W programie przeglądu znalazły się najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. W tym roku zapraszamy na
specjalną edycję Przeglądu poświęconą adaptacjom literackim.
Filmem otwarcia w tym roku jest „Dziennik panny służącej”, reż. Benoit Jacquot. Ekranizacja powieści Octave'a Mirbeau to odważny zapis doświadczeń młodej pokojówki. Zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm. Pokażemy również
najnowszy film François Ozona „Nowa dziewczyna”. Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. W programie przeglądu znalazły się również:
„Markiza Angelika” (Angélique), reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon. Film przenosi nas do XVII wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.
Obowiązkowym punktem tegorocznego przeglądu są ekranizacje komiksów. „Kot rabina” (Le chat du rabbin) to
adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę, dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego.
„Prawda o Lulu” (Lulu femme nue), reż. Solveig Anspach – ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie. Kolejną ekranizacją komiksu jest film
„Francuski minister” (Quai d’Orsay), reż. Bertrand Tavernier. Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce jednak słuchać młodego urzędnika, a ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra.
Kino francuskie to również kino dla najmłodszych. Wszystkich rodziców wraz z dziećmi zapraszamy na pokaz
nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar. Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest wielki miś rozrabiaka przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata.
W tym roku zapraszamy na specjalną edycję Przeglądu poświęconą
adaptacjom literackim. W programie znalazły się
m.in.: adaptacja wielokrotnie nagradzanego monodramatu Gulillaume'a Gallienne –
„Guillame i chłopcy! Kolacja!” (Les Garçons et Guillaume, à table!). Film nagrodzony w 2014 r. pięcioma Cezarami, w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą ekranizację oraz najlepszą rolę męską, a także
„Markiza Andżelika” (Angélique), reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widza do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.