Wirtualna podróż przez 40 lat polskiego kina! Filmy w sieci – legalnie i bezpłatnie z Kulturą Na Widoku
Warszawa, 15 września 2015 r. – Bez wychodzenia z domu i bezpiecznie – bo
z legalnych źródeł – można mieć dostęp aż do 100 filmów, Laureatów 40-stu edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. To jedyna taka dostępna w sieci festiwalowa kolekcja gdyńskich arcydzieł polskiej kinematografii. Przez miesiąc można ją pobierać legalnie ze strony www.kulturanawidoku.pl Większość filmów udostępniona jest użytkownikom bezpłatnie.
– Od „Potopu” i „Austerii” przez „Dreszcze” i „Żółty szalik” aż po „Dzień Świra” i „Hardkor Disko” – przez miesiąc Kultura Na Widoku oferuje porcję ponad 100 filmów do pobrania ze strony www.kulturanawidoku.pl w zakładce FILM Laureaci Filmowego Festiwalu w Gdyni. Filmową kolekcję łączy znak jakości – prestiżowe nagrody i wyróżnienia – mówi Kinga Jakubowska, Prezes Zarządu Fundacji Legalna Kultura i inicjatorka projektu Kultura Na Widoku.
Jak zacząć korzystać z zasobów filmowych Kultury Na Widoku?
Po przejściu na stronę Kultury Na Widoku www.kulturanawidoku.pl/kategoria/gdynia, należy wpisać adres e-mail, zatwierdzić regulamin i kliknąć „OK”. Pojawi się przycisk „Pobieram” Po jego kliknięciu przejdziesz do strony legalnego źródła, na której znajdują się wybrane treści lub utwory. Po kliknięciu „Pobieram” przejdziesz do strony legalnego źródła, na której znajdziesz interesujące Cię treści lub utwory. Znakomita większość filmów dostępna jest bezpłatnie.
Kolekcja FILM Laureaci Filmowego Festiwalu w Gdyni
Z okazji jubileuszu Festiwalu Filmowego w Gdyni, Legalna Kultura przypomina Laureatów wszystkich 40-tu edycji, udostępniając ich dzieła na specjalnej instalacji FILM – edycja specjalna, prezentującej Laureatów 40-tu edycji gdyńskiego Festiwalu Filmowego. Multimedialny regał usytuowany jest vis á vis Teatru Muzycznego w Gdyni. Ta sama kolekcja czeka na Internautów na stronie www.kulturanawidoku.pl/kategoria/gdynia
Z filmowej kolekcji można wybierać spośród ponad 90 pełnometrażowych fabuł, które wpisały się do kanonu gdyńskiej historii filmu – od pierwszego laureata Festiwalu „Potopu” Jerzego Hoffmana po – nagrodzoną Złotymi Lwami w 2013 roku – „Idę” Pawła Pawlikowskiego. Kolekcja FILM Laureaci FFG została podzielona na 8 kategorii tematycznych: Złote Lwy, Nagrodzone Filmy, Kino archiwalne, Czysta Klasyka, Kolekcja, Plakaty, Kroniki, Młode Kino. Wsród reżyserów proponowanych filmów znajdujduje się plejada wybitnych nazwisk polskiego kina różnych pokoleń. Od twórców starszego pokolenia, jak: Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Krauze, Jerzy Stuhr, Andrzej Wajda czy Krzysztof Zanussi, aż po młode pokolenie artystów, nagradzanych w Konkursie Młodego Kina, takich jak: Julia Kolberger („Mazurek”), Maria Zbąska („Psubrat”), Łukasz Ostalski („Matka”), Kuba Czekaj („Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”), Agnieszka Smoczyńska („Aria Diva”), Bartosz Konopka („Trójka do wzięcia”) czy Magnus von Horn („Echo”). Całości dopełniają reprezentanci polskiej klasyki z kolekcją arcydzieł polskiej kinematografii. Teraz, starą dobrą klasykę można obejrzeć w nowym cyfrowym wydaniu. Dodatkowo udostępniono on-line Kolekcję Polskiej Szkoły Plakatu – festiwalowe afisze z ostatnich czterdziestu lat. Zawarta w niej historia plakatu w pigułce pokazuje zmieniającą się estetykę i style polskich plakacistów. Spośród posterów na uwagę zasługują materiały graficzne wykonane m.in. przez Andrzeja Pągowskiego, Radosława Szaybo, Andrzeja Dudzińskiego, Jerzego Krechowicza, Jakuba Erola, Marcina Władykę i Waldemara Świerzego. Kolejną – dostępną cyfrowo – ciekawostką jest zbiór Kronik Festiwalu Filmowego w Gdyni, realizowanych w trakcie festiwalu przez studentów polskich szkół filmowych od 2006 roku.