Wieczór z polskimi oscarowymi filmami w kinie NInA

Zuzanna Olrzyńska
Zuzanna Olrzyńska
Kategoria kino · 22 lutego 2016

 

Niedzielny wieczór 28 lutego, tuż przed rozdaniem najsłynniejszych nagród filmowych w Los Angeles, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na pokaz polskich filmów, które zdobyły lub były nominowane do Oscara. Wieczór otworzy premiera „Tanga” Zbigniewa Rybczyńskiego w wersji po rekonstrukcji cyfrowej, pierwszego polskiego zdobywcy nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

 

Błysk fleszy, selfies, czerwony dywan, olśniewające kreacje i wielkie emocje, a przede wszystkim magia kina i walka o najsłynniejszą filmową nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara – co roku z końcem lutego przykuwają uwagę widzów przed telewizorami na całym świecie. 

W niedzielny wieczór, 28 lutego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym nadarza się wyjątkowa okazja by przypomnieć sobie polskich laureatów Oscara, ale także filmy nominowane do tej nagrody. Wszystko w kameralnej, liczącej 120 miejsc sali audiowizualnej „Ziemia obiecana”, nazwanej na cześć nominowanego do Oscara filmu Andrzeja Wajdy.

Wieczór otworzy wyjątkowy premierowy pokaz „Tanga” Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej wersji i w formacie 4K. To pierwszy polski film, który dostał Oscara, a nagrodę przyznano w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Partnerem pokazu „Tanga” jest Filmoteka Narodowa.  


Sekcję animacji kontynuować będzie nominowana do Oscara „Katedra” Tomasza Bagińskiego, a następnie nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową „Piotruś i Wilk” w reż. Suzie Templeton, wyprodukowany przez brytyjską firmę BreakThru Films i polskie Studio Semafor.   

W kolejnej, dokumentalnej części wieczoru obejrzymy nominowane do Oscara „89 mm do Europy” Marcela Łozińskiego„Królika po berlińsku” Bartka Konopki, a na koniec wspólną produkcję Wajda Studio i NInA – poruszający film „Joanna” Anety Kopacz

Filmowy przegląd zamknie sekcja filmu fabularnego z nominowaną do nagrody, krótkometrażową „Męską sprawą” Sławomira Fabickiego i zeszłorocznym zwycięzcą w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - „Idą” Pawła Pawlikowskiego.

W przerwach Café Gorączka zaserwuje tego wieczoru wyjątkowo filmowe menu, zabrzmi tu też muzyka pochodząca z filmów nominowanych do Oscara. W Archiwum NInA będzie można zgłębiać audiowizualną historię polskich filmów, które otarły się o tę nagrodę.

Wszystkich spragnionych splendoru oscarowej gali zaprosimy na spacer po czerwonym dywanie – zachęcamy do przyjścia w przebraniach postaci z filmów, aktorów, bohaterów filmowej popkultury. Z tymi, którzy zostaną z nami do końca filmowego wieczoru, zrobimy sobie słynne Kodak photo i wyślemy wszystkim, którzy zgłoszą chęć i podadzą nam swoje adresy mailowe – zapraszają organizatorzy.

Przeżyj ten wieczór w NInA!  Start o godzinie 18.00.

Więcej informacji na stronie: www.nina.gov.pl
 
Program
 
18:00–19:00 Animacja
„Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński, 8 minut, film nagrodzony Oscarem w 1983 roku, premierowo w wersji zrekonstruowanej cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. Partner pokazu: Filmoteka Narodowa;
„Katedra, reż. Tomasz Bagiński, 7 minut, film nominowany do Oscara w 2002 roku;
„Piotruś i wilk, reż. Suzie Templeton, 32 minuty, brytyjsko-polska koprodukcja nagrodzona Oscarem w 2007 roku;
 
19:00–21:00 Dokument
„89 mm od Europy”, reż. Marcel Łoziński, 12 minut, film nominowany do Oscara w 1994 roku;
„Królik po berlińsku”, reż. Bartek Konopka, 51 minut, film nominowany do Oscara w 2009 roku;
„Joanna”, reż. Agata Kopacz, 40 minut, koprodukcja NInA nominowana do Oscara w 2015 roku;
 
21:00–22:45 Fabuła
„Męska sprawa”, reż. Sławomir Fabicki, 25 minut, film nominowany do Oscara w 2002 roku;
„Ida”, reż. Paweł Pawlikowski, 79 minut, film nagrodzony Oscarem w 2015 roku.