Rozpoczynający się kadrem masturbowanego przez ojca młodego chłopka w celu zapobiegnięcia wystąpienia u niego stulejki film, dosyć mocno mnie zaniepokoił. Bynajmniej nie dlatego, że jestem pruderyjny, ale ze względu na lubość europejskiego kina do przekraczania granic obyczajowych w ostatnim czasie.
W dniach od 8 do 11 października odbędzie się w Łodzi 6. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, czyli jedyne wydarzenie poświęcone krytyce filmowej, w którym corocznie uczestniczy przeszło 15000 widzów. Esencją festiwalu są panele dyskusyjne tworzące twórczy dialog wśród środowiska filmowego. Poprzez warsztaty, konkursy, spotkania networkingowe „one-on-one” oraz panele dyskusyjne, FKA daje młodym ludziom szansę na rozpoczęcie profesjonalnej ścieżki kariery. Program wydarzenia dopełniają pokazy najważniejszych filmów z międzynarodowych festiwali - docenionych przez krytyków, wywołujących dyskusję.
Zapowiedzią dla wydarzenia był warszawski pokaz filmu Cierpienia młodego Edoardo w reżyserii Duccio Chiariniego, utrzymanego w stylu lekkiej komedii obyczajowej.
Krótka historia borykającego się z problemem dojrzewania głównego bohatera, spędzającego wraz z kolegą wakacje w rodzinnym mieście Pizza, wzbudzi zapewne mieszane uczucia. Osobiście do dzisiaj nie wiem, po co obraz ten powstał.
Rozpoczynający się kadrem masturbowanego przez ojca młodego chłopka w celu zapobiegnięcia wystąpienia u niego stulejki film, dosyć mocno mnie zaniepokoił. Bynajmniej nie dlatego, że jestem pruderyjny, ale ze względu na lubość europejskiego kina do przekraczania granic obyczajowych w ostatnim czasie. Dalej było już tylko gorzej. Usilne poszukiwanie partnerki do odbycia stosunku płciowego, samozaspokajanie się przy pomocy świeżo kupionej lub złowionej ośmiornicy, borykanie się z problemem zwężenia napletka, a wszystko z konfliktem rodziców po zdradzie jednego z nich w tle.
I choć doskonale rozumiem, że takie historie są na porządku dziennym, to szczerze mówiąc nie widzę potrzeby tworzenia obrazu, który w sposób dosłowny, jednoznaczny i naturalistyczny, pokazuje zwyczaje i zachowania nastolatków. Tym bardziej, jeśli sceny seksualne nie są nośnikiem potrzebnej do przemyślenia kwestii potrzeby miłości, która w tym filmie jest oczywista, tak samo, jak w życiu człowieka, by osiągnąć spełnienie fizyczne. Ostatecznie Cierpienia młodego Edoardo uważam za edukację medyczną dla fizjologicznych problemów, które dominowały niemalże w każdej minucie lub po prostu niczego nie zrozumiałem.
Jedyny plus w obrazie, to dobrze dobrana obsada i chwilami ciekawe ujęcia morskich plenerów.
Nie polecam, jeśli nie masz stulejki lub boisz się o nią zapytać lekarza lub farmaceuty.
Subiektywnie film ocenił dla Was
Robert Stawski
Cierpienia młodego Edoardo (Short Skin)
Reżyseria: Duccio Chiarini
Producenci: Babak Jalali i Duccio Chiarini
Producenci wykonawczy: Givenra Elkann i Frnacesca Zanza
Zdjęcia: Baris Ozbicer
Montaż: Roberto Di Tanna
Muzyka oryginalna: Woodpigeon
Scenografia: Ilaria Fallacara Kostiumy: Givenra De Carolis
Charakteryzacja: Alice Gentili
OBSADA
Matteo Creatini: Edoardo
Francesca Agostini: Bianca
Nicola Nocchi: Arturo
Miriana Raschillŕ: Elisabetta
Bianca Ceravolo: Olivia
Bianca Nappi: Daniela
Michele Crestacci: Roberto
Francesco Acquaroli: Dottore
Crisula Stafida: Pamela
Anna Ferzetti: Anna
Lisa Granuzza di Vita: Lara
6. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja
od 8 do 11 października w Łodzi.
www.kameraakcja.com.pl
fb: www.facebook.com/kameraakcja