Bohaterem 14. edycji festiwalu będzie Ken Russell - legendarny brytyjski reżyser, geniusz, którego filmy słynęły z barokowej scenografii, szalonej inscenizacji, kontrowersyjnej tematyki.
Wrocławski festiwal od początku swojego istnienia stawia sobie za cel prezentowanie twórczości mistrzów, wizjonerów, którzy rewolucjonizowali medium filmowe, wyprzedzali swój czas, nie bali się eksperymentów, wyznaczając nowe horyzonty języka filmowego.
Bohaterem 14. edycji festiwalu będzie Ken Russell - legendarny brytyjski reżyser, geniusz, którego filmy słynęły z barokowej scenografii, szalonej inscenizacji, kontrowersyjnej tematyki, wrażliwości na problematykę queerową. Będzie to pierwsza tak szeroka retrospektywa twórczości nieżyjącego już reżysera. W programie znajdą się jego najsłynniejsze dzieła fabularne - między innymi "Zakochane kobiety" (1969) na podstawie powieści D.H. Lawrence'a z nagrodzoną Oscarem Glendą Jackson, kontrowersyjne "Diabły" (1971) - adaptacja książki Aldousa Huxleya i sztuki Johna Whitinga, czy "Odmienne stany świadomości" (1980) - kultowy film science-fiction z Johnem Hurtem. Obok uznanych arcydzieł na ekranach Kina Nowe Horyzonty zostaną pokazane także znakomite, wczesne dokumenty i impresje filmowe o artystach, kręcone dla telewizji BBC (The Debussy Film, Dante's Inferno), czy też nie pokazywane w Polsce późne dzieła reżysera.
Nie zabraknie również szeregu filmów muzycznych Russella, które odmieniły konwencję biopiku czy rock opery. Zrealizował między innymi filmy poświęcone kompozytorom: "Mahlera" (1974), "Lisztomanię" (1975, z liderem The Who - Rogerem Daltreyem) i "Kochanków muzyki" (1970, o Piotrze Czajkowskim, z Richardem Chamberlainem).
Wyjątkowym filmem w twórczości Russella jest błyskotliwa, pełna znakomitych sekwencji muzycznych, rock opera "Tommy" (1975), w której można zobaczyć i usłyszeć wspomnianego już Daltreya, Tinę Turner, Erica Claptona, Eltona Johna czy Olivera Reeda i Jacka Nicholsona.
W programie znajdą się również inne niezwykłe portrety autorstwa Russella, jak choćby "Dziki Mesjasz" (1972) o związku francuskiego rzeźbiarza Henri Gaudiera i polskiej pisarki Zofii Brzeskiej oraz "Valentino" (1977) o legendarnej gwieździe kina niemego.
materiały organizatorów