IKAR ODWIECZNE MARZENIE – kolejne wydarzenie z cyklu Filmoteka Aktywnego Człowieka

Redakcja
Redakcja
Kategoria kino · 4 czerwca 2014

W najbliższy piątek 6 czerwca Filmoteka Aktywnego Człowieka zaprasza na trzecie w bieżącym roku akademickim spotkanie na Uniwersytecie Warszawskim. Tym razem tematem przewodnim będzie Mit Ikara.


 

Spotkanie rozpocznie wykład prof. dra hab. Włodzimierza Lengauera, wybitnego znawcy starożytnej Grecji. Wątek mitologiczny będzie przewijał się także w wystąpieniach historyków, wykładowców UW: dra Jarosława Kurkowskiego i dr Mirelli Kurkowskiej.


 

Kulminacyjny punkt programu to rozmowa z Sebastianem Kawą, wielokrotnym mistrzem świata w konkurencjach szybowcowych, który zimą 2013/2014 dokonał pionierskich lotów nad Himalajami. Sebastian Kawa opowie o swojej pasji oraz o przelocie szybowcem nad ośmiotysięcznikiem Annapurna. Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć niepowtarzalne zdjęcia i fragmenty filmu.


 

Na zakończenie będzie można podziwiać feeryczny, mieniący się barwami spektakl Teatru Akt zatytułowany Ikar. Teatr Akt zaprezentuje historię człowieka „maksymalnego”, nie ulegającego chwilowym modom. W widowisku aktorzy wykorzystają swe umiejętności pantomimiczne, taneczne, a nawet cyrkowe. Widzowie zobaczą pełen finezji i temperamentu taniec na szczudłach oraz efektowne popisy na wysokości.


 

Program wydarzeń:


 

18.00 Mit Ikara w kulturze, prof. dr hab. Włodzimierz Lengauer, dr Jarosław Kurkowski, dr Mirella Kurkowska - aula A Auditorium Maximum

19.30 spotkanie z Gościem Specjalnym Sebastianem Kawą – aula dawnego BUW


 

20.41 spektakl IKAR Teatru AKT – przedstawienie plenerowe, dziedziniec główny UW przy Trakcie Królewskim


 

ORGANIZATORZY: Uniwersytet Warszawski, Filmoteka Aktywnego Człowieka, Centrum Europejskie UW, Spotkania z Filmem Górskim


 

PARTNERZY: Teatr POLSKI, Festiwal Filmów NieZwykłych, GoEverest, Teatr AKT,
Sound Boom, Przystanek Piekarnia



Filmoteka Aktywnego Człowieka to cykl spotkań z filmami i ludźmi poświęcającymi swój czas niecodziennym pasjom, które wymagają odwagi, hartu ducha, sprawności fizycznej i fantazji. Ambicją organizatorów jest, by gośćmi Filmoteki byli naprawdę wyjątkowi ludzie o międzynarodowym prestiżu, prawdziwych osiągnięciach i umiejętności autorefleksji. Filmoteka to inicjatywa na stałe wpisana w kalendarz akademicki (spotkanie inauguracyjne jest włączone w obchody święta Uniwersytetu), obejmująca również panele dyskusyjne, seminaria filmowe i warsztaty, a także wykłady ukazujące szerokie społeczne i historyczne konteksty prezentowanych zagadnień.