Złote Globy uznawane są często za zapowiedź tego, co wydarzy się na Oscarach, a "Syn Szawła" znalazł się również na oscarowej "krótkiej liście" w tej samej, zagranicznej kategorii. Oscarowe nominacje poznamy w najbliższy czwartek, 14 stycznia.
Z okazji polskiej premiery filmu "Syn Szawła", do Polski przyjeżdża odtwórca głównej roli - Géza Röhrig. Aktor spotka się z publicznością podczas dwóch premierowych pokazów filmu:
22 stycznia (piątek), godz. 19:00 | Kino Muranów | Warszawa
23 stycznia (sobota), godz. 19:30 | Kino Nowe Horyzonty | Wrocław
OPIS FILMU
Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.
Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.
„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.
„Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.
"Syn Szawła" w kinach od 22 stycznia 2016