20. Forum Kina Europejskiego Cinergia
27 listopada – 4 grudnia, Łódź
„Uważam Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi za jeden z najbardziej autorskich i ciekawych spośród europejskich festiwali filmowych. To znakomita promocja kina europejskiego i inspirująca przestrzeń tak dla widzów jak i dla filmowców.”
– Agnieszka Holland
Minęło już trochę czasu od zakończenia Cinergii, czyli 20. Forum Kina Europejskiego, najwyższa więc pora na krótkie podsumowanie. Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 27 listopada – 4 grudnia w dwóch łódzkich kinach: w Helios Sukcesja i w kinie Charlie. Jak co roku, Forum okazało się być jednym z najważniejszych wydarzeń w kulturowym kalendarzu Łodzi i przyciągnęło do naszego miasta całą rzeszę fanów kina niezależnego – artystów, dziennikarzy, a także kinomaniaków-amatorów.
Czym jest Cinergia?
Na samym początku warto kilka słów poświęcić samej historii festiwalu. Forum Cinergia bowiem już od początku swojego istnienia, czyli od roku 1992 stało się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w całej Polsce. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia od pierwszej edycji jest Sławomir Fijałkowski, założyciel kina Charlie i prezes Stowarzyszenia „Łódź Filmowa”. Pierwszy przegląd filmowy odbył się w kinie Przedwiośnie oraz kinie Łódzkiego Domu Kultury i nie nosił wówczas jeszcze nazwy „Cinergia”. Dopiero od trzeciej edycji festiwal przeniósł się do kina Charlie, w którym pozostaje po dziś dzień. Sama formuła wydarzenia kilka lat temu została wzbogacona o sekcję konkursową i od tej pory o tzw. Kryształowe Jabłko i Łódkę walczą najlepsze polskie i europejskie debiuty.
Prócz wymienionych powyżej nagród co roku przyznawane są również Złote Glany, czyli nagrody za wybitny wkład w kształtowanie kultury europejskiej dla twórców ważnych i niezależnych. Złotymi Glanami w tym roku wyróżnieni zostali: Allan Starski, Marek Koterski, Wojciech Smarzowski, Mika Kaurismaki, Wojciech Marczewski, Robert Więckiewicz oraz Jerzy Zieliński.
Głównym celem Forum Cinergia jest upowszechnianie wśród widzów europejskiego kina artystycznego, w tym zarówno filmów nowych (w tym roku m.in. „Oddychaj” - 2014, „Intruz” - 2015), jak i starych, ale nieco już zapomnianych (np. „Przełamując fale” - 1996), a co za tym idzie zachęcanie ich, by sięgali po filmy alternatywne, odbiegające od wiodącego nurtu.
Tegoroczna edycja
Nie ulega wątpliwości, że tegoroczna edycja Forum Kina Europejskiego nie zawiodła swoich fanów pod względem zarówno różnorodności prezentowanych filmów, jak i ciekawego doboru sekcji programowych. Była to prawdziwa gratka dla kinomaniaków, którzy prócz starannie wybranych najlepszych polskich filmów ostatnich lat, mieli również okazję bliżej przyjrzeć się kinematografii z różnych zakątków Europy, m.in. z Finlandii, Francji czy też Danii.
Na tak ważnym wydarzeniu jakim było 20. Forum Kina Europejskiego nie mogło oczywiście zabraknąć wybitnych gości. Wśród zaproszonych osobistości znalazła się m.in. niemiecka aktorka Nastassja Kinski, która ostatecznie została zmuszona do odwołania swojego przylotu do Polski. Innymi gośćmi specjalnymi, którzy uświetnili przebieg Cinergii byli m.in. Allan Starski, Marek Koterski, Robert Więckiewicz czy też Stig Björkman.
Podczas Forum widzowie mogli wybierać spośród filmów, które zostały zaklasyfikowane aż do dziesięciu sekcji programowych. Były to: Slow Cinema, Kino Dogmy, Kino Fińskie, Przegląd Filmów Nastassji Kinski, Dokumenty Wima Wendersa, Filmowe Odkrycia Europy, Pokazy Specjalne, Przegląd Filmów Piera Paola Pasoliniego oraz dwie sekcje konkursowe, czyli Konkurs na Najlepszy Debiut Europejski i Najlepszy Debiut Polski (więcej o filmach prezentowanych w ramach poszczególnych sekcji znajduje się na stronie: http://www.cinergiafestival.pl/pl/program/sekcje-programowe.html).
Nagrodzeni i warci uwagi
Pora rzucić okiem na laureatów 20. Forum Kina Europejskiego. Po ponad tygodniu trwania Cinergii międzynarodowe jury wytypowało dwóch laureatów oraz dwa wyróżnienia w ramach sekcji konkursowych. Kryształowe Jabłko – nagrodę w konkursie na Najlepszy Debiut Polski otrzymał polsko-szwedzki dramat „Intruz” w reż. Magnusa von Horna. Jest to historia Johna, chłopaka, który wraca do domu po pobycie w poprawczaku i pragnie rozpocząć swoje życie na nowo. Niestety powrót ten okazuje się trudny zarówno dla niego, jak i dla lokalnej społeczności, która nie zapomniała o jego zbrodni. Wyróżnienie w kategorii Najlepszy Debiut Polski przyznano natomiast dramatowi „Czerwony pająk”, który jest reżyserskim debiutem operatora filmowego Marcina Koszałki. Jeśli zaś chodzi o laureata konkursu na Najlepszy Debiut Europejski to został nim film „Zaprzysięgła dziewica” w reż. Laury Bispuri. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło filmowi „Widzę, widzę” tandemu autorskiego Veronika Franz i Severin Fiala.
Z punktu widzenia uczestniczki festiwalu, uważam jednak, że na szczególną uwagę podczas tegorocznej Cinergii zasługuje jeszcze kilka innych filmów, które nie zostały w żaden sposób nagrodzone, a mimo to z pewnością na długo pozostaną w pamięci osób, które je obejrzały. Niewątpliwie jedną z takich produkcji jest „Oddychaj” – francuski film z 2014 roku w reż. Mélanie Laurent. Jest to historia 17-letniej Charlie (Joséphine Japy), która wiedzie typowe, spokojne życie nastolatki do czasu aż w jej szkole pojawia się nowa uczennica, piękna i wyzwolona Sarah (Lou de Laâge). Początkowo błaha fabuła filmu szybko zamienia się w niezwykle skomplikowaną grę emocjonalną między dwoma głównymi bohaterkami, w której przyjaźń, manipulacja i intryga nieustannie wzajemnie się ze sobą przeplatają. Z pełnym przekonaniem mogę więc powiedzieć, że jeśli ktoś uczestnicząc w Cinergii z jakiegoś powodu pominął ten film, powinien jak najszybciej naprawić ten błąd.
Podsumowując, tegoroczna odsłona Cinergii z całą pewnością nie zawiodła fanów ambitnego kina niezależnego, a przedstawiane podczas festiwalu filmy na długo zapadną w ich pamięć. Fanom Forum nie pozostaje więc teraz nic innego jak oczekiwać kolejnej edycji tego łódzkiego wydarzenia i delektować się wspomnieniem obejrzanych filmów.
Organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji znajduje się na stronie: www.cinergiafestival.pl.
Agnieszka Makarow