W dniach 3-14 października we Wrocławiu odbędzie się 6. edycja Avant Art Festival pod hasłem Rosja. Do składu muzycznego z zagranicy dołączają DJ Rashad i Scratcha DVA. Zobaczymy też m.in. Mimetic, czyli szwajcarską elektronikę eksperymentalną, Feldermelder i Bit Tuner, a także Mika Vainio z Finlandii. Tegoroczna edycja to jednak przede wszystkim najciekawsze zespoły sceny rosyjskiej, w tym Sonic Death, Moa Pillar, Messer Chups i Benzo. Nie zabraknie projektów koprodukcyjnych – usłyszymy Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra oraz wspólne granie ADMI i Małych Instrumentów. Mocnym akcentem na otwarcie festiwalu będą społecznie zaangażowane koncerty pod kuratelą Konstantego Usenki– autora książki „Oczami radzieckiej zabawki”.
OTWARCIE FESTIWALU OCZAMI RADZIECKIEJ ZABAWKI
Pierwszy wieczór tegorocznego Avant Art Festival upłynie pod znakiem artystów buntowniczych, niepokornych i – co w ich przypadku najważniejsze – radykalnie zaangażowanych społecznie. W Klubie Alibi o godzinie 21 rozpocznie się specjalny koncert, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Kostja Usenko, lider zespołu Super Girl & Romantic Boys, autor książki Oczami radzieckiej zabawki, opowiadającej o rosyjskiej alternatywnej scenie muzycznej. Pojawią się wtedy na scenie artyści, których muzyka i teksty wykraczają daleko poza zwykłą chęć zabawienia publiczności. Trash-chapiteau KACH to nieprzewidywalny projekt rosyjskiego poety Siergieja Kacha, który zaprezentuje swój dźwiękowy kabaret – eklektyczną mieszankę gatunkową okraszoną ostrymi, politycznymi tekstami. Równie zjadliwy przekaz zaserwuje nam Czika iz Permi, która nie przebierając w słowach wyśpiewa zjadliwą analizę nowego pokolenia z jej rodzinnego kraju – a to wszystko na tle przebojowej muzyki będącej parodią najnowszych trendów w rosyjskiej muzyce popowej. Kolejnym wykonawcą tego dnia będzie Sankt-petersburska formacja Barto, jeden z najpopularniejszych obecnie rosyjskich zespołów alternatywnych. Wieczór zakończy występ reaktywowanego zespołu Super Girl & Romantic Boys, polskiej legendy niezależnego synth-popu i electro, która we Wrocławiu zagra wszystkie swoje największe hity – między innymi Spokój, utwór bez którego nie może się chyba odbyć żadna współczesna niezależna potańcówka.
Wieczór w Alibi to dopiero początek doświadczeń z rosyjską sceną muzyczną. W trakcie festiwalu usłyszymy bowiem znane projekty z Rosji, w tym garażowe granie Sonic Death, elektro-folk Moa Pillar, kultowy Messer Chups i Benzo – twórca „mediaplay” czy surrealistyczno-psychodeliczny duet Astma. Moscow Wroclaw Laptop Cyber Orchestra oraz ADMI i Małe Instrumenty zaprezentują polsko –rosyjskie projekty koprodukcyjne.
SCENA MIĘDZYNARODOWA. BIT-TUNER. MIMETIC. DJ RASHAD. FELDERMELDER.
Ciekawie zapowiada się również międzynarodowa odsłona muzyki. Usłyszmy m.in. mieszkającego i tworzącego w Zurychu Marcela Gschwenda występującego pod pseudonimem Bit-Tuner. Eksplodujące energią koncerty Bit-Tunera oscylują na styku downbeatu, elektroniki i post-dubstepu, podczas których łączy te estetyki w mrocznego, ale wciąż pełnego tanecznej euforii basowego potwora. Istniejący od 1998 roku Mimetic – solowy projekt Jérôme Soudana – jest z kolei jednym z najciekawszych na gruncie szwajcarskiej eksperymentalnej elektroniki. Sam Soudan to wykształcony klasycznie muzyk budzący podziw swoimi szerokimi horyzontami – był członkiem Column One czy Von Magnet, komponował muzykę dla legendarnej francuskiej formacji elektroakustycznej Art Zoyd, współpracował między innymi z Miką Vainio z Pansonic, Mirą Calix czy Kasparem T. Toeplitzem.
Podczas festiwalu będziemy mogli usłyszeć psychodeliczne live acty Feldermeldera . Jego muzyka ma wiele korzeni i źródeł – przy jej tworzeniu inspiruje się zdekomponowanymi strukturami Stevena Reicha i Karlheinza Stockhausena, klasycznym jazzem i wszelkiej maści analogowymi i elektronicznymi projektami. Na scenie festiwalowej pojawi się także DJ Rashad - jeden z prekursorów i najważniejszych postaci chicagowskiej sceny juke. Jego nagrania ukazują się nakładem takich wytwórni jak Databass czy Juke Trax. W 2010 roku nakładem Planet Mu wydana została EP-ka Itz Not Rite. W tym samym roku ukazał się debiutancki longplay Just A Taste. Album trafił do rankingu 40 najlepszych płyt roku 2010 przygotowanego przez Fact Magazine.
W ramach 6.edycji Avant Art Festival We Wrocławiu odbędą się również premiery najważniejszych teatrów rosyjskich na czele z Teatrem Derevo, Akhe oraz Teatrem Praktika Iwana Wyrypajewa. W Muzeum Współczesnym zobaczymy wystawę „Gestykulacja”, a w Kinie Nowe Horyzonty 2. Avant Art Film – przegląd filmów o muzyce i sztuce. Odbędzie się również trzydniowa debata połączona z prezentacją Platformy „Space For Culture” oraz cykl polsko-rosyjskich warsztatów komiksowych pod szyldem Ukryty gaWROn.
Bilety na koncerty (od 15 do 45 złotych) i karnety wkrótce w sprzedaży przez ticketpro.pl oraz biletin.pl, a także w miejscach wydarzeń muzycznych.
Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival .