Sukces dwóch pierwszych edycji przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki pozytywnej reakcji widzów, krytyków i mediów pokazy nowego kina włoskiego udało się wpisać na stałe w kalendarz kulturalny stolicy.
Ostatnie miesiące miały szczególne znaczenie dla włoskiej kinematografii. Rok 2013
w środowisku artystycznym i filmowym poświęcony był postaci i twórczości Federico Felliniego – w związku z 20. rocznicą jego śmierci. Powstało wiele niezwykłych dzieł zainspirowanych jego filmami, w tym m.in. oscarowe „Wielkie piękno” Paola Sorrentino – znakomita i świadoma kontynuacja „Słodkiego życia”, film, który na nowo zinterpretował mit i dziedzictwo reżysera. Tegoroczna trzecia edycja „Cinema Italia Oggi” podejmuje wątek inspiracji twórczością Felliniego w najnowszych produkcjach włoskiego kina, próby zrozumienia fenomenu wybitnego Włocha zarówno jako twórcy, jak i źródła artystycznej inspiracji.
Pierwszy dzień pokazów będzie w całości poświęcony Federico Felliniemu. Miłośnikom klasyki polecamy film „Wałkonie” z 1953 roku, zaś na uroczyste otwarcie została przygotowana szczególna dedykacja – film „Federico!” autorstwa mistrza kina włoskiego Ettore Scola.To niezwykły portret reżysera złożony mu w hołdzie, przybliżający jego sylwetkę i twórczośćz perspektywy przyjaciela i naocznego świadka jego artystycznego geniuszu. W programie nie zabraknie oczywiście oscarowego „Wielkiego piękna”.
Do gustu Felliniemu przypadłby zapewne bohater filmu „Benur” Massimo Andreiego – kaskader, który po wypadku na planie amerykańskiego filmu podejmuje się doraźnej pracy, odtwarza postać Centuriona przy Koloseum. W Rzymie rozgrywa się także akcja „Cudownych lat” Daniela Luchetti, onirycznego obrazu miłości i rozczarowań małżeństwa niespełnionego artysty i jego zaborczej żony, na tle rewolucji obyczajów i kanonów społecznych.
W nowym kinie włoskim – nawiązującym do sytuacji politycznej i społecznej – przeważa jednak inny obraz Rzymu, przedstawianego jako epicentrum państwowego rozkładu, intryg i korupcji. Komedia „Witamy Panie Prezydencie!” Riccardo Milaniego i dramat „Niech żyje wolność” Roberto Andò podejmują próbę odsłonięcia kulisów polityki.
Program zamykają dwa rewelacyjne filmy ostatniego sezonu: „Border” Alessio Cremoniniego
o dramatycznych losach dwóch sióstr na tle konfliktu w Syrii oraz groteskowo-surrealistyczna komedia „Sędzia” Paolo Zucca, opowiadająca równolegle o amatorskiej lidze piłkarskiej na Sardynii oraz dramacie międzynarodowego sędziego piłkarskiego, którego kariera załamie się na skutek afery korupcyjnej.
W różnorodności gatunków i narracji wszystkie tegoroczne filmy łączy jeden motyw przewodni – Rzym, miasto wielokrotnie portretowane przez Felliniego.
Program Przeglądu dostępny na stronie Kina Muranów:
muranow.gutekfilm.pl