O Festiwalu „”17 Celów”
I Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” ma charakter konkursu najlepszych krótkich form filmowych (w tym filmów promocyjnych i reklamowych) wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością. Jest też przeglądem najlepszych filmów dokumentalnych poświęconych takiemu rozwojowi, który odpowiada obecnym potrzebom ludzi bez ograniczania przyszłym pokoleniom możliwości zaspokojenia ich potrzeb
Do udziału w I Festiwalu Filmów odpowiedzialnych „17 Celów” organizatorzy zakwalifikowali filmy promocyjne i reklamowe według prostych kryteriów: filmy muszą poruszać ważne problemy społeczne, upowszechniać założenia społecznej odpowiedzialności biznesu i pokazywać je w praktyce, a także propagować uniwersalne wartości. Oczywiście nie bez znaczenia jest ich wysoki poziom artystyczny.
Do organizatorów dotarły 52 filmy, z czego do konkursu zakwalifikowano 16.
Warto zapoznać się z regulaminem konkursu dostępnym na stronie internetowej Festiwalu: www.17celow.pl
Do tej pory nie było w Polsce wydarzenia, które za pośrednictwem X Muzy XX i XXI wieku przekazywałoby wiedzę na temat Zrównoważonego Rozwoju, Agendy ONZ na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 czy CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, ang. Corporate Social Responsibility). A przecież w dobie popularności serwisów społecznościowych takich jak YouTube czy Facebook każda firma i organizacja może niewielkim kosztem swój film stworzyć. I tak się dzieje, jak będzie można się przekonać podczas Festiwalu: obecnie prawie każdy film mówiący o współczesnej działalności człowieka zawiera elementy związane z ochroną środowiska, rozwojem społecznym czy ograniczaniem negatywnych skutków postępu cywilizacyjnego.
Program Festiwalu „”17 Celów”
I część
12.00-14.45
„Zjedz to”, reż. Grant Baldwin
„Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak
Filmy konkursowe:
- „Skąd się bierze głód - najpilniej strzeżona tajemnica XXI wieku” – Instytut Globalnej Odpowiedzialności
- „Nie bój się pomagać”, reż. Stanisław Mąderek
- „Makiety stadionów dla niewidomych” – Fundacja PBG
- „Tańczący z paletami 2015” – Grupa Raben Polska
- „Sprawiedliwy Handel w mieście Solidarności” – Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”
- „Majsterkowy powrót do szkoły 2015” – Castorama Polska
II część
15.00-19.00
„Krew w twoim telefonie”, reż. Frank Piasecki Poulsen
„Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec