W dniach 4-10 listopada w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się wrocławska edycja 16. Tygodnia Filmu Niemieckiego. To największy w Polsce przegląd kinematografii tego kraju, w którym prezentuje się najlepsze i najpopularniejsze tytuły roku.
Współczesne niemieckie kino to zdecydowany i intrygujący gracz, który na międzynarodowej arenie śmiało konkuruje z kinematografiami francuską czy angielską. Niemieckim twórcom wciąż zdarza się kręcić filmy o tym, co było, jak w portrecie człowieka, który doprowadził przed sąd nazistowskiego zbrodniarza, Adolfa Eichmanna (Fritz Bauer kontra państwo). Ale reżyserzy wypracowali sobie także wolność mówienia o tym, co tu i teraz. W ramach Tygodnia widzowie zobaczą filmy o dylematach rodziców, oczekujących narodzin upośledzonego dziecka (24 tygodnie, oficjalna selekcja 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty), feministyczny doku-portret genialnej bułgarsko-niemieckiej malarki (Kim jest Oda Jaune?), studium małomiasteczkowej psychiki (Pewnego razu) i opowieść o strapionej nastoletniej psychice (4 królowie). W filmie Fukushima moja miłość widzowie przyjrzą się historii młodej Niemki, zaprzyjaźniającej się ze starszą Japonką podczas charytatywnej
pracy z mieszkańcami miasta dotkniętego trzęsieniem ziemi w 2011 roku. We Wrocławiu pokazany zostanie premierowo Hologram dla króla Toma Tykwera, w którym Tom Hanks jako amerykański biznesmen udaje się do Arabii Saudyjskiej, aby sfinalizować ważny interes. Wszyscy będą – nareszcie! – mogli obejrzeć też nazywaną „najlepszym filmem ostatniej dekady” sensację z Cannes, czyli nominowany do Oscara Toni Erdmann, doskonały komediodramat o zawiłej relacji ojca i córki na tle jednoczącej się Europy.
We Wrocławiu odbędą się spotkania z twórcami. O Fritzbauer kontra państwo opowie znany z takich tytułów jak choćby Most szpiegów i Biała wstążka, aktor Burghart Klaußner. W programie dwa polskie akcenty. Zapraszamy na seans Letniego przesilenia, który został wzbogacony o spotkanie z reżyserem Michałem Rogalskim i producentami, oraz na spotkanie z tworzącym w Niemczech Piotrem J. Lewandowskim, autorem Jonathana. Po czwarte - prezentacja książki Ewy Fiuk Obrazo-światy, dzięko-przestrzenie. Kino Toma Tykwera, po seansie Hologramu dla króla.
Przegląd został przygotowany w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego, w czasie którego świętowane są obchody 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Cena biletu na seans to 16 zł.
[na podstawie materiałów autorstwa Anny Tatarskiej]
PROGRAM
4 listopada, piątek, godz. 19.00
Toni Erdmann
reż. Maren Ade / Niemcy 2016 / 162’
5 listopada, sobota, godz. 17.00
Letnie przesilenie
reż. Michał Rogalski / Polska, Niemcy 2015 / 110’
po seansie spotkanie z Michałem Rogalskim i producentami
godz. 20.00
24 tygodnie
reż. Anne Zohra Berrached / Niemcy 2016 / 102’
6 listopada, niedziela, godz. 20.00
Fritz Bauer kontra państwo
reż. Lars Kraume / Niemcy 2015 / 105’
po seansie spotkanie z Burghartem Klaußnerem
7 listopada, poniedziałek, godz. 20.00
Fukushima, moja miłość
reż. Doris Dörrie; / Niemcy 2016 / 104’
8 listopada, wtorek, godz. 18.00
Jonathan
reż. Piotr J. Lewandowski / Niemcy 2016 / 99’
po seansie spotkanie z reżyserem
godz. 20.00
4 królowie
reż. Theresa von Eltz / Niemcy 2015 / 100’
9 listopada, środa, godz. 17.00
Hologram dla króla
reż. Tom Tykwer / Niemcy 2016 / 89’
po seansie prezentacja książki Ewy Fiuk Obrazo-światy, dźwięko-przestrzenie
godz. 20.00
Pewnego razu
reż. Asli Özge / Niemcy, Holandia, Francja 2016 / 112’
10 listopada, czwartek, godz. 20.00
Kim jest Oda Jaune
reż. Kamilla Pfeffer / Niemcy 2016 / 75’