Amerykański sen w Noc Muzeów
17 MAJA | INFOBOX
WYSTAWA | PROMOCJA KSIĄŻKI | GRA MIEJSKA | FILM
W tę jedyną w swoim rodzaju noc Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do wspólnego odkrywania Ameryki – śledząc ślady Polaków! Podążmy szlakiem pionierów do Nowego Świata, poczujmy klimat polskiego „American dream”, poznajmy polskie kariery wszechczasów, stańmy oko w oko z nieposkromioną wyobraźnią Romana Polańskiego!
Gdynię i Amerykę łączy szczególna więź – szlak wytyczony przez kursujące pomiędzy tymi dwoma punktami transatlantyki. Podobnie jak dla pasażerów „Batorego” zejście na ląd amerykańskiego nabrzeża było początkiem wielkiej przygody, tak też Gdynianie będą mieli możliwość odkryć nieco Ameryki w samym centrum miasta.
PROGRAM:
„HOLLYWOOD PL”: WYSTAWA ZDJĘĆ | PROMOCJA KSIĄŻKI
Odkryj polskie Hollywood!
INFOBOX | GODZINA 19:00
„Pollywood czy Hollywood. Polskie korzenie amerykańskiej fabryki snów”
Spotkanie poprowadzi: dr Piotr Kurpiewski
Zapraszamy do odkrywania Ameryki jako spektakularnej, hollywoodzkiej superprodukcji z Polską i Polakami w roli głównej! W przestrzeni ekspozycyjnej InfoBoxu pojawi się niezwykła wystawa fotografii autorstwa Jacka Laskusa, portretująca polskich aktorów, reżyserów, scenografów, kostiumologów, którzy w fabryce snów znaleźli swoje miejsce. Odkryjmy prawdziwe polskie Hollywood!
Zapraszamy na wystawę fotografii i prezentację autorskiego albumu Agnieszki Niezgody i Jacka Laskusa „Hollywood PL”, która jest zbiorem wyjątkowych wywiadów z bohaterami polskiego Hollywood. „Piraci z Karaibów”, „Marzyciel”, „Bękarty wojny”, „Karmazynowy Przypływ”, „JFK”, „Harry Potter”, „Pianista”, „Samotny mężczyzna”, „Życie Pi” i wiele innych światowych przebojów kinowych, za którymi kryją się polskie nazwiska: Agnieszka Holland, Roman Polański, Jan A.P. Kaczmarek, Anna Biedrzycka-Sheppard, Allan Starski, Dariusz Wolski, Sławomir Idziak, Łukasz Bielan, Abel Korzeniowski… Kim są i jak wyglądała ich droga na hollywoodzki Parnas? „Hollywood PL” to fascynująca podróż przez barwne koleje losów twórców światowego formatu, które porywają niczym najlepsza hollywoodzka fabuła.
Autorski album Agnieszki Niezgody i Jacka Laskusa „Hollywood PL” to kolaż czterech lat niezwykłych osobistych spotkań w iście filmowej scenerii od Malibu, Los Angeles, Nowego Jorku, Londynu, Paryża po Warszawę i Wrocław. To osobiste rozmowy, nagrane w domach bohaterów, polskich filmowców ze światowym dorobkiem. Zdobywców Oscarów, a dziś nominujących do najważniejszych branżowych nagród. Intymne nowele biograficzne układają się w znakomicie skonstruowaną opowieść o człowieku, roli przypadku w życiu, smaku sukcesu i goryczy porażki, odwadze i strachu, emigracyjnym losie, rozterkach polskiej i światowej duszy oraz kulisach kapryśnego przemysłu fabryki marzeń. Przywilej przekroczenia domowych progów i wspólnota emigracyjnych doświadczeń sprawiają, że autorce udaje się wytworzyć wyjątkowy nastrój i przestrzeń sprzyjające głębokiej, prawdziwej rozmowie.
Anglojęzyczna wersja albumu w Stanach Zjednoczonych będzie promowana przez placówki dyplomatyczne Rzeczpospolitej Polskiej m.in. w Waszyngtonie i Los Angeles w 2014 roku.
AGNIESZKA NIEZGODA
Autorka / producentka / wydawczyni
Od piętnastu lat wsłuchuje się reporterskim uchem w ludzkie historie.
Pracowała jako dziennikarka m.in. w tygodniku „Polityka” i miesięczniku „ELLE”. Prowadziła też telewizyjny talk show. W 2009 roku opublikowała debiutancką powieść „Dobranocka”, która została następnie kupiona na film fabularny. Od kilku lat jest korespondentką w Stanach Zjednoczonych, skąd współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Focus”. W ciągu czterech lat pisania oraz produkcji albumu „Hollywood PL” założyła także Wydawnictwo Hollywood PL, aby zapewnić projektowi niezależność.
JACEK LASKUS
Fotografik / producent
Od trzydziestu lat współtworzy obrazy filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i reklam w Hollywood oraz na świecie jako operator filmowy. Pracował z takimi reżyserami, jak Robert Altman, Dan Perie sen., Michael Tolkin, Jonathan Demme. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, które dwukrotnie nominowało jego pracę do rocznej nagrody, oraz Polskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych.
GRA MIEJSKA
Wielkie kariery wielkich Polaków – nasi tu byli!
SKWEREK WOKÓŁ INFOBOXU | GODZINA 19:00 – 22:00
Kim byli pierwsi polscy osadnicy w Ameryce i dlaczego wciąż o nich głośno? Jaki Polak został ogłoszony honorowym Obywatelem USA? Kto zachwycił amerykańską publiczność swoją interpretacją Szekspira? Która Polka podbiła serce Rudolfa Valenino? No i w końcu: kto dał kobiecie nową twarz?
Aby poznać odpowiedzi na te i wiele innych fascynujących pytań, wystarczy podjąć wyzwanie rzucone przez Muzeum Emigracji w Gdyni i dać się wciągnąć w wieczorną grę miejską po gdyńskich zakamarkach. Odkryć Amerykę może każdy, kto ma w sobie żyłkę pioniera i wie, co znaczy gonić za prawdziwą sensacją.
Dla wytrwałych – nagrody!
"NIEUSTRASZENI POGROMCY WAMPIRÓW” (1967), reż. Roman Polański
„(…) albo - przepraszam, ale twoje kły tkwią w mojej szyi"
SKWEREK PRZY INFOBOXIE | GODZINA 21:00
Jak Noc Muzeów to i noc z dreszczykiem! Zapraszamy na niezwykły seans filmowy na trawie przed InfoBoxem, podczas którego odkryjemy mało znane oblicze wielkiego polskiego reżysera, Romana Polańskiego. Będzie trochę strasznie, ale przede wszystkim śmiesznie, ponieważ film jest parodią popularnych w amerykańskim kinie filmów o wampirach. Oprócz zjawiskowej Sharon Tate, w filmie zobaczymy także samego reżysera, który brawurowo wcielił się w rolę niezdarnego Alfreda. Muzykę do obrazu skomponował sam Krzysztof Komeda.
Opis filmu:
Wiekowy naukowiec, doświadczony badacz nietoperzy, wraz ze swoim asystentem Albertem, wyruszają w długą podróż do Transylwanii, aby unicestwić wampiry. Zatrzymując się w przydrożnej gospodzie, poznają piękną Sarah, która zaraz potem zostaje porwana przez jednego z wampirów. Profesor i asystent nie wahając się ani chwili ruszają ich śladem...