DKF KAMERA Cykl: Siła Kobiet Kino Muza w Poznaniu

ImiTaCjE
ImiTaCjE
Kategoria kino · 2 marca 2016

DKF KAMERA
Cykl: Siła Kobiet

 

Każdy wtorek marca | 21:00

Bilety  12 zł

 

KINO MUZA

W marcu DKF KAMERA postanowił skupić się na silnych kobiecych postaciach.  jedynie 12 proc. głównych ról w filmach powierza się kobietom, to zdecydowanie za mało. Chcemy przyjrzeć się filmowych bohaterką przez pryzmat różnych gatunków i form filmowych. Będzie trochę przewrotnie, ale i poważnie. Marzec będzie miesiącem kobiet.

 

01.03 YONA
reż. Nir Bergman | Izrael, 2014 | 100 min.

Film opowiada o życiu legendarnej poetki izraelskiej, Yony Wallach. 18-letnia Yona rzuca szkołę, aby stać się częścią sceny artystycznej Tel Awiwu lat 60. XX wieku. Zafascynowana kręgiem literackim poetów takich jak Yair Hurvitz czy Meir Wieseltier, musi skonfrontować swoje teksty i wyobrażenia z twardą rzeczywistością. Efektem są liczne wizyty w szpitalu psychiatrycznym – z własnej woli i z przepisu lekarza. W końcu udaje jej się uciec z tego zaklętego kręgu, ale "przerwy" w życiu stają się coraz dłuższe…

 

08.03 SUFRAŻYSTKA, gość: DR MARTA MAZUREK
reż. Sarah Gavron | USA, 2015 | 106 min.

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Sufrażystki. Wyzwolone, silne kobiety, które domagały się praw - wyborczych, moralnych, obywatelskich. Najpierw publicznie lekceważone i wyśmiewane, później uznane za zagrożenie dla świętości rodziny, honoru mężczyzn i porządku świata, a nawet praw boskich. Aresztowane, napiętnowane, więzione. To ich walka w końcu XIX i na początku XX wieku doprowadziła do przyznania im praw wyborczych. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne.

 

Tło historyczne do filmu “Sufrażystka” nakreśli dr Marta Mazurek w ramach krótkiej prelekcji przed seansem. Po projekcji odbędzie się rozmowa moderowana, w której wezmą udział dr Marta Mazurek oraz przedstawicielki Inicjatywy Manifa Poznań. Porozmawiamy o filmie, początkach ruchu sufrażystek oraz wyzwaniach współczesnego feminizmu.

 

Marta Mazurek doktor – wykładowca Instytutu Językoznawstwa UAM. Zajmuje się krytyką feministyczną, interesuje ją zwłaszcza feminizm Afroamerykanek oraz krytyka postkolonialna. Bierze udział w wartościowych dla swojego rozwoju i zainteresowań projektach tłumaczeniowych, wykonując tłumaczenia tekstów z dziedziny studiów z zakresu gender i feminizmu. W Instytucie Językoznawstwa uczy od 2011 roku. Prowadzi też wykłady na poznańskich Gender Studies UAM.

 

 

15.03 PERSEPOLIS
reż. Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi | Francja, USA, 2007 | 95 min.

"Persepolis" jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych, czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie - stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha, wyniszczającej wojny z Irakiem i triumfu rewolucji islamskiej. Marjane - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju. Komiks przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności pomiędzy życiem rodzinnym a sferą publiczną. Dziecięce spojrzenie Marjane na zdetronizowanych władców, na państwowo usankcjonowane i metodycznie przeprowadzane kary, oraz na bohaterów rewolucji pozwala poznać historię tego fascynującego kraju i jej niezwykłej rodziny. "Persepolis" jest utworem oryginalnym, niezwykle osobistym i wnikliwym politycznie.

 

22.03 MANDARYNKA
reż. Sean Baker | USA, 2015 | 88 min.

Wigilia Bożego Narodzenia. Transseksualna prostytutka Sin-Dee (debiutująca na ekranie Kitana Kiki Rodriguez) wychodzi z aresztu i wraca do swojej dzielnicy. Dowiadując się, że jej chłopak alfons mógł być jej niewierny, postanawia wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką, Alexandrą (Mya Taylor), dotrzeć do źródła plotki. Na swojej drodze dziewczyny spotkają wielu dziwnych ludzi, popadając w liczne kłopoty przez wybuchowy tempreament Sin-Dee

 

29.03 VIVIANE CHCE SIĘ ROZWIEŚĆ
reż. Ronit Elkabetz | Francja, Niemcy, Izrael, 2014 | 115 min.

Kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, który ignoruje nawet zawiadomienia rabinów o zwołaniu. Kiedy w końcu nie będzie mógł wymigać się od przyjścia do sądu, wciąż uparcie odmówi przyznania żonie rozwodu (czyli tytułowego gett), mimo że już od lat żyją w separacji. Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności.

 

Patronem cyklu jest: Inicjatywa Manifa Poznań