Krakowski Festiwal Filmowy wspomina Kieślowskiego
Podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (29 maja - 5 czerwca) będzie miała miejsce retrospektywa filmów dokumentalnych jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii, Krzysztofa Kieślowskiego. W ramach uczczenia 20. rocznicy jego śmierci, już w marcu odbędzie się pokaz specjalny filmów artysty we współpracy z Kinem Pod Baranami i z gościnnym udziałem Jerzego Stuhra.
15 marca o godz. 18.00 w Kinie pod Baranami zaprezentowane zostaną jedne z najsłynniejszych filmów Kieślowskiego, “Gadające głowy” i “Amator”.
“Wybraliśmy filmy kluczowe i nadal niezwykle aktualne, choć zostały zrealizowane w diametralnie innej rzeczywistości politycznej. Ponadczasowe i uniwersalne pozostają zarówno ludzkie marzenia, jak i problemy etyczne twórców. Po błyskotliwej karierze dokumentalisty Kieślowski zwrócił się ku fabule. Chcemy pokazać ten moment i jego przyczyny”- wyjaśnia Krzysztof Gierat.
"Gadające głowy" - Głośny i ostatni dokument Kieślowskiego. Swoisty portret Polaków, który ujawnia się podczas zrealizowanego przez autora wywiadu-sondy. Kilkadziesiąt osób w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, odpowiada przed kamerą Kieślowskiego na kilka prostych pytań dotyczących ich samych oraz opowiada o swoich marzeniach.
"Amator" - Jeden z najważniejszych filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. Bohater filmu Filip Mosz kupuje amatorską kamerę, aby filmować swoją nowo narodzoną córkę. Wkrótce zaczyna rejestrować także wydarzenia w swoim zakładzie pracy i bez reszty oddaje się nowej pasji bez względu na konsekwencje.
Towarzyszące projekcji spotkanie z Jerzym Stuhrem, współautorem dialogów i odtwórcą głównej roli w “Amatorze”, aktorem innych dzieł reżysera oraz realizatorem filmu “Duże zwierzę” na podstawie scenariusza Kieślowskiego poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Retrospektywa filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego
Podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w specjalnym cyklu, zaprezentowanych zostanie kilkanaście niezwykłych filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Kieślowskiego w latach 70. Wśród nich znajdą się wybitne pozycje nagradzane w Krakowie, m.in. uhonorowane Grand Prix Festiwalu: “Z punktu widzenia nocnego portiera” , “Siedem kobiet w różnym wieku”, “Szpital”, czy “Pierwsza miłość”.