Koncert Sylwestrowy Filharmoników Berlińskich na żywo 31 grudnia, godz. 17.30 Kino Muranów

Justyna Elżbieta Barańska
Justyna Elżbieta Barańska
Kategoria kino · 10 grudnia 2014

W sylwestrowy wieczór Kino Muranów zaprasza wszystkich wielbicieli muzyki na transmitowany na żywo koncert Filharmoników Berlińskich. Jest to specjalna transmisja istniejącej od ponad 130 lat orkiestry. Tego wieczoru zespół poprowadzi Sir Simon Rattle, a gwiazdą wieczoru będzie wybitny pianista Menahem Pressler. Pochodzący z Niemiec nestor fortepianu wykona fortepianowy A-dur (KV 488) Wolfganga Amadeusza Mozarta. Tego wieczoru usłyszymy także suitę z opery-baletu Zamorskie zaloty Jeana Philippe'a Rameau oraz suitę z opery Háry János.

 

Przed koncertem zapraszamy na kieliszek wina.

Bilety w cenie 85 zł do kupienia w kasie kina Muranów.

Czas trwania: 100'


Orkiestra Filharmoników Berlińskich powstała w 1882 roku w wyniku buntu części muzyków berlińskiej orkiestry Benjamina Bilse. Nowa orkiestra w 1887 roku przyjęła nazwę Berliner Philharmoniker i z powodzeniem zaczęła koncertować, stanowiąc liczącą się konkurencje dla bardziej wówczas cenionymi orkiestr z Wiednia i Lipska. Historie orkiestry kształtowali wybitni dyrygenci tacy jak Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado, a obecnie Sir Simon Rattle.

 

Orkiestra słynie z perfekcyjnych wykonań i nagrań, dokonywanych głównie dla Deutsche Grammophon. Wykonania zespołu charakteryzują się wirtuozerią i perfekcyjnością. Orkiestra Filharmoników Berlińskich uznawana jest za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn „Gramophone” umieścił ją w światowej „wielkiej piątce”.

 

Obecnie, od 2002 roku, dyrektorem artystycznym orkiestry jest Brytyjczyk Sir Simon Rattle. Anglik wprowadził orkiestrę w XXI wiek, nie tylko sięgając po bardzo zróżnicowany repertuar,
w tym słowiański, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Karola Szymanowskiego, ale także realizując nietuzinkowe projekty edukacyjne i medialne. Sławna, dzięki filmowi dokumentalnemu „Rhythm Is It!” („Rytm to jest to!”, 2004), stała się prezentacja baletu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego w wykonaniu Filharmoników Berlińskich i ponad tysiąca dzieci i młodzieży z różnych szkół Berlina. Wśród muzyków orkiestry zasiadają przedstawiciele 18 narodowości, w tym także Polacy, m.in. Daniel Stabrawa, który jest pierwszym koncertmistrzem orkiestry.

 

Transmisje koncertów realizowane są w technologii Digital Concert Hall (Cyfrowa Sala Koncertowa). Od 2010 roku wybrane pozycje z Cyfrowej Sali Koncertowej transmitowane są do kin na całym świecie, zwykle trzy, cztery najciekawsze koncerty w sezonie. W samych tylko Niemczech transmisje odbywają się w ponad 50 kinach, można je oglądać nie tylko w Europie, ale także w Japonii czy Australii.


www.muranow.gutekfilm.pl