Podczas IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych Dla Dorosłych Lalka Też Człowiek zostanie zaprezentowanych ponad trzydzieści filmów animowanych z całego świata. Wśród nich będą produkcje m.in. z Włoch, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec.
Widzowie będą mogli zobaczyć filmy lalkowe pochodzące z tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik odbywającego się w Mariborze. To wybór prezentujący najciekawsze, ręcznie przygotowane animacje przestrzenne. Zostaną także pokazane animowane produkcje, które zwyciężyły na ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator oraz filmy studentów i absolwentów Wydziału Designu i Komunikacji Wizualnej izraelskiego Shenkar College.
W ramach obchodów Roku Andrzeja Panufnika podczas Festiwalu Lalka Też Człowiek odbędą się projekcje animacji filmowych Mischy Giancovich do muzyki jego dzieci. Roxanna Panufnik poszła w ślady ojca i jest dziś jedną z najbardziej uznanych kompozytorek młodego pokolenia, natomiast Jem Panufnik zajmuje się animacją, a pod pseudonimem Jem Stone tworzy muzykę.
Organizatorzy Festiwalu Lalka Też Człowiek konsekwentnie od dziewięciu lat prezentują najlepsze światowe spektakle, promując teatr lalek, stereotypowo kojarzony jedynie z odbiorcą dziecięcym. W tym roku na festiwal zakwalifikowały się grupy z Izraela, Włoch, Słowacji, Chile, Holandii, Białorusi i Polski. Jak zawsze zobaczymy także nowy spektakl ubiegłorocznego zwycięzcy.
PROGRAM FILMOWY
1. Filmy lalkowe z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik
„Le Meat”, Wolfgang Matzl, Austria, 2'16''
Austriacki twórca animacji i ilustrator przedstawia surrealistyczną miniaturę wykonaną w technice poklatkowej. Bohaterami tego krótkometrażowego filmu grozy są lalki zrobione z mięsa.
„Nigdy nie przestawaj pedałować” , Colin Lepper, Kanada 3'31''
Kanadyjski film wyprodukowany w technice animacji poklatkowej jest opowieścią o podróży do nieznanego świata. Odbywa ją bohater, który zostaje zmuszony do przełamania codziennej rutyny.
„Simulacra”, Ivana Bošnajk, Thomas Johnson, Chorwacja 8'40''
Chorwaccy twórcy animowanych filmów eksperymentalnych skłaniają widzów do refleksji. Zadają pytanie: który z obrazów jest prawdziwy – spoglądający na nas z lustra, czy raczej ten stojący naprzeciw niego?
„Domowe urządzenia”, Lewis Firth Bolton, Wielka Brytania 3'
Zręczne połączenie animacji poklatkowej i tradycyjnej narracji. Film opowiada o ludzkiej skłonności do przypisywania wielkiej wagi przedmiotom i zaniedbywania problemów innych ludzi.
„Moja napchana babcia”, Effie Pappa, Wielka Brytania 10'
Mała Sofia kocha swoją zrzędliwą babcię, która jest wiecznie głodna i zjada wszystko co trafi w jej ręce. Sofia i jej ojciec utrzymują się wyłącznie dzięki babcinej emeryturze. Co zrobią gdy staruszki zabraknie?
„Nascent”, Jerrold Chong, USA, 4'20''
Para syjamskich bliźniaków musi dostosować się do nowej, zaskakującej życiowej sytuacji i podjąć decyzję, która na zawsze odmieni ich los.
„Canis”, Marc Riba, Ana Solans, Hiszpania, 16'45''
Mroczna czarno-biała opowieść o Teo, mężczyźnie, który mieszka sam w domu oblężonym przez hordę wygłodniałych psów.
„Diabeł przyszedł do ziemi świętej”, Ricardo Werdesheim, Izrael 3'33''
Świeże spojrzenie na związek animacji poklatkowej i heavy metalu, pełne demonów, eksplozji, słodyczy i pluszowych misiów. Opowieść o tym, jak szatan relaksuje się po ciężkim dniu pracy.
„Sync”, Beny Gross, Izrael 4'07''
Historia dwojga bohaterów Edmonda i Agaty – on mieszka w zlewie, ona w rurach. Nie wiedząc o tym „wpływają” na siebie. Izraelska opowieść o spotkaniu dwójki ludzi, którzy bardzo się od siebie różnią, ale życie każdego z nich zależy od drugiej osoby.
„Najstarszy kamień”, Mathieu Girard, Kanada, 10'
Na szczycie góry, na której rośnie tajemniczy krzew, mężczyzna na wózku inwalidzkim dokonuje zaskakującego odkrycia. Złowieszcza baśń podejmująca tematykę własności i produktywności.
„Imperium Vacui”, Massimo Ottoni, Linda Kelvink, Włochy, 5'40''
Mężczyzna walczy przeciwko reżimowi w świecie pozbawionym ludzkich wartości. Wydaje się, że jego rebelia stanowi w istocie część systemu – nie może więc zrobić nic innego niż grać swą rolę w teatrze władzy.
2. Filmy nagrodzone podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2014 w Poznaniu
BLOK 1 – FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
„Hipopotamy” Piotr Dumała, Polska, 12'29''
Siedem nagich kobiet kąpie się z dziećmi w rzece. Z ukrycia przygląda im się grupa mężczyzn. Spotkanie przybiera dramatyczny przebieg, gdy jeden z podglądaczy próbuje uwieść kobietę.
„Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.”, Timothy i Stephen Quay, USA, 26'
Nagrodzony Złotym Pegazem najnowszy film utytułowanych twórców poklatkowej animacji lalkowej. Obraz inspirowany prozą urugwajskiego pisarza Felisberto Hernandeza, ilustrowany znakomitą muzyką Timothy Nelsona.
BLOK 2 – FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
„Symphony No. 42”, Réka Bucsi, Niemcy 10'
Film niemieckiej reżyserki zdobył na Animatorze Srebrnego Pegaza „za budzenie sprzecznych emocji absurdalnymi obrazami świata, w którym panują odmienne prawa natury”. Ta niekonwencjonalna animowana narracja zbudowana jest z 47 surrealistycznych scen.
„É in motion no.2” Sumito Sakakibara, Japonia 12'
Romantyczny, a zarazem niepokojący obraz pokazujący złożoność problemów jednostki i świata. Japoński twórca prezentuje serię obrazów ukrytych we wspomnieniach artysty, dryfujących między słowem a ciszą.
„Rzeczy oczywiste” Piotr Bosacki, Polska 10'
Film stworzony na konkurs „Spojrzenia” w warszawskiej Zachęcie i uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Artysta opowiada o otaczającym go świecie stosując aluzje i parafrazy, odwołując się się do dzieł literackich i koncepcji naukowych.
„Łaźnia” Tomek Ducki, Polska, 4'
Dwie leciwe pływaczki spotykają się w łaźni by wspólnie popływać. Tym razem decydują się zanurkować głębiej niż zwykle. Film łączący animację klasyczną z cyfrową uhonorowano nagrodą za muzykę Jeana-Marca Petsasa.
„Padre”, Santiago 'Bou' Grasso, Argentyna 11' 50''
Argentyna, rok 1983. Kobieta pielęgnuje obłożnie chorego ojca, wysoko postawionego wojskowego. Czas wypełniają jej prozaiczne i wykonywane każdego dnia mechanicznie czynności. Na festiwalu Animator film zdobył nagrodę publiczności.
BLOK 3 – FILM DŁUGOMETRAŻOWY
„Rocks in my pockets”, Signe Baumane, Łotwa, 93'
Łotewska autorka snuje osobistą opowieść o kobietach należących do jej rodziny, o sobie samej oraz walce z szaleństwem. Animacja pełna wizualnych metafor, surrealistycznych obrazów i osobliwego poczucia humoru.
3. Pokazy filmów Mischy Giancovich do muzyki Roxanny Panufnik i Jema Panufnika
Filmy do utworów z płyty „Love Abide” Roxanny Panufnik
„Love is The Master” – 6'10”
„Zen Love Song” – 5'30”
Filmy do utworów Jema Panufnika
„Teleparp”, 5'7''
„Be-Bop 2 Hip-Hop”, 1'20''
„Itch the Fuffle”, 3'30''
„Ninth Wave”, 2'30''
„Grand Fandango”, 1'28''
4. Filmy studentów i absolwentów Wydziału Designu i Komunikacji Wizualnej Shenkar College w Izraelu
„Underwater”, Tamar Akavia, Izrael, 5'
Krótkometrażowa surrealistyczna animacja opowiadająca o zmaganiach ze stresem. Bohaterka żyje w dziwnym świecie, pomiędzy niebem a ziemią. Gdy tylko próbuje się z niego wyrwać, zaczyna otaczać ją woda.
„Verns”, Idan Zakai, Izrael, 3'14''
Futurystyczna fantazja na temat jedzenia i komunikatów reklamowych w 2040 roku. Praca dyplomowa przygotowana pod kierunkiem Orena Greena.
„Oded”, Mor Goldenzweig, Izrael, 3'30''
Animacja nawiązuje stylistycznie do układu klatek niemego kina – opowiada tragiczną w skutkach historię pewnego rodzinnego obiadu. Praca dyplomowa zrealizowana pod kierunkiem prof. Itamara Daubego.
„Na wynos”, Hezi Jacob, Izrael, 2'21''
Film pokazuje, jak transport żywności wpływa na zanieczyszczenia środowiska. Autor przekonuje, że dużo zależy od wyborów konsumenckich – wystarczy, że zaczniemy kupować lokalne produkty.
„Parental Child”, Nerri Shelan i Nadav Mizrahi, Izrael, 4'23''
Twórcy opowiadają historie „wrażliwych” i „dojrzałych” dzieci, które opiekują się swoimi rodzicami ponad własne możliwości. Film skupia się na psychologicznym mechanizmie kształtowania tzw. „fałszywego ja” oraz problemów, jakie się z tym wiążą.
„Habitus”, Timor Barshtman, Izrael 3'7''
Film to animowana odpowiedź na teorię Pierra Bourdiueu, w której habitus to system nabytych dyspozycji do określonych schematów myślenia oraz działania. Autor zastanawia się dlaczego zachowuje się inaczej niż otaczający go ludzie.
PROGRAM FESTIWALU LALKA TEŻ CZŁOWIEK
10.10, 19:00 otwarcie wystaw „Kde Bolo, Tam Bolo...” i Teatru FOTOgrafii
10.10, 20:00 „Domov, Eros, Viera”, Med a Prach
11.10, 17:00 „Opcje Życia” Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
11.10, 20:00 „Dramat Niemożliwy”, Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie
12.10, 18:00 „Audience of One”, Nicola Unger
12.10, 19:00 pokaz filmów Roxanny Panufnik, Jema Panufnika i Mischy Giancovich
12.10, 20:00 „Audience of One”, Nicola Unger
13.10, 17:30 oraz 20:00 „Zebra”, „Podróż na Księżyc”, Meital Raz
13.10, 18:30 pokaz filmów animowanych Shenkar College of Enginneeing and Design, Tel-Aviv, Israel
13.10, 20:00 „Zebra”, „Podróż na Księżyc”, Meital Raz
14.10, 17:30 „Cupido es una Broma”, David Zuazola i Scarlattine Teatro
14.10, 19.30 pokaz filmów animowanych z StopTrik International Film Festival
14.10, 20:00 „Cupido es una Broma”, David Zuazola i Scarlattine Teatro
15.10, 18:00 pokaz filmów animowanych z festiwalu ANIMATOR blok 1
15.10, 20:00 „Podróż”, Teatr Lalki i Ludzie
16.10, 18:00 „Tra”,Tadeusz Wierzbicki – polska premiera
16.10, 20:00 „Pulcinella burattino napoletano”, Gaspare Nasuto
17.10, 18:00 „Drugi Pokój”, Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
17.10, 20:00 „Toporland”, Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem
17.10, 21:00 ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród
Pokazy filmowe w „A.D.A. PULAWSKA”, ul. Puławska 37, Warszawa
13.10, 18:00 - pokaz filmów animowanych z festiwalu StopTrik International Film Festival
14.10, 18:00 – pokaz filmu animowanego „Rocks in my pockets” Signe Baumane
15.10, 18:00 - pokaz filmów animowanych z festiwalu Animator
16.10, 18:00 - pokaz filmów Roxanny Panufnik, Jema Panufnika i Mischy Giancovich
IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek, 10-17 października 2014, Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa
Strona festiwalu: www.lalkatezczlowiek.eu
Festiwal na Facebooku: www.facebook.com/lalkatezczlowiek