. Prace nadsyłać można do 30 czerwca 2013, do godziny 00:00.
3. Ogłoszenie na wyników nastąpi w lipcu.
4. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przedłużenia konkursu.
VII Nagrody:
Najlepsza praca zostanie nagrodzona książką Karola Ketzera Czereśnie prosto z drzewa oraz zostanie opublikowana na głównej stronie Portalu Wywrota.pl. Przewidujemy również wyróżnienia, które nagrodzimy publikacją w dziale Literatura.
Osoby, które chcą się wpierw zaznajomić z twórczością Karola Ketzera zapraszamy do:
- wątku Niszy Krytycznoliterackiej poświęconej Czereśniom prosto z drzewa
- recenzji Soni Szczerbakowskiej
- recenzji Agaty Krajczok
- wywiadu z autorem