Przedstawiamy program 11. Festiwalu AfryKamera w Warszawie. W programie znakomite fabuły, dokumenty oraz krótkie metraże nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie. Produkcje, które nie pozostawiają widza obojętnym. Spotkania z polskimi twórcami filmowymi: Joanną Kos-Krauze, Jankiem Simonem oraz reżyserami filmów afrykańskich. Gościem specjalnym będzie Martyna Wojciechowska, która pokaże festiwalową wersję filmu „Ludzie duchy” i spotka się z widzami. Oprócz pokazów filmowych zapraszamy na: koncert zespołu Foliba oraz debatę CROSS przez SOMALIĘ do Baru Studio, koncert szwajcarsko - tunezyjskiej artystki Sorayi Ksontini do Klubu Komediowego, warsztaty kuchni tunezyjskiej oraz dodatkowe pokazy filmowe do Staromiejskiego Domu Kultury. Ponadto moc spotkań po pokazach filmowych i wystawa „Stany rewolucji” Mosa’ab Elshamy.
1 kwietnia startuje przedsprzedaż karnetów na wszystkie pokazy. Warto skorzystać i zaopatrzyć się w atrakcyjne cenowo karnety, które można kupić w kasie Kina Luna oraz poprzez stronę internetową kina ( www.kinoluna.pl).
PROGRAM 2016
Jedenasta odsłona festiwalu AfryKamera odbędzie się pod hasłem STANY REWOLUCJI. Kompleksowo spojrzymy na Arabską Wiosnę i jej wpływ na region, w tym przede wszystkim na jej przemiany kulturowe i społeczne. Skupimy się tym samym na nowym postrewolucyjnym kinie Afryki Północnej, w szczególności z Tunezji i z Egiptu. Na festiwalu pojawi się również polski akcent. W specjalnym bloku „Afryka w polskim obiektywie” pokażemy filmy stworzone przez polskich twórców w Afryce. Szczególnie polecamy niezwykle poruszający dokument Martyny Wojciechowskiej „Ludzie duchy” o albinosach żyjących w Tanzanii oraz obraz „Afryka oczami Ryszarda Kapuścińskiego” Olgi Prud'homme Farges, skupiający się na „afrykańskim” okresie pracy Kapuścińskiego. Dokument składa się z rozmowy pisarza z Janem Krauze i niezwykle cennych materiałów archiwalnych zarówno z Afryki, jak i z Polski. Swój film „Obroni, człowiek zza horyzontu” pokaże Robert Osam-Gyaabin, znany polskim telewidzom pianista z programu „Jaka to melodia?”. Jest to zapis podróży do Ghany śladami ojca, utraconych relacji, dalekich krewnych. Szczery, prostolinijny i wzruszający obraz. Podczas Festiwalu AfryKamera odbędzie się światowa premiera filmu z udziałem twórcy i jednocześnie bohatera.
Wielu twórców filmowych przyjedzie na festiwal i spotka się z widzami po pokazach w Kinie Luna. Tradycyjnie Najlepszemu Filmowi Festiwalu zostanie przyznana Nagroda Jury ZŁOTA ZEBRA oraz Nagroda Publiczności ZŁOTA GAZELA wraz z nagrodami pieniężnymi. Najlepszy film fabularny, najlepszy dokument pełnometrażowy oraz najlepszy krótki metraż wybierze jury festiwalu.
OTWARCIE
Filmową część festiwalu otworzymy 19 kwietnia w Kinie Luna znakomitym tunezyjskim filmem „Hedi” w reż. Mohameda Ben Attia. Przepełniona ambiwalencją wizja reżysera zachwyciła Meryl Streep, Małgorzatę Szumowską i resztę jurorów tegorocznego festiwalu w Berlinie. „Hedi” wyjechał ze stolicy Niemiec z nagrodami za najlepszy debiut oraz kreację Majda Mastoury, który brawurowo wcielił się w tytułowego bohatera. Hedi to wykształcony, młody człowiek, który godzi się, by jego życie osobiste zostało z góry zaplanowane. Mężczyznę poznajemy w momencie, gdy przygotowuje się do ślubu z wybraną przez rodziców dziewczyną. Choć początkowo nic nie zwiastuje komplikacji, sytuacja zmienia się, gdy – podczas wizyty w nadmorskim kurorcie – Hedi zakochuje się w przewodniczce turystycznej. Wbrew pozorom, film Ben Atti nie skręca jednak w rejony melodramatu o miłości niemożliwej. Tunezyjski reżyser kwestionuje czystość intencji Hediego i pokazuje, że zaangażowanie w nowy związek stanowi odruch desperackiego sprzeciwu wobec rodziców. Zamiast jednoznacznej afirmacji wolności otrzymujemy zatem historię o jej niebezpiecznych związkach z egoizmem. Po pokazie zaprosimy wszystkich gości na tunezyjski poczęstunek.
W rewolucyjnym tonie jest debiutancki film Leyli Bouzid „Z otwartymi oczami”, którego akcja rozgrywa się w przededniu rewolucji, w 2010 roku w Tunezji. Farah, osiemnastoletnia dziewczyna właśnie skończyła szkołę średnią. Jej rodzina pragnie, aby została lekarką, jednak jako przedstawicielka pokolenia buntu pragnie poświęcić się muzyce, gdzie śpiewa piosenki politycznie zaangażowanego zespołu rockowego, przeżywa pierwszą wielką miłość i szuka wolności w ograniczającym ją społeczeństwie. Z jednej strony opowieść o alternatywnej młodzieży tunezyjskiej, których marzenia i ambicje stanowiły podwaliny Arabskiej Wiosny, ale z drugiej przejmująca opowieść o konflikcie pokoleń, opartym na sprzeciwie wobec woli jej matki Hayet, która próbuje ochronić córkę od mrocznego oblicza Tunezji.
Tradycyjnie już Festiwal AfryKamera może poszczycić się mocnym programem filmów dokumentalnych. W sekcji AfroDocs polecamy uwadze senegalski obraz „Ta rewolucja nie będzie transmitowana” reż. Rama Thiaw, zdobywca nagrody FIPRESCI na ostatnim MFF w Berlinie. Akcja filmu dzieje się w czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w Senegalu na początku roku 2012. Urzędujący od dwunastu lat prezydent Abdoulaye Wade startuje po raz trzeci na stanowisko głowy państwa. Decyzja ta wywołuje protesty i zamieszki uliczne – ludzie są zmęczeni nepotyzmem, korupcją i naginaniem prawa przez Wade’a i osoby z jego otoczenia. Na czele demonstracji stają raperzy należący do organizacji Y’en a marre (Mamy dość). Thiaw towarzyszy z kamerą zwłaszcza dwóm z nich, Thiatowi i Kilifeu. Ich walka ma wymiar antysystemowy. „Chcę być przede wszystkim aktywistą, a dopiero potem artystą” – deklaruje Thiat i jest to rzadki, niestety, dzisiaj przypadek, gdy sztuka nie wiąże się z eskapizmem, lecz z zaangażowaniem w zmienianie rzeczywistości.
Inną propozycją jest niezwykle malowniczy film „Owca” reż. Yared Zeleke. To pierwszy w historii film z Etiopii, który zakwalifikował się do udziału w MFF w Cannes. Nakręcona z wyczuciem opowieść o chłopcu Ephraïmie i jego owcy Chuni. Po śmierci matki Ephraïma, ojciec zostawia go u bliskiej rodziny, po czym sam odchodzi w poszukiwaniu pracy. Chłopiec początkowo nie może odnaleźć się w nowym otoczeniu. Zamiast wymaganej od niego pracy na roli, woli gotowanie i często wyrusza wraz z owcą do miasta, by sprzedażą własnych smakołyków zarobić na podróż do ojca. Szybko okazuje się, że brązowowłosa Chuni sama może wkrótce wylądować na świątecznym stole. Ephraïm zrobi wszystko, żeby zapewnić ukochanemu zwierzęciu bezpieczny żywot.
ZAMKNIĘCIE
Festiwal zakończymy wyjątkowym wydarzeniem. Na początek zaprosimy na pokaz fimu „Excuse My French” reż. Amr Salama, twórcy znanego widzom AfryKamery z filmu „Asma’a”. To przewrotna, słodko-gorzka, komediowa historia z mocnym społecznym wydźwiękiem, a stylistyką przypominającą tę znaną z twórczości Wesa Andersona. 12-letni Hany wychowuje się w zamożnej, kosmopolitycznej rodzinie uwielbia Harry'ego Pottera i Guitar Hero 5, a w niuanse języka angielskiego wprowadzają go najlepsi nauczyciele. Jednak sielanka kończy się, gdy ojciec niespodziewanie umiera, zostawiając żonę i syna z długami. Chłopak trafia do szkoły publicznej, gdzie musi zmierzyć się z zupełnie nieznanym mu światem chłopięcej rywalizacji, sfrustrowanych nauczycieli i religijnych napięć. Panorama dziwacznych bohaterów, absurdalne żarty i ironiczna narracja z offu nadają historii lekkości, choć o wadze podejmowanych problemów świadczy fakt, że film bardzo długo nie mógł przebić się przez cenzurę. Kiedy jednak w końcu trafił na ekrany, stał się jednym z największych przebojów box office'u.
Ogłosimy również laureatów festiwalu. Po pokazie „Excuse My French” zaprosimy wszystkich przybyłych gości na przepiękny koncert tunezyjsko – szwajcarskiej piosenkarki Sorayi Ksontini i poczęstunek afrykańskich przysmaków. Soraya Ksontini śpiewa po francusku, arabsku, tunezyjsku i czasami po angielsku. Jej głos zdobywa uznanie zarówno na szwajcarskiej scenie muzyki pop jak i na alternatywnej międzynarodowej scenie arabskiej. Na koncercie będzie towarzyszył artystce gitarzysta Erwan Bijan Valazza. Koncert odbędzie się w Klubie Komediowym o godz. 21:30. Posiadacze biletu na pokaz zamknięcia wejdą za darmo.
WARSZAWA
18-24.04.2016
Kino LUNA, ul. Marszałkowska 28 kinoluna.pl
PRZEDSPRZEDAŻ od 1.04: 14 N, 11 U SPRZEDAŻ: 16 N, 13 U
KARNET DUŻY (10 seansów) 119zł - w tym: 50% zniżki na koncerty Afry 2016, 20% zniżki w festiwalowej księgarni, katalog i worek festiwalowy GRATIS;
KARNET MAŁY (5 seansów) 59zł – w tym: 30% zniżki na koncerty Afry 2016, 10% zniżki w festiwalowej księgarni, worek festiwalowy GRATIS;
AFROFOCUS
Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2
BarStudio, pl. Defilad 1
Bar Prasowy, ul. Marszałkowska 10/16
Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1
5.04 (wtorek) AFROZAJAWKI
Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 / WSTĘP WOLNY
19:00 AfryKamera 2015: KOZA ZA GŁOS, reż. J. Van Velzen, 52'
12.04 (wtorek) AFROZAJAWKI
Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 / WSTĘP WOLNY
19:00 FILM AID FESTIVAL
18.04 (poniedziałek)
BarStudio, pl. Defilad 1/ AFROFOCUS
18:30 Spotkanie z Joanną Kos-Krauze „Moja Afryka: Ptaki śpiewają w Kigali” / WSTĘP WOLNY
21:00 Koncert zespołu FOLIBA, przedsprzedaż 15 zł / w dniu koncertu 20 zł
Bar Prasowy, ul. Marszałkowska 10/16 / WSTĘP WOLNY
18:30 ARLETTE: ODWAGA TO MIĘSIEŃ, reż. F. Hoffmann, 85'
oraz spotkanie z reżyserem
19.04 (wtorek)
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
16:00 STANY REWOLUCJI - TUNEZJA I EGIPT (AfroSzorty), 100'
17:50 DECOR, reż. A. Abdalla, 117'
20:30 OFICJALNE OTWARCIE: HEDI, reż. M. Ben Attia, 88'
20.04 (środa)
BarStudio, pl. Defilad 1/ AFROFOCUS / WSTĘP WOLNY
18:30 Spotkanie z Jankiem Simonem „Polska w Nollywood”
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
16:00 OKO CYKLONU, reż. S. Traoré, 98'
18:00 AGHBALOU, reż. R. Sowa, 28'
KANRAXEL: U ZBIEGU AGNACK, reż. R. Sowa, 78'
oraz spotkanie z reżyserem i producentką Anną Sową
19:30 AFROFOCUS / WSTĘP WOLNY
Wernisaż wystawy „STANY REWOLUCJI” MOSA'AB ELSHAMY (czynna do 30 kwietnia)
20:20 KOBIETY, reż. E. Bucchi, N. Bogo, 25'
ŻYCIE BEZ ZIEMI, reż. A. Miller, 76'
oraz DEBATA: O GRABIEŻY ZIEMII prowadzona przez Magdę Jarocką z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności
21.04 (czwartek)
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
16:45 SEMBENE!, reż. S. Gadjigo, J. Silverman, 89'
18:30 WIDELEC, ŁYŻKA I SKOCZEK, reż. M. Nair, Z. Kimundu, 13'
LE BELLE W KINIE, reż. C. Zoppolletto, 67'
oraz spotkanie z reżyserką „La Belle w kinie”
20:30 Z OTWARTYMI OCZAMI, reż. L. Bouzid, 102'
oraz DEBATA: KULTURA REWOLUCJI prowadzona przez Kulturę Liberalną
22.04 (piątek)
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
17:00 OBRONI, CZŁOWIEK ZZA HORYZONTU, reż. R. Osam, , 93'
oraz spotkanie z reżyserem
19:00 KARTY PAMIĘCI, reż. P. Cieplak, 20'
AFRYKA OCZAMI RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO, reż. O. Prud'homme, 52'
oraz spotkanie z reżyserką
20:45 LUDZIE DUCHY, reż. M. Wojciechowska, M. Kłosowicz, 50'
oraz spotkanie z Martyną Wojciechowską oraz twórcami „Ludzie duchy”
23.04 (sobota)
Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2
11:00 Warsztaty kuchni tunezyjskiej 240’ / bilety 60zł /zapisy: kuchnia@afrykamera.pl
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
12:00 AFRYKA BEZ GRANIC (AfroSzorty), 90'
oraz spotkanie z reżyserami Ebele Okoye oraz Hicham Regragui
14:00 AYANDA, reż. S. Blecher, 107'
16:00 DZIEWCZYNA Z FABRYKI, reż. M. Khan, 96'
oraz spotkanie z producentem Mohameda Samira
18:30 MATKA NIENARODZONYCH, reż. N. Salib, 92 min.
oraz spotkanie z reżyserką
20:30 NAWARA, reż. H. Khalil, 111'
oraz spotkanie z reżyserką
24.04 (niedziela)
Bar Studio, pl. Defilad 1/ AFROFOCUS
11:00 Warsztaty kuchni tunezyjskiej 240’ / bilety 80zł /zapisy: kuchnia@afrykamera.pl
16:00 CROSS przez SOMALIĘ debata oraz projekcja SEA SHELL reż. A. Said 120’ / wstęp wolny
Bar Prasowy, ul. Marszałkowska 10/16 / WSTĘP WOLNY
18:15 SLAJDOWISKO "W poszukiwaniu białych plam na mapie. Kunene Trek – Namibia" Paweł Kilen / przewodnik Africaline. africaline.pl/ 60’
Kino Luna, ul. Marszałkowska 28
10:30 AFROKIDS - pokaz animacji (nie tylko dla dzieci!), warsztaty robienia zabawek, moda afrykańska, warsztaty bębnów ☺
12:00 TRANSAFRYKA (AfroSzorty), 100'
14:00 W ZŁOTYM PIEKLE, reż. D. A. Masterville, 70'
oraz spotkanie z reżyserem
15:45 TA REWOLUCJA NIE BĘDZIE TRANSMITOWANA, reż. R. Thiaw, 111'
oraz spotkanie z bohaterem filmu rapperem Thiat z zespołu Keur Gui
18:15 OWCA, reż. Y. Zeleke, 96'
20:00 OFICJALNE ZAMKNIĘCIE: EXCUSE MY FRENCH, reż. A. Salama, 97'
Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1/ AFROFOCUS
22:00 Koncert SORAYA KSONTINI (Tunezja), przedsprzedaż 15 zł / w dniu koncertu 20 zł
26.04 (wtorek) PO GODZINACH
Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 / WSTĘP WOLNY
18:30 KIEDY WALCZĄ SŁONIE, reż. Michael Ramsdell, 90'
oraz DYSKUSJA prowadzona przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności.