W tym roku program obfitować będzie w wyjątkowe propozycje – wielokrotnie nagradzane festiwalowe hity, z czego aż siedem będzie miało swoją polską premierę. Tematyka filmów oscyluje między lekkimi komediami, a chwytającymi za serce rodzinnymi dramatami, czy kontrowersyjnym kinem społecznym. Co istotne, są to nie tylko europejskie produkcje, ale także filmy z odległych kulturowo rejonów jak Liban, Izrael, USA czy Kolumbia.
Filmy oceni grono jury, w skład którego wejdą znane i cenione osobistości filmu i fotografii. Wśród nich: producent, reżyser i scenarzysta Janusz Zaorski, w dorobku którego znalazło się kilkanaście filmów fabularnych m.in. „Matka Królów” (1982, Srebrny Niedźwiedź – Berlin, Złote Lwy – Gdynia), „Jezioro Bodeńskie” (1985, Złoty Lampart – Locarno), „Piłkarski poker” (1988), „Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997, nagroda za reżyserię – Gdynia), „Syberiada Polska” (2013, Grand Prix na festiwalu w Seattle). W 2011 został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, jest też zdobywcą nagrody Tele-Splendor, m.in. „za dar mówienia o tym, czego nie widać, za umiejętność pokazywania tego, czego nie słychać”.
Do grona jurorów przyjął zaproszenie także jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich Chris Niedenthal, który współpracował z takimi magazynami jak: „Newsweek”, „Time”, „Forbes”, „Der Spiegel”. W 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo. W swoich cyklach fotograficznych prócz fotografii dokumentujących historię ważną dla Polski i Europy, podejmował często tematy zaangażowane społecznie.
Filmy oceniać będzie także wielokrotnie nagradzana aktorka Julia Kijowska, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. W 2012 roku otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na 53.Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach za rolę Marii w filmie „Miłość” Sławomira Fabickiego. Wśród ostatnich filmów w dorobku aktorki należy wymienić „W ciemności” Agnieszki Holland, „Drogówkę” i „Pod Mocnym Aniołem” Wojtka Smarzowskiego, „Serce Serduszko” Jana Jakuba Kolskiego oraz wchodzący do kin „Czerwony pająk” Marcina Koszałki.
W gronie jurorów zasiadać będzie także szwedzki reżyserii i scenarzysta, absolwent PWSFTviT w Łodzi Magnus von Horn. 2011 roku ukończył swój film dyplomowy „Bez śniegu”, za który otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę za Najlepszy Film w Konkursie Młodego Kina 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego debiut fabularny „Intruz” był prezentowany w prestiżowej niezależnej sekcji „Director’s Fortnight” podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
To właśnie to szacowne grono zadecyduje, który z 22 prezentowanych filmów otrzyma GRAND PRIX SUNDANCE CHANNEL oraz Nagrodę Specjalną MULTIMEDIA POLSKA.
Grupa Multimedia Polska – oficjalny Partner Festiwalu, od 12 lat realizuje Program Wspierania Polskiego Kina Niezależnego – multimediaOFF. Patronuje wydarzeniom OFF-owym w Polsce, organizuje konkursy i projekcje filmów niezależnych oraz otwarte warsztaty filmowe. W ramach multimediaOFF na co dzień współpracuje m.in. z Bodo Koxem, Krzysztofem Jankowskim czy Pawłem Sarbinowskim.
Przyjdź i zobacz młode kino autorskie w najlepszym wydaniu. Poznaj twórców, którzy już wkrótce dyktować będą nie tylko europejskie, ale także światowe trendy w kinematografii.
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.
http://cinemaforum.pl/ | www.facebook.com/cinemaforumfestival