Dwa bieguny filmowego świata Jima Jarmuscha w „Tylko kochankowie przeżyją"

Redakcja
Redakcja
Kategoria kino · 7 marca 2014

 

Tylko kochankowie przeżyją to współczesna opowieść o wampirach – Adamie i Ewie – której akcja rozgrywa się w dwóch diametralnie różniących się od siebie sceneriach – przemysłowym Detroit i orientalnym Tangierze.

Gdy poznajemy tytułowych kochanków, Adam (Tom Hiddleston) jest na zakręcie. To romantyk i buntownik, który nie zgadza się z otaczającą go rzeczywistością. Nie przepada za ludźmi, to malkontent, artysta-muzyk, wrażliwy na bodźce docierające do niego ze świata. Mieszka samotnie w metropolii, której lata świetności dawno przeminęły. Detroit – kiedyś jedno z najbogatszych miast Stanów Zjednoczonych i symbol amerykańskiej potęgi przemysłowej, miasto Henry’ego Forda i legendarnej wytwórni Motown, kolebka najpiękniejszych samochodów świata, świetnej muzyki i wspaniałej architektury. Teraz tętniące życiem miasto spowija mrok.

Ewa (Tilda Swinton), żona Adama, na co dzień nie mieszka z ukochanym. Wraz ze swoim mentorem i przyjacielem Christopherem Marlowe (John Hurt) wybrała pełen barw, dźwięków i zapachów marokański Tangier. Aromaty kadzideł i jedzenia są niemal namacalne, a orientalne dźwięki wpadają w ucho. Miasto jest historyczną mieszanką kultur, wszechobecnych bazarów, wybujałych palm, okazji nie do przegapienia i przyjaznych, zrelaksowanych ludzi. Ewa – w przeciwieństwie do ukochanego Adama – potrafi cieszyć się swym długim życiem.

 

Gdy Ewa odwiedza ukochanego w Detroit, kochankowie robią wszystko by jak najlepiej celebrować chwile spędzane razem. Legendarnym Jaguarem XJS zwiedzają mroczne zakamarki miasta, rozmawiają o Motown Museum, oglądają dom Jacka White'a z zespołu The White Stripes oraz budynek słynnego Michigan Theater z 1920 roku, a właściwie jego pozostałość. Niegdyś jeden z największych teatrów w okolicy, mieszczący 4050 osób, dziś parking samochodowy. Piękny budynek z wysokimi oknami i metalowymi konstrukcjami, zdobiony w rozbuchanym stylu Bizancjum – dziś jest dla bohaterów symbolem upadku i rozkładu tego miasta, kultury i cywilizacji.

 

Opary kadzideł skontrastowane z oparami spalin; piękne, tętniące życiem uliczki Maroka z mrocznymi ulicami umarłego miasta: Jarmusch przenosząc rzeczywistość wampirów do współczesnego Detroit nadał bohaterom dekadenckiego sznytu, co w efekcie dało wysmakowaną i klimatyczną opowieść o bezgranicznej sile miłości.

 

Tylko kochankowie przeżyją w kinach od 7 marca.